به جای اسطوره‌سازی الگوسازی شود

مجتبی شاکری، رئیس کمیسیون نام‌گذاری شورای شهر تهران، دربارۀ سرانجام دو فوریت معبری به نام نابغۀ ریاضی، مریم میرزاخانی، با اشاره به رایزنی‌هایی که با پدر وی انجام شده است گفت: «احمد میرزاخانی اعلام کرد به سه دلیل نیاز به این نام‌گذاری نیست: نخست اینکه باید، به جای اسطوره‌سازی، الگوسازی شود و نباید از دختر وی اسطوره‌ای دست‌نیافتنی ساخت که قابل‌تکرار نباشد، دوم آنکه موفقیت مردم در آرامش خانواده است و سوم اینکه هرگز پول و درآمد تأثیری در این موفقیت نداشته و این خانواده مرفه نبوده است و این روال را صحیح نمی‌داند.».

قره‌جه طیار، عضو فراکسیون اهل‌سنت مجلس، با اشاره به موضوع مطرح‌شده توسط برخی رسانه‌ها پیرامون دعوت نکردن بزرگان اهل‌سنت به مراسم تحلیف اظهار کرد: «آقای لاریجانی در پاسخ به فراکسیون اهل‌سنت اعلام کردند که هیچ‌یک از مراجع تقلید اهل‌تشیع، ائمۀ جمعۀ کشور، بزرگان دینی و نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها نیز در این مراسم دعوت نشدند. بنده به عنوان یک نمایندۀ اهل‌تسنن از توضیحات مفصل آقای لاریجانی قانع شدم و به همۀ مردم عزیز، به‌ویژه عزیزان اهل‌تسنن، اطمینان می‌دهم که هیچ قصدی برای جسارت یا نادیده گرفته شدن حقوق اهل‌تسنن وجود نداشته است.».

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشنهادی ارتباطات، در پاسخ به برخی شایعات، با بیان اینکه به خطوط قرمز نظام پایبند است گفت: «کشور به شنود نیاز دارد زیرا با موضوعات و مشکلات امنیتی روبه‌روست اما در دوران فعالیتم مسئولیت شنود را نداشتم.». وی در جلسۀ هیئت رئیسۀ فراکسیون شفاف‌سازی نیز آمادگی‌اش را برای جلسۀ حضوری با کسانی که گفته‌اند از آن‌ها بازجویی کرده است اعلام کرد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، که به اتهام نشر اکاذیب به دادستانی تهران احضار شده بود، روز گذشته، پس از مراجعه و بازپرسی، با قرار وثیقه آزاد شد. زیباکلام دربارۀ جزئیات بازپرسی گفت: «بعد از دو سه ساعت بازپرسی، به من تفهیم اتهام شد و پرونده به دادگاه فرستاده شد. من متهم به توهین به قوۀ قضائیه و تشویش اذهان عمومی شناخته شدم که مبنای اتهام مصاحبۀ بنده با رادیوی آلمانی دویچه‌وله بود.».

مشرق نوشت: «روزنامۀ اصلاح‌طلب قانون، در مطلبی توهین‌آمیز، ضمن ملامت سپاه قدس و تذکر دربارۀ بی‌توجهی به هشدارهای آمریکا، شلیک موشک‌های سپاه به مقر داعش در دیرالزور را اقدامی تنش‌زا معرفی کرد و شهادت جوانان ایرانی مدافع حرم را نتیجۀ اشتباهات محاسباتی ایرانی‌ها دانست.».

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، با اشاره به پروندۀ دکل‌های نفتی در دولت‌های نهم و دهم گفت: «قرارداد ٣٠ دکل شامل ٢٠ دکل خشکی و ١٠ دکل دریایی در یک شب با ترک تشریفات مناقصه منعقد شد. پروندۀ مفصلی دربارۀ این دکل‌ها تشکیل شده است تا خسارت و میزان ضرر و زیان این پرونده مشخص شود.».

محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی ، دربارۀ طیب‌نیا (وزیر اقتصاد دولت یازدهم) گفت: «تنها ایراد طیب‌نیا شاید کم‌تجربگی‌اش در تنظیم برخی مناسبات بود. شاید حرف‌هایی زد که نباید می‌زد. شاید دست‌به‌قلم‌هایش بموقع نبود و شاید هم، از دید بزرگان، کم هماهنگ بود. هرچه هست علی طیب‌نیا دیگر وزیر نیست. او وزیر خوبی بود. طبیب تورم را خوب استقبال کردیم. بیایید بد بدرقه‌اش نکنیم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس