نسخه پی دی اف

در گفت‌وگو با مدیر انجمن بین‌المللی شهرهای هوشمند مطرح شد؛ توسعه شهرهای هوشمند در گرو اینترنت اشیا

غیبی - امروزه دستیابی به شهرهای پایدار، کارآمد و زیست‌پذیر که به «شهرهای هوشمند» شناخته می‌شوند، به مهم‌ترین چالش حوزه مدیریت شهری و مدیران کلان‌شهرهای دنیا تبدیل شده است. حال آنکه فناوری اطلاعات با هدف ایجاد سهولت در انجام یا پیگیری امور شهرنشینی، استفاده بهینه از منابع و زیرساخت‌ها و همچنین حذف سربارها، شهرها را به‌کمک شبکه حسگرهای متصل یا اینترنت اشیا (IoT) آماده سرویس‌دهی و ارائه خدمات شهروندی و حاکمیت محلی به‌صورت ٢۴‌ساعته می‌کند.
دراین‌زمینه با مهندس علی قهرمانی، بنیان‌گذار و مدیر جوان انجمن بین‌المللی شهرهای هوشمند، که با هدف اشتراک تجربیات موفق و بهبود راهکارهای هوشمندسازی اکوسیستم شهرهای دنیا در‌حال فعالیت است، گفت‌وگو خواهیم کرد تا از ارتباط تنگاتنگ اینترنت اشیا با شهر هوشمند و کمکی که این بستر از فناوری اطلاعات به ایجاد شهرهای پایدار می‌کند، آگاه شویم.

ساده‌سازی امور، نتیجه هوشمندسازی
مهندس علی قهرمانی با توضیح درباره خدماتی که اینترنت اشیا می‌تواند به مردم در شهرهای هوشمند ارائه کند، گفت: اینترنت اشیا (IoT) از نگاه مفهومی از ترکیب سه حوزه اشیا و تجهیزات، زیرساخت و اتصالات، داده‌ها و اطلاعات به وجود می‌آید. اتصال این سه مؤلفه اصلی، ازطریق فرایندهای کنترل، پردازش و ارتباط است.
قهرمانی ادامه داد: تاکنون تعاریف بسیاری از شهرهای هوشمند و هوشمندسازی در حوزه مدیریت شهری بیان شده و پروژه‌های بسیاری نیز با هدف توسعه شهرهای هوشمند، چه با مطالعه و چه صرفا براساس تجربیات دیگر کلان‌شهرهای جهان شروع شده است، اما جنبه اصلی هوشمندسازی برخلاف دیدگاه‌ها و برداشت‌های غیرحرفه‌ای، ساده‌سازی و تسهیل امور جاری است و در‌این‌زمینه، نقش فناوری و زیرساخت اینترنت اشیا در مسیر توسعه شهرها بسیار مهم و حیاتی است.

اطلاعات، عاملی برای تصمیم‌سازی کارآمد
مدیر انجمن بین‌المللی شهرهای هوشمند با اشاره به ضرورت ایجاد شبکه‌های مبتنی‌بر اینترنت اشیا در شهرها افزود: درحقیقت با برپایی شبکه اینترنت اشیا مبتنی‌بر WiFi شهری، شهرها امکان پایش وضعیت لحظه‌ای خود را پیدا می‌کنند و اطلاعات کلیدی تصمیم‌ساز با تکیه بر سیستم مانیتورینگ داده‌های محیطی، بانک اطلاعاتی و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، داده‌هایی قابل تحلیل برای استفاده نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه مدیریت شهری مهیا می‌سازند. براین‌اساس با دستیابی به خودآگاهی لحظه‌ای شهر، انبار داده یک شهر هوشمند شکل می‌گیرد و پوسته‌هایی نظیر داشبوردهای مدیریتی سازمانی، رصدخانه‌های شهری، نرم‌افزارهای شهروندی رفتارمبنا، المان‌های تعامل‌گرا و... راهکارهای مبتنی‌بر خرد را به تصمیم پیشنهادی تبدیل می‌کنند.

لزوم تغییر نگاه مدیران شهری
این پژوهشگر حوزه شهرهای هوشمند با اشاره به شروع به کار دور جدید شوراهای اسلامی شهرها و انتصاب مدیران شهری منتخب، افزود: در عصر داده و هوش مصنوعی، نمی‌توان همچنان به اعمال سلیقه مدیریتی پرداخت و با اقدامات شتاب‌زده، تعصبات یک‌سویه، تعلقات غیرمنعطف و برداشت‌های ذهنی با تکیه بر برشی از آمار و اطلاعات مبتنی‌بر برآورد عملکردی، به توسعه کلان‌شهرها صدمه وارد کرد.
وی در ادامه گفت: توسعه موفق مدیریت شهری درگرو بهره‌مندی از ذهن سیستمی و نگاه خلاق است و تغییر نگرش‌ها، فرهنگ‌سازی اشتراک تجربیات موفق، تهیه چشم‌اندازهای توسعه شهری با نگاه پایداری و کارآمدی و همچنین تدوین فهرست اقدامات در مسیر تحقق سبک زندگی شهروندی سالم و پویا، باید از اولویت‌های مدیران شهری و تصمیم‌گیرندگان این حوزه باشد.
مهندس قهرمانی با تأکید بر لزوم تغییر در نحوه مدیریت شهری، گفت: تحقق مفهوم «شهر هوشمند» با اتخاذ تصمیم برپایه آمار ثبتی و اطلاعات دقیق و بهنگام ممکن خواهد بود و با درنظرگرفتن اینکه بیش‌از نیمی از جمعیت جهان هم‌اکنون در شهرها زندگی می‌کنند، باید درباره شیوه حکمروایی مناسب شهری، بازاندیشی نوآورانه‌ای داشته باشیم. با دستیابی به حکمروایی هوشمند و همچنین یکپارچه‌سازی زیرساخت‌ها و توازن منابع، می‌توان تصمیمات بهتر و کارآمدی اتخاذ کرد.

تجربیات جهانی، راهگشای هوشمندسازی
مدیر انجمن بین‌المللی شهرهای هوشمند با اشاره به لزوم انتقال تجربیات هوشمندسازی از کشورهای موفق به کشورمان، به برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی درهمین راستا اشاره کرد و گفت: در تازه‌ترین مورد از این رویدادها، درحال برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا و توسعه شهرهای هوشمند ذیل چهارمین کنگره بین‌المللی فناوری، ارتباطات و دانش در روزهای ۴ و ۵بهمن سال جاری در مشهد هستیم که در این رویداد برای اولین‌بار، امکان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای بومی‌سازی تجربیات موفق و ارزشمند کلان‌شهرهای دنیا توسط استارت‌آپ‌ها، نخبگان و متخصصان داخلی را فراهم کرده‌ایم. محورهای این کنفرانس عبارتند از: شهروند هوشمند، زندگی هوشمند، محیط هوشمند، جابه‌جایی هوشمند، انرژی هوشمند، حکمروایی هوشمند و سازمان هوشمند. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی iotconf.ir مراجعه کنند.
وی در ادامه به نتایج کلان حوزه هوشمندسازی در کشور پرداخت و گفت: توسعه داده‌محور کلان‌شهرهای کشور، مدیریت فراگیرتر و پایدارتر آن‌ها را در پی دارد و زیست‌پذیری را برای شهروندان به‌طور چشمگیر افزایش خواهد داد؛ این پایداری و کارآمدی به توسعه پایدار کشور منجر خواهد شد.

شهروندان، پایه‌های شکل‌دهی شهر هوشمند
مهندس علی قهرمانی در پایان با‌توجه‌به تأکید مدیریت شهری و شهردار مشهد بر راهکارهای شهروند‌محور در حوزه سیاست‌گذاری شهر مشهد گفت: هوشمندسازی ارتباط شهروند و شهرداری‌ها، شهروند‌محوری و هوشمندسازی سرویس‌ها و خدمات، از‌طریق ایجاد و توسعه درگاه‌های شهری آنلاین و ساده‌سازی امور شهروندی مبتنی‌بر شبکه اینترنت و WiFi شهری، به‌طور جدی تأثیر بوروکراسی‌های سازمانی و پیچیدگی‌های مدیریت شهرهای امروز بر انسان‌های ساکن در این فضای چندبعدی تحت‌عنوان شهروند را کاهش می‌دهد و با کاهش سفرهای غیرضروری درون شهری یا بعضا برون شهری، آلاینده‌های زیست‌محیطی، کاهش و در‌مقابل، میزان برخورداری از فرصت‌های اشتغال و درآمدزایی، رفاهی، آموزشی و در‌نتیجه آن، امید به زندگی
افزایش می‌یابد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس