درخواست رئیس شورای شهر مشهد از دولت ؛ مساعدت برای نوسازی ٢٠هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده

قاسمی‌مقدم - رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدواریم با مساعدت دولت بتوانیم در فاز نخست برای بازسازی حداقل ٢٠هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده از تسهیلات بانکی، تخفیفات و امکانات دولت استفاده کنیم.
به‌گزارش شهرآرا، محمدرضا حیدری در ابتدای جلسه علنی شورای شهر مشهد با اشاره به وقوع زلزله ٧.٢ریشتری در غرب کشور بیان کرد: امیدواریم دولت با مشارکت مردم هر‌چه‌زودتر موضوع استقرار زلزله‌زدگان و بازسازی منازل مسکونی آنان را در دستورکار قرار دهد.
وی در ادامه، بافت‌های فرسوده را یکی از نقاط پرخطر و آسیب‌پذیر دربرابر زلزله برشمرد و افزود: ٢هزارو٢٠٠ هکتار بافت فرسوده در مشهد وجود دارد که برای بهسازی آن‌ها موفقیت چندانی حاصل نشده است. رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: سهم مشهد در بازسازی بافت‌های فرسوده بسیار اندک است، زیرا اقدامات انجام‌شده بیشتر در قالب طرح‌های الگویی، خاص و ویژه بوده که نمونه آن را در طرح مجد شاهد هستیم. وی گفت: کمیسیون‌های عمران و طرح‌ریزی شهری و سرمایه‌گذاری باید به‌طورویژه بر روی موضوع بافت فرسوده متمرکز شوند و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. حیدری ادامه داد: اخیرا به‌منظور بازسازی ۵٠هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر تهران توافقی میان شهرداری و وزارت شهرسازی منعقد شد که امیدواریم به بافت فرسوده مشهد هم دراین‌رابطه توجه شود. وی بیان کرد: از استاندار خراسان رضوی درخواست داریم که در سفر پیش‌روی رئیس‌جمهور به مشهد، موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده مطرح و دراین‌باره تصمیم‌گیری شود.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدواریم با مساعدت دولت بتوانیم در فاز نخست برای بازسازی حداقل ٢٠هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده از تسهیلات بانکی، تخفیفات و امکانات دولت استفاده کنیم.
حیدری مباحث اقتصادی را یکی از عوامل ایجاد بافت فرسوده شهری برشمرد و بیان کرد: در شرایط فعلی، نوسازی بافت فرسوده یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد تحرک اقتصادی و رونق بخش مسکن است.
وی تأکید کرد: اگر در دوره‌های گذشته مسکن مهر به‌اشتباه در خارج از شهرها تعریف نمی‌شد و منابع آن به نوسازی بافت فرسوده شهری اختصاص می‌یافت، شاید امروز با این معضل مواجه نبودیم.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده با رویکردهای متفاوتی رو‌به‌رو است، افزود: یکی از این رویکردها مداخله مستقیم است که در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و بافت آبکوه تجربه شد؛ اما نتیجه‌ای درپی نداشت. وی گفت: فراهم‌شدن زمینه مشارکت مردم با حضور تسهیلگران واسط میان شهرداری و دستگاه‌های اجرایی، مدل مناسبی برای احیای بافت‌های فرسوده شهری به‌شمار می‌رود.
حیدری در ادامه سخنان خود با اشاره به نزدیک‌بودن دهه پایانی ماه صفر بیان کرد: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت ‌گرفته، در حوزه فرهنگ میزبانی و ارائه خدمات به زائران هرسال رو‌به‌جلو حرکت کنیم.
وی گفت: طبق آخرین آمارها، تاکنون ٧٠هزار نفر با ثبت‌نام در سامانه خادمان افتخاری برای ارائه خدمت به زائران پیاده اعلام‌آمادگی کردند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد به برخی از مناسبت‌های این هفته نیز اشاره کرد و درخصوص روز کتاب‌خوانی گفت: شاخص‌های قابل‌قبولی برای تعیین سرانه مطالعه ایرانیان وجود ندارد؛ اما طبق برآوردها، این میزان پایین است، لذا امیدواریم دراین‌زمینه فرهنگ‌سازی مناسب انجام گیرد.
وی همچنین با گرامیداشت روز وقف بیان کرد: با توجه به مشارکت گسترده مردم در حرکت‌های عام‌المنفعه، می‌توان از این ظرفیت برای توسعه فعالیت‌های خیرخواهانه بهره گرفت.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس