با سکوت باابهت‌تر می‌شوید

آدمی با سکوت است که هیبت پیدا می‌کند. منظور از هیبت هم ترسیدن نیست بلکه جلال و شکوه و ارزش است. خدا رحمت کند مرحوم علامه تستری را. ایشان در شرح نهج‌البلاغه جمله‌ای از قول یحیی برمکی آورده‌اند که واقعا خواندنی است: «من هرکسی را که می‌دیدم وقتی او را نمی‌شناختم، برای او یک جلال و شکوه و ارزشی قائل بودم. منتظر بودم تا حرف بزند. وقتی حرف می‌زد، یا این هیبت با کلامش بیشتر می‌شد یا می‌فهمیدم خبری نیست.»
می‌گویند: «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد.» وقتی ما در مجلسی هستیم و یک ساعت سکوت می‌کنیم، مردم که نمی‌دانند ما واقعا چه‌کاره هستیم. چون مشخص نیست، فعلا برای آدم ارزش قائل هستند تا وقتی که به زبان بیایی. وقتی هم که به زبان آمدی، یا این هیبت بیشتر می‌شود یا از بین می‌رود. امیرمؤمنان‌ علی(ع) دراین‌باره می‌فرمایند: «الصمت زینة العالم و ستر الجاهل»؛ یعنی عالم و دانشمند وقتی در سکوت است، سکوتش جلال و شکوه و هیبت و زینت اوست. آدم جاهل هم تا وقتی در سکوت است، آبرویش حفظ شده و عیوبش پوشیده است.همچنین سکوت نشانه بردباری است. آدم‌های بردبار و حلیم می‌توانند سکوت کنند اما آن‌هایی که زود عصبانی می‌شوند نمی‌توانند سکوت کنند و نیازمند تمرین حلم و بردباری هستند. حضرت در کلام دیگری می‌فرمایند: «الحِدّة نوع من الجنون»؛ تندی، تیزی، پرخاشگری و عصبانیت «نوع من الجنون»، نوعی از دیوانگی است و نشانه‌اش این است که «لأن صاحبها یَندِم»؛ صاحبش پشیمان می‌شود. یکی گفت: یا امیرالمؤمنین، نه! پشیمان هم نمی‌شویم. حضرت فرمود: اگر پشیمان نمی‌شوی، جنون‌ تو همیشگی است.
درضمن، سکوت علامت وقار هم هست. آدمی که در دعواها و درگیری‌ها آرام صحبت می‌کند، سکوت می‌کند و تحمل، این از وقار اوست. سکوت سه اثر دارد: فکر را زیاد می‌کند، دل را نورانی و مردم را از دست تو در امان نگه می‌دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی قمی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس