نسخه پی دی اف

ایران و فناوری

همایش فضای مجازی پاک برگزار می‌شود

با‌توجه‌به فراگیر‌شدن استفاده از فضای مجازی بین بخش زیادی از افراد جامعه، یکی از دغدغه‌های مسئولان در این حوزه، آسیب‌های فرهنگی‌اجتماعی موجود در آن است.
در‌راستای پرداختن به این مشکل، دانشگاه بین‌المللی امام‌رضا‌(ع) اقدام به برگزاری چهارمین همایش فضای مجازی پاک در مشهد کرده است.
این همایش با محورهای «فضای مجازی پاک و آینده‌پژوهی تولید و عرضه محتوای پاک»، «آسیب‌ها، تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی» و «فناوری در خدمت فضای مجازی پاک» برگزار خواهد شد و متخصصان این حوزه تا تاریخ ١۵‌بهمن فرصت دارند مقالات خود را در این محورها به دبیرخانه همایش در این دانشگاه یا به نشانی اینترنتی
http://famp٩۶.ir ارسال کنند.

ترابرد یک‌روزه شد
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از کاهش مدت انجام طرح جابه‌جایی اپراتور موبایل برای مشترکان دائمی و اعتباری تلفن همراه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجید حقی در این‌باره گفت: به منظور افزایش رضایت مشترکان و با اصلاح فرایند احراز هویت و تأیید مشترک برای ثبت درخواست ترابرد، راه‌اندازی سرویس OTP و جایگزینی آن با پیامک کوتاه و کاهش زمان برخی فرایندهای داخلی با همکاری اپراتورهای تلفن همراه، فرایند ترابرد مشترکان تلفن همراه اعتباری از سه روز به یک روز و تلفن همراه دائمی از پنج‌روز به سه روز کاهش یافته است. ترابرد تلفن همراه فرایندی است که براساس آن، مشترکان تلفن همراه بدون تغییر شماره خود می‌توانند اپراتور سرویس‌دهنده‌شان را تغییر دهند.

وام ۱۵میلیونی
به سازندگان اپلیکیشن

در‌راستای حمایت از تولید نرم‌افزارهای کاربردی ایمن و محتوای چندرسانه‌ای موبایل، وزارت ارتباطات ۱۵میلیون‌تومان تسهیلات برای هر درخواست توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها درنظر گرفت.
مطابق با دستورالعمل اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره‌شده وزارت ارتباطات که سال گذشته به تصویب هیئت وزیران رسیده است، حمایت از توسعه‌دهندگان حقیقی و حقوقی اپلیکیشن‌های ایمن و محتوای چندرسانه‌ای تلفن همراه در دستور‌کار این وزارتخانه قرار دارد.
ارائه این تسهیلات برای تولید یا توسعه اپلیکیشن‌های ارزشمند بر‌مبنای برنامه کسب‌وکار مشخصی است که باید به تأیید کارگروه ارزیابی این تسهیلات برسد. همچنین این تسهیلات به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته حداقل یک اپلیکیشن با کیفیت موبایل تولید کرده باشند.

ثبت ۹۵۰‌هزار پسوند اینترنتی با هویت ایرانی
آخرین آمار ارائه‌شده از ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی در ایران از فعالیت بالغ‌بر ۹۵۰‌هزار دامنه اینترنتی در کشور حکایت دارد.برمبنای آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، تعداد ۹۳۴ هزار و ۵۷۰ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است. همچنین شمار پسوندهای ثبت‌شده co.ir بالغ‌بر ۴‌هزار‌و ۱۵‌دامنه، شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند فارسی «ایران» هزار‌و‌۹۴۲ دامنه و شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند ac.ir حدود هزار‌و‌۴۱۹ دامنه فعال اعلام شده است.این آمار در مقایسه با پایان سال‌۹۵ از ثبت بیش‌از ۸۰‌هزار پسوند جدید اینترنتی در نُه‌ماهه اول امسال حکایت دارد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس