پیروزی ایران برابر ونزوئلا در ادامه نتایج خوب ملی پوشان؛ شکست ناپذیران

تیم ملی ایران در دومین دیدار اروپایی خود در اردوی آبان‌ماه موفق شد ونزوئلا را با گل علیرضا جهانبخش از پیش‌رو بردارد. شاگردان کی‌روش بعد از پیروزی مقابل پاناما در اتریش، این‌بار در هلند برابر ونزوئلا قرار گرفتند و توانستند حریفِ آمریکای جنوبی خود را با یک گل شکست دهند تا روند شکست‌ناپذیری آن‌ها ادامه پیدا کند. تک‌گل ایران را در این بازی علیرضا جهانبخش روی پاس گل سامان قدوس به ثمر رساند.

گل‌زنی جهانبخش در ورزشگاه خوشبختی
بازی تیم ملی ایران برابر ونزوئلا در ورزشگاه دی‌گوفرت برگزار ‌شد؛ ورزشگاهی که علیرضا جهانبخش زمانی که در نایمخن بازی می‌کرد، بارها در آن به میدان رفته بود. در دقیقه۵۶ بازی پاس عمقی قدوس در موقعیتی عالی به وحید امیری رسید و فرار این بازیکن از سمت چپ و پاس او را جهانبخش در موقعیت دروازه‌خالی وارد دروازه پاناما کرد تا بار دیگر خاطرات خوب خود در ورزشگاه دی‌گوفرت را تکرار کند. جهانبخش در بازی با ونزوئلا موفق شد چهارمین گل ملی خود را بزند و از آن مهم‌تر اینکه او بعد از ١۴ ماه موفق به گل‌زنی برای این تیم شد. آخرین گل جهانبخش مربوط به بازی با قطر در هفته اول مرحله انتخابی جام‌جهانی می‌شود.

تیم ملی با ٣ کاپیتان بازی کرد
تیم ملی فوتبال ایران در بازی برابر ونزوئلا ٣ کاپیتان داشت و هر ٣ نفر در این بازی، کاپیتانی را تجربه کردند. ملی‌پوشان در این بازی ابتدا با اشکان دژاگه به‌عنوان کاپیتان وارد زمین شدند. در ابتدای نیمه دوم، سیدجلال حسینی به جای دژاگه که جای خود را به سامان قدوس داده بود، کاپیتان شد؛ اما سیدجلال هم ١٧ دقیقه کاپیتان بود تا در ادامه کار، احسان حاج‌صفی وارد میدان شود. تیم ملی در این بازی برای چندمین‌بار در ترکیب تیمی خود ٣ کاپیتان داشت که البته کاپیتان دوم یعنی سیدجلال با ١١٢ بازی ملی، باتجربه‌ترین محسوب می‌شود.

تعویض‌های پرتعداد کی‌روش
تعویض‌های پرتعداد کی‌روش در نیمه دوم بازی با ونزوئلا روند تهاجمی این تیم را تغییر داد.کارلوس کی‌روش بعد از تساوی تیم ملی برابر ونزوئلا در نیمه اول ترجیح داد با شروع نیمه دوم، اکبر ایمانی، رشید مظاهری و سامان قدوس را به‌ترتیب جانشین سعید عزت‌اللهی، علیرضا بیرانوند و اشکان دژاگه کند. در دقیقه۵٧ سامان قدوس زمینه‌ساز گل علیرضا جهانبخش شد تا اولین تعویض تهاجمی کی‌روش در نیمه دوم جواب بدهد؛ اما در دقیقه۶٠ کی‌روش امید ابراهیمی، سردار آزمون و کاوه رضایی را به‌ترتیب جانشین سیدجلال، قوچان‌نژاد و علیرضا جهانبخش کرد که آن‌ها هم در روند تهاجمی تیم ملی تأثیر مثبت ایجاد کردند.نکته مهم تیم ملی در زمان کی‌روش این است که او تیمی ساخته است که بازیکنانش کیفیت مشابه به هم دارند و هر کدام می‌توانند با حضور در زمین، اوضاع بازی را تغییر بدهند.

پاس طلایی قدوس به نشانه تثبیت
سامان قدوس با یک پاس تک‌ضرب فوق‌العاده از پشت خط نیمه به وحید امیری، گل ایران در دیدار مقابل ونزوئلا را پایه‌گذاری کرد. قدوس که در بین دو نیمه جانشین اشکان دژاگه شده بود، خیلی زود درخشش در مسابقه قبلی را تکرار کرد و با ارسال این پاس به ما یادآوری کرد که هافبک‌های مرکزی در صورت توپ‌سازی چقدر می‌توانند در موقعیت‌سازی مؤثر باشند؛ اتفاقی که نیمه اول کمتر افتاد و امیری و جهانبخش کمتر ازسوی اشکان دژاگه به راه افتادند.

میهمانان ویژه این بازی
این بازی پشت درهای بسته برگزار شد، اما دست‌کم ٢٠٠ تماشاگر داشت؛ تماشاگرانی که به عناوین گوناگون خودشان را در استادیوم جا کردند. اما این بازی دو مهمان ویژه هم داشت. الکساندر نوری که تا همین چند هفته گذشته هدایت تیم وردربرمن آلمان را برعهده داشت، دیشب با حضور در ورزشگاه اصلی نایمخن دیدار تیم ملی مقابل ونزوئلا را تماشا کرد. امیر هاشمی‌مقدم هافبک دهه٧٠ استقلال که مربی تیم‌های پایه نایمخن است نیز از تماشاچیان ویژه این بازی بود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس