مقامات استانی و ملی تشریح کردند؛ آخرین وضعیت سیل در کشور

برخی شهرهای‌ سه استان خراسان‌ رضوی، خراسان‌ شمالی و گلستان طی روزهای جمعه و شنبه درگیر سیل تابستانی بودند.
اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، در این‌باره اظهار داشت: «تاکنون ۱۱تن از هم‌وطنان ما در حادثۀ سیلاب و طوفان کشته شده‌اند که هشت تن در استان خراسان رضوی، یک تن در استان خراسان شمالی و دو تن دیگر در استان گلستان جان باخته‌اند و یکی از کشته‌شدگان استان گلستان به خاطر طوفان بوده است.». وی بیان کرد: «مسافران بسیاری، بی‌توجه به هشدارها، روز جمعه در استان خراسان رضوی به تفرجگاه‌ها به‌ویژه به درگز سفر کردند.». به گفتۀ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، تاکنون ۱۱۴خودرو در سیلاب شمال شرق کشور خسارت دیده‌اند.». وی با بیان اینکه آمار دقیق مفقودان حادثۀ سیل مشخص نیست افزود: «بیشتر مفقودان حادثۀ سیل مسافرند و اهل منطقۀ سیل‌زده نیستند.». رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه شمار جان‌باختگان حادثۀ سیل افزایش می‌یابد گفت:‌ «هنوز میزان خسارت‌های ناشی از سیل و طوفان مشخص نشده است و گروه‌های ارزیاب به‌زودی میزان خسارت‌های واردشده را تعیین می‌کنند.».

فوت یک نفر در استان خراسان شمالی
محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی، دربارۀ آخرین وضعیت سیل در استان خراسان شمالی گفت: «سیل روز جمعه در این استان تنها یک نفر فوتی داشته است.». وی ادامه داد: «سیل در راز‌و‌‌‌جرگلان خراسان شمالی رخ داد و یک خودروی پراید در مسیر سیلاب منطقۀ غلامان گرفتار شد.». صالحی تصریح کرد: «رانندۀ یک پراید که در جاده در‌حال حرکت بود بنا‌به دلایل نامشخص تصمیم می‌گیرد از مسیر این رودخانه عبور کند که سیلاب ماشین را با خود می‌برد.». وی افزود: «یک خانم ۴۵ساله در این حادثه جان باخت و ٣ مصدوم به درمانگاه شهر غلامان اعزام شدند و در‌حال مداوا هستند که ان‌شاءا... شفا بیابند.».
استاندار خراسان شمالی گفت: «مشکل انسانی دیگری در این استان گزارش نشده است و تنها خساراتی به کشاورزی و باغات وارد شده که درحال رصد خسارت‌ها هستیم تا ازطریق بیمه یا موارد دیگر بتوانیم به خسارت‌دیدگان کمک کنیم.».صالحی افزود: «در سیل اخیر خبر‌رسانی بموقعی صورت گرفت و زیرنویس‌های تلویزیون پشت‌سرهم بود. ستاد بحران و سایر دستگاه‌ها با این اطلاع‌رسانی کاملا آمادگی داشتند که به مردم خدمات‌رسانی کنند.».

تلاش برای یافتن پیکر کشته‌شدگان سیل در گلستان
علیرضا ابراهیمی، عضو مجمع نمایندگان استان گلستان، نیز دربارۀ آخرین وضعیت سیل اخیر در استان گلستان گفت: «براثر سیلاب دو روز اخیر در گلستان متأسفانه ٣ نفر از هموطنان جان باختند.».
عضو هیئت‌رئیسۀ کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: «یکی از اجساد فوت‌شدگان در این سیلاب پیدا شده و تلاش برای یافتن اجساد ٢ تن دیگر از غرق‌شدگان ادامه دارد.».ابراهیمی تصریح کرد: «عصر روز جمعه در منطقۀ زرین‌گل و فارسیان در چشمه‌ساران مجدداً سیلابی در مسیر رودخانه با همان شدت‌و‌حدت به‌راه افتاد و به چند ماشین و تراکتور آسیب‌های جدی وارد کرد.». نمایندۀ رامیان و آزادشهر اضافه کرد: «سیل روز جمعه به مزارع کشاورزی در این مناطق هم آسیب‌های جدی وارد کرد، اما هنوز برآوردی از میزان ریالی این خسارت‌ها انجام نشده و کارشناسان در‌حال بررسی هستند.». وی تأکید کرد: «چندین خانه در روستا‌های وطن، فارسیان، قورچای و یزدانی در حوزۀ رامیان و آزادشهر دچار خسارت شده‌اند.». وی افزود: «در کلاله و علی‌آباد کتول هم سیل آمده و آسیب‌هایی وارد کرده است.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس