سخنگوی وزارت امور خارجه با بی‌ارتباط‌خواندن سفر هیئت اروپایی به ایران: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در دستور کار است

سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های جمعی پاسخ داد.
به گزارش شهرآرا و به نقل از «باشگاه خبرنگاران جوان»، بهرام قاسمی در این نشست ضمن ابراز تأسف از وقوع زلزله در ایران و عراق و اعلام همدردی با مجروحان و خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه، درباره سفر وزیر خارجه انگلیس گفت: سفر بوریس جانسون به ایران در دستور کار دو کشور قرار دارد و تا پایان سال میلادی وی به ایران می‌آید.
وی درباره سفر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به ایران گفت: سفر ماکرون به ایران در حال رایزنی است، اما تاریخ دقیق معلوم نیست. احتمالا بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، انجام خواهد گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع‌گیری مکرون درمورد برنامه موشکی ما حساب‌شده نبود و خواستار آن هستیم که با دقت و هوشیاری بیشتری به مسائل منطقه نگاه کنند، زیرا برخی به دنبال تأثیرگذاری بر این روابط هستند.
قاسمی تصریح کرد: سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران در هفته‌های آینده خواهد بود.
وی درخصوص حضور ایران در سوریه گفت: حضور ایران در سوریه به درخواست دولت سوریه بود و اگر داعش به‌طور کامل از بین برود ما همکاری را ادامه خواهیم داد، اما شکل و نوع این همکاری‌های راهبردی متفاوت خواهد بود.

امیدواریم حریری هرچه سریع‌تر به لبنان بازگردد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با‌اشاره‌به استعفای حریری، تصریح کرد: ما همواره خواهان ثبات امنیت و آرامش در لبنان هستیم و با تلاش احزاب و گروه‌های لبنانی این کشور در مسیر درستی قرار گرفت. ما هنوز هم از روند توسعه و آرامش لبنان حمایت می‌کنیم و استعفای حریری را یک امر غیرمترقبه و مشکوک تلقی می‌کنیم. امیدواریم حریری هرچه سریع‌تر به لبنان بازگردد و مراتب استعفای خود را در لبنان دنبال کند. اقدام حریری یک اقدام عجیب و بی‌نظیر بود که یک نخست‌وزیر از کشوری ثالث استعفای خود را اعلام کند. سخنان وی، کورسویی از امید است که وی بازگردد و به بازگشت آرامش به لبنان کمک کند.
قاسمی درباره تأسیس دفتر اتحادیه اروپا گفت: این بحث از مدت‌ها قبل بوده و هرگاه فرایند مقدماتی و اجماع لازم فراهم شود آن را اعلام خواهیم کرد، اما هیچ ارتباطی با سفر هیئت اروپایی به ایران ندارد. این موضوع توسط دفتر اتحادیه رسما درخواست شده است. این موضوع در دستور کار وزارت خارجه و دولت است.
وی درباره مذاکره موشکی با غرب گفت: ما درمورد مباحث موشکی و موضوع دفاعی با هیچ کشور و فردی گفت‌وگو نخواهیم داشت و این حق ماست که درباره مسائل دفاعی خود سیاست‌های خود را اعمال کنیم. ارسال سلاح‌های گران‌قیمت و انبوه به کشورهای منطقه موضوعی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان آن باید پاسخگو باشند که زمان و گذر زمان این وضعیت را حادث خواهد کرد.

سیاست ما مداخله‌نکردن در امور کشورها
و توصیه به گفت‌وگوست
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست کشورهای اتحادیه عرب علیه ایران گفت: این نوع اقدامات از جانب عربستان جدید نیست و عربستان به‌علت مشکلات داخلی و خارجی و شکست‌های پی‌در‌پی سعی کرده یک اجماع علیه ایران را رقم بزند که نشان می‌دهد تحولات یک‌سال گذشته در این سیاست به سرانجام نرسیده و با شکست روبه‌رو شده است. این نشست هم نتیجه مطلوبی را برای عربستان نخواهد داشت زیرا کشورهای منطقه هم تحولات منطقه را به‌دقت دنبال می‌کنند.
قاسمی درباره تحرکات عربستان برای ایجاد جنگ نیابتی در این کشور گفت: براساس فرضیه نمی‌توان موضع گرفت، اما سیاست ما مداخله‌نکردن در امور کشورها و توصیه به گفت‌وگوست. امیدواریم شرایط در لبنان به‌سمت پیچیده‌شدن حرکت نکند و شرایط به پیش از استعفای حریری بازگردد. ما علاقه‌مند نیستیم هیچ‌یک از کشورهای همسایه و پیرامونی ما دچار مشکلات و تنش باشند.
وی درباره سفر ولایتی به لبنان و سوریه و بازپس‌گیری رقه گفت: ما تمام گروه‌های تروریستی را مدنظر داریم و تا ریشه‌کنی تروریسم در سوریه، در این کشور خواهیم بود و از دولت سوریه حمایت خواهیم کرد. بازسازی سوریه زمانی است که این کشور از حضور تمامی گروه‌های تروریستی خلاص شود تا فضا برای بازسازی فراهم شود. ما هنوز راه زیادی تا آنجا داریم و این در یک افق کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود، به‌خصوص با حضور بازیگران متعدد در سوریه و تفاوت دیدگاه‌های آن‌ها. ما هر آنچه را دولت سوریه درخواست کند دنبال خواهیم کرد. ما از ابتدا با دولت سوریه بوده‌ایم و تا آخر نیز خواهیم بود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر بوریس جانسون به ایران و موضوع نازنین زاغری گفت: موضوع خانم زاغری قضایی است و وی دوران محکومت خود را طی می‌کند. سفر جانسون از قبل مدنظر بوده است و ربطی به موضوعات اخیر ندارد. ما طیف وسیعی از مسائل را با لندن داشته‌ایم. بعد از بحران گذشته و ارتقای سطح روابط تا سفیر موضوعات زیادی است، به‌خصوص برجام که باید گفت‌وگو شود. در گفت‌وگوی تلفنی ظریف و جانسون نیز درباره زاغری صحبت شد و ظریف نیز پاسخ داد که علی‌رغم اینکه تفکیک قوا وجود دارد از دیدگاه مسائل انسان‌دوستانه پیام جانسون را به مقامات قضایی خواهد رساند.

مسائل موشکی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست
قاسمی درخصوص سفر هیئت اقتصادی اروپایی به ایران گفت: این سفر در نوع خود مهم است، اما اولین سفر نیست و آخرین هم نخواهد بود. مناسبات ما با اروپا خوب است و بعد از مذاکرات صفحه‌ای جدید در روابط گشوده شد. این روند با درک و درایتی که در اروپا می‌توان آن را دید ادامه خواهد یافت. امیدواریم این روند در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی ادامه یابد. ما سیاست‌های خود را دنبال می‌کنیم و خود اروپا برای ما اصالت خواهد داشت.
وی درخصوص فشار به ایران از سوی کشورهای عربی و غربی و گفت‌وگو درباره مسائل موشکی گفت: ایران در کشورهای عربی دخالت ندارد و آنچه مطرح می‌شود وهم، توهم و کذب است. این اتهام ناشی از شکست‌های پی‌درپی منطقه و حتی فرامنطقه است که آن‌ها در یک مخمصه گرفتار آمده‌اند و برای حفظ آبرو ناچار به اتهام‌زنی هستند. شکست‌های مکرر در لبنان، سوریه و یمن فرافکنی بیشتری را برای آن‌ها به وجود آورده و ما علائم این شکست را می‌بینیم. با این نوع رفتارها ایران سیاست‌های خود را تغییر نخواهد داد. مسائل موشکی به ‌هیچ‌ وجه قابل مذاکره نیست. برجام موضوعی پایان‌یافته است و ما درباره آن با هیچ کشوری گفت‌وگو نخواهیم کرد. به‌جز با تخطی و بدعهدی نمی‌توان آن را تضعیف کرد و سیاست کلان ما تغییرناپذیر است. ما با همه کشورهای پیرامونی در تعامل هستیم و از مواضع آن‌ها و حرکتشان به‌هنگام آگاه می‌شویم و آن‌ها با درایت لازم
حرکت می‌کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس