شفافیت مالی، سد راه پدیده و سیاه‌جامگان در اخذ مجوز حرفه‌ای و ملی فوتبال؛ چالش جدید مشهدی‌ها در لیگ برتر فوتبال

جواد طاری بخش - چالش صدور مجوز باشگاه‌های فوتبال این‌روزها باوجود اینکه بیشترین هجمه را به‌سمت نمایندگان ایران در آسیا یعنی تیم‌های پرسپولیس، استقلال، تراکتور‌سازی و نفت در پیش گرفته بود و درنهایت با حذف باشگاه نفت تهران و جایگزینی ذوب‌آهن همراه شد، حالا به‌سمت دیگر باشگاه‌های فوتبال ایران هم رفته است.
دراین‌بین دو باشگاه پدیده و سیاه‌جامگان به‌عنوان دو نماینده لیگ‌برتری فوتبال خراسان رضوی نیز حالا با مشکل عدم صدور مجوز حرفه‌ای و ملی روبه‌رو شده‌اند. کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای فوتبال ایران درحال‌حاضر تنها هفت باشگاه را برای کسب مجوز حرفه‌ای تأیید و تیم‌ها را در سه گروه دسته‌بندی کرده است. براین‌اساس در گروه ‏A‏ باشگاه‌های پرسپولیس‌، استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز، ذوب‌آهن اصفهان‌، گسترش‌‏فولاد تبریز، فولاد خوزستان و سایپای تهران هستند که با توجه به فرایند رسیدگی، موفق به کسب مجوزحرفه‌ای شده‌اند.‏‏
همچنین در گروه ‏B‏ باشگاه‌های فولاد مبارکه سپاهان اصفهان، پیکان تهران و صنعت نفت آبادان است که با توجه ‏به فرایند رسیدگی موفق به کسب مجوز ملی شده‌اند.‏‏ اما گروه ‏C‏ که شامل باشگاه‌های استقلال خوزستان، نفت تهران‌، پدیده طلایی خراسان، سیاه‌جامگان مشهد، ‏پارس جنوبی جم و سپیدرود رشت است، در فرایند رسیدگی موفق به کسب مجوز حرفه‌ای و مجوز ملی نشده‌اند.

مجوز ملی، نسخه ملایم‌تر مجوز حرفه‌ای است
سهیل مهدی، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ درباره عدم مجوز باشگاه‌های گروه ‏ C که پدیده و سیاه‌جامگان نیز جزو آن محسوب می‌شوند، به شهرآرا گفت: درحال‌حاضر مشکل مجوز حرفه‌ای فقط برای باشگاه‌هایی است که قرار است در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کنند؛ اما به‌‌هر‌شکل سایر باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر هم باید حداقل مجوز ملی را بگیرند. سهیل مهدی افزود: ما برنامه‌ای درقالب «مجوز ملی» طراحی کرده‌ایم که درحال اجرایی‌شدن است. این مجوز، نسخه ملایم‌شده و آسان‌تر کسب مجوز حرفه‌ای AFC است که ۷۰درصد شامل الزامات آسیایی است و باشگاه‌های ایرانی حتی تیم‌های لیگ دسته‌اول هم موظف به اجرای آن هستند. تلاش ما با اجرای این طرح این است تا کاری کنیم که باشگاه‌ها برابر مجوز آسیایی دچار شوک نشوند. وی درخصوص اینکه معیارهای اصلی برای کسب مجوز باشگاه‌ها چیست، گفت: AFC پنج معیار اصلی را تعیین کرده است. اول معیار ورزشی که شامل برگزاری مسابقات، دیدارهای تیم‌های پایه و مسائل دیگر است. دوم اداری و پرسنلی است. سوم معیار حقوقی که ثبت تجاری باشگاه، قراردادها، اساس‌نامه و سیستم حقوقی را شامل می‌شود. چهارم مباحث مالی و پنجم زیرساخت‌ها و استادیوم است. مهدی ادامه داد: باشگاه‌های پدیده و سیاه‌جامگان دراین‌رابطه اقداماتی را انجام داده‌اند، اما مدارکشان ناقص بوده است و به آن‌ها اعلام کرده‌ایم تا هر‌چه‌سریع‌تر این کار را به انجام برسانند.

به‌خاطر ۲ مورد جا ماندیم و مجوز ملی نگرفتیم
مدیرعامل باشگاه پدیده نیز دراین‌باره گفت: ما تمام مواردی را که برای گرفتن این مجوز مدنظر بود، تکمیل کردیم و انجام دادیم؛ به غیر از دو مورد. یکی از این‌ها بحث قرارداد با ورزشگاه بود و دیگری هم موضوع تخلیه ورزشگاه. حمیدرضا کریمویی افزود: ما برای مورد اول (قرارداد با ورزشگاه) باید از طرف اداره کل تربیت‌بدنی استان خرسان رضوی پیگیری می‌کردیم که بتوانیم با یکی از دو ورزشگاه امام‌رضا(ع) یا ثامن قرارداد ببندیم؛ اما پیگیری‌مان به جایی نرسید. برای تخلیه ورزشگاه هم که مسیرهای خروجی ورزشگاه مشکلی نداشته باشند، کاری‌هایی انجام دادیم؛ اما آماده نشد. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا باشگاه پدیده برنامه‌ای برای گرفتن مجوز حرفه‌ای ندارد؟»، گفت: بحث مجوز حرفه‌ای، مربوط به مسائل مالی است. ما باید بدهی‌های مالی را که منجر به صدور رأی شده است، تصفیه کنیم تا بتوانیم این مجوز را بگیریم. اگر ان‌شاءا... تا بهمن‌ماه این‌ها را هم تصفیه‌حساب کنیم، در بهمن‌ماه مجوز حرفه‌ای می‌گیریم.

در تحویل مدارک تأخیر داشتیم
مالک باشگاه سیاه‌جامگان نیز درباره کسب‌نکردن مجوز ملی و همچنین مدرک حرفه‌ایگری سیاه‌جامگان گفت: باشگاه‌های ایرانی مثل هم هستند. قطعا کاستی‌هایی وجود داشته که این مدارک به باشگاه سیاه‌جامگان تعلق نگرفته است؛ البته می‌توان گفت تأخیر در تحویل‌دادن مدارک نیز ممکن است از دلایل کسب‌نکردن مجوز ملی باشد. محمدرضا عباسی ادامه داد: باشگاه‌های ایرانی همه مثل هم هستند و چیزی از خود ندارند و اموال آن‌ها استیجاری است. همچنین باشگاه‌هایی مانند سیاه‌جامگان که خصوصی هستند، قطعا از تیم‌های دولتی ضعیف‌ترند و کار سخت‌تری برای فراهم‌کردن امکانات دارند. ما سعی می‌کنیم مشکلات مالی را به‌زودی حل کرده و ارسال کنیم تا مجوز را کسب کنیم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس