نسخه پی دی اف

فناوری نوین

هوش مصنوعی
در تراشه‌های موبایلی

یک تولید‌کننده موبایل، تراشه‌ای مجهز به شبکه عصبی برای موبایل ساخته است.
سامسونگ از تراشه موبایل Exynos۹ سری ۹۸۱۰ رونمایی کرده است. این تراشه، شامل یک پردازشگر ارتقا‌یافته است و سرعت سلولار بیشتری فراهم می‌کند. همچنین ظرفیت شبکه عصبی آن برای به‌کار‌انداختن برنامه‌های هوش مصنوعی
کافی است.
تراشه مذکور پردازشگری ۸‌هسته‌ای با حداکثر سرعت ۲.۹ گیگاهرتز دارد. همچنین عملکرد پردازشگر چندهسته ای آن ۴۰‌درصد بهتر از تراشه‌هایی است که سال گذشته تولید شده‌اند. به‌عبارت دیگر، فعالیت‌های سنگین در موبایل به شیوه‌‌ای کارآمدتر و سریع‌تر از قبل
انجام می‌شوند.
در تولید این تراشه از هوش مصنوعی نیز کمک گرفته شده است. این بدان معناست که دستگاه می‌تواند فعالیت‌های یادگیری عمیق مانند شناسایی اشیا و افراد در تصاویر را انجام دهد.
شبکه عصبی هوش مصنوعی همچنین مسیر را برای ساخت و به‌کارگیری سیستم‌های شناسایی صورت پیشرفته‌تر با دقت بیشتر فراهم می‌کند.

کنترل خودرو با امواج مغزی

با اینکه رانندگی برای بسیاری از افراد، فعالیت لذت‌بخشی محسوب می‌شود، عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند از انجام فیزیکی رانندگی معاف شوند.
به همین منظور یک شرکت خودروسازی، سخت‌افزاری ابداع کرده که با استفاده از الگوریتمی پیچیده، قادر به دریافت و درک سیگنال‌های مغز انسان و استفاده از آن برای هدایت بهینه خودروهای
خودران است.
نیسان قصد دارد برای بهینه‌سازی روند تصمیم‌گیری این خودروها از مغز انسان کمک بگیرد.
از فناوری مذکور که «نیسان‌برین» نام دارد، برای درک سیگنال‌های مغز و انتقال آن به سیستم هدایت خودرو در عرض کمتر از ۰.۵ ثانیه استفاده می‌شود.
محققان نیسان معتقدند ذهن انسان در شرایطی مانند ترافیک‌های سنگین و راه‌بندان، بهتر از سیستم‌‌های سخت‌افزاری فکر می‌کند و راه‌حل‌های مناسب‌تری می‌یابد و لذا برای انجام حرکت بعدی خودرو، بهتر است از آن‌ها استفاده شود.

لامپ هوشمند همه‌کاره

این روزها بیشتر با لامپ‌های هوشمندی که با حضور افراد در محیط روشن و خاموش می‌شوند برخورد می‌کنیم.
در راستای توسعه این لامپ‌ها، شرکت سیلوانیا لامپ هوشند تازه‌ای به نام «اسمارت‌پلاس» ساخته است که می‌توان از آن برای کنترل و مدیریت دیگر لوازم منزل با استفاده از آیفون و آی‌پد استفاده کرد.
این لامپ را می‌توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که با صدور برخی فرامین صوتی خاص، دیگر لوازم برقی یا آشپزخانه هم فعال شوند.
به‌عنوان مثال می‌توان با ادای عبارت «صبح‌به‌خیر» هم این لامپ را روشن کرد و هم فعالیت دستگاه قهوه‌ساز برای درست‌شدن صبحانه را ممکن کرد.
لامپ یادشده ازطریق بلوتوث به سیستم‌ها و دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل IOS متصل می‌شود و لذا استفاده از آن، نیاز به سخت‌افزار اضافی ندارد.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس