منشأ بوی بد دهان را پیدا کنید

﷯١٠١...٠٩١۵ : سلام من یک مشکل دارم که حدود ۵ یا ۶ سال است با آن درگیرم و آن بوی بد دهانم است. خیلی کلافه شده‌ام. خواهش می‌کنم یک راه‌حل به من بگویید.
﷯بوی بد دهان که مشکل شایع خیلی‌هاست علل بسیار مختلفی دارد و فقط یکی از دلایل آن عفونت‌های دندانی است. عفونت سینوزیت، مشکلات گوارشی، آلرژی و حساسیت و لوزه سوم در بچه‌ها، همگی، از علل ایجاد بوی بد در دهان هستند.
خرده‌ریزه‌های غذا رو یا کناره‌های دندان باعث افزایش باکتری‌ها در دهان و در نتیجه بوی بد دهان می‌شود. خوردن خوراکی‌های خاص از جمله پیاز، سیر یا سایر سبزیجات و ادویه‌ها نیز می‌تواند باعث بدبویی دهان شود. سیگار کشیدن و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان هم مهم است. اگر روزانه از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، خرده‌های غذا در دهانتان جمع و باعث به وجود آمدن بوی بد می‌شود. جمع شدن باکتری روی زبان هم یکی دیگر از دلایل بوی بددهان می‌باشد.
وجود عفونت یا باکتری روی زبان یا بینی می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در دهان شود. بعضی از داروها با ایجاد خشکی دهان می‌توانند باعث ایجاد بوی بد شوند. بیماری‌هایی از جمله بعضی از انواع سرطان و اختلال متابولیک یا سوزش معده (رفلاکس) می‌توانند باعث بدبویی دهان شوند.
با همه این موارد، باید بگویم جای نگرانی نیست و این مشکل به‌آسانی درمان می‌شود. بسته به علت آن، می‌توان از روش‌‌های ساده مانند رعایت بهداشت دهان و دندان تا درمان پیشرفته‌تر استفاده کرد. برای درمان، ابتدا باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. در صورتی که مشکلی وجود نداشت، پس از آن، باید به پزشکان دیگر ارجاع داده شوید.
برای درمان خانگی بوی بددهان یا پیشگیری از آن، حتما بعد از غذا دندان‌ها و زبانتان را مسواک بزنید. حداقل یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. جلو خشک شدن دهانتان را بگیرید. هرچندوقت‌یک‌بار مسواکتان را عوض کنید. عوض کردن مسواک در هر سه یا چهارماه یک‌بار مناسب است. یک مسواک نرم انتخاب کنید و یک یا دوبار در سال به دندان‌پزشک مراجعه نمایید.
* دندان‌پزشک / دکتر سعید اخوان مهدوی*
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس