ذاکرین، عضو هیئت‌امنای هیئت مذهبی رزمندگان اسلام: تشکل‌های اجتماعی پذیرش عمومی بیشتری دارند

هیئت رزمندگان اسلام که بعدها به نام جامعه‌الحسین در هر شهری پا گرفت، در شهر مشهد نیز از تاریخی به قدمت دفاع مقدس برخوردار است. این هیئت بیش از هرچیز یک ظرفیت آماده در خدمت سیاست‌گذاری‌های کاربردی و مفید جهت توسعه و پیشرفت عدالت‌محور در شهر است.
ذاکرین، عضو هیئت‌امنای هیئت مذهبی رزمندگان اسلام با اشاره به تاریخچۀ تأسیس این هیئت، می‌گوید: «از سال۶٨ به بعد یعنی بعد از جنگ و پذیرش قطعنامه و بازگشت رزمندگان به شهرها و مناطق سکونتشان، این هیئت‌ها نقش پررنگ‌تری به خود گرفت، به‌طوری‌که در همان قالب گروهان، گردان، لشکر و... تداوم پیدا کرد و به داخل شهرها منتقل شد.».
ذاکرین ادامه می‌دهد: «درنهایت با حضور عده‌ای از فرماندهان دوران دفاع مقدس و افراد رزمندۀ بسیجی، ستاد مرکزی در تهران تأسیس شد. این هیئت‌امنا با برگزاری جلسات منظم کاری، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای هیئت‌های شهرستان‌ها را شروع کرد.». وی با بیان اینکه هیئت رزمندگان اسلام با رویکرد فرهنگی‌مذهبی در سطح شهر فعالیت دارد، می‌گوید: «مؤسسۀ فرهنگی‌هنری جامعه‌الحسین(ع) خراسان رضوی مجموعه‌ای مردم‌نهاد است که همواره در پرورش روحیه و تفکر اسلامی اقشار جامعه کوشیده و نگاهی عمیق و روشنگرانه در مسیر ولایت‌مداری دارد.».

٣ مؤلفۀ اثرگذار در کار فرهنگی
ذاکرین، از گسترش تعمیق دینی درراستای اخلاق‌محوری، آموزش‌محوری و اثربخشی کیفیت، به‌عنوان سه مؤلفۀ اثرگذار در پیشبرد اهداف اشاره کرد و گفت: «همۀ ما به‌عنوان متصدیان بخش فرهنگی در این حوزه باید بتوانیم در جامعه تأثیرگذاری لازم را داشته باشیم.».
وی با تأکید بر ایجاد زمینۀ مناسب جهت تقویت مشارکت تشکل‌های دینی‌مردمی در فعالیت‌های فرهنگی به‌ویژه حوزۀ دین و پشتیبانی از برنامه‌های تحقیقاتی تشکل‌های دینی درراستای آسیب‌شناسی معضلات فرهنگی حوزه دین را خواستار شده و می‌افزاید: «خوشبختانه در تمام برنامه‌های مناسبتی ما از مراسم ماه محرم و صفر گرفته تا مراسم ولادت‌ها و اعیاد و حتی برنامه‌های آموزشی و...، خواهران و برادران این شهر بدون هیچ چشمداشتی شرکت می‌کنند و مراسم را خودشان مدیریت می‌کنند؛ مراسمی خودجودش که توانسته است خیلی خوب و قوی عمل‌ کند.».
به گفتۀ وی، تلاش همه‌جانبه برای زنده‌نگه‌داشتن ارزش‌های دینی، انقلابی و ملی، عمق‌بخشی محتوایی به برنامه‌ها و... ازجمله‌اصولی است که ما همیشه سرلوحۀ کار خود قرار داده‌ایم. وی با اشاره به اینکه همۀ تشکل‌های دینی مهم هستند، اما چون هیئات مذهبی و مداحان گسترۀ فعالیتی بیشتری دارند و عامۀ مردم را تشکیل می‌دهند، طبیعتاً پررنگ‌تر دیده می‌شوند، ادامه می‌دهد: «هیئت مذهبی رزمندگان اسلام توانسته است در تصمیم‌گیری‌ها در کشور نقش مهمی ایفا کند.». ذاکرین با بیان اینکه میزان تأثیرگذاری تشکل‌های دینی در جامعه در سطح مطلوبی است، اما آن‌طور که بایدوشاید از ایده‌ها و نظرات این هیئت‌ها در امور شهر استفاده نمی‌شود، می‌افزاید: «ازآنجایی‌که این تشکل‌ها در متن جامعه وجود دارند و برخاسته از آن هستند، پذیرش عمومی از فعالیت‌های آن‌ها چه در قالب مراسم و چه سایر فعالیت‌های فرهنگی‌دینی، در حد مقبولی است. این تشکل‌های دینی بیش ازپیش نیازمند هدایت و حمایت هستند که این مهم با ابزارهای گوناگون هدایتی‌حمایتی ازسوی دستگاه‌های حاکمیتی فرهنگی نظام، اساتید حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و همچنین فعالان و دلسوزان فرهنگی‌دینی جامعه محقق خواهد شد.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس