نسخه پی دی اف

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور: مردم باید بتوانند بر دولت نظارت داشته باشند

مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور روز گذشته در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا درباره ناآرامی‌های اخیر در برخی از شهرهای کشور و رویکرد دولت درباره این اتفاقات اظهار کرد: واقعیت قضیه این است که مردم ما چه نسل جوان چه نسل بالاتر مطالبات بحقی دارند. آقای روحانی هم گفتند که همه ما باید پای صحبت مردم بنشینیم و به نظراتشان گوش دهیم و تصمیمات ما بر اساس خواسته های ملت باشد.
وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور در سخنرانی خود در کنگره حقوق شهروندی و قبل از تحولات اخیر، بحث شفافیت را مطرح کردند و گفتند بودجه را باید در اتاق شیشه ای بگذاریم. این به این معنا بود که دولت اراده کرده تا برخوردش با مردم شفاف باشد و مردم بتوانند بر کار دولت نظارت داشته باشند.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور گفت: تحولات اخیر با طرح مطالبات بخش هایی از جامعه شروع شد ولی با اتفاقاتی، تبدیل شد به سوء استفاده‌هایی که متاسفانه عده‌ای شروع به تخریب کردند و شعارهای ساختار شکنانه دادند که مردم نیز بلافاصله و هوشیارانه صف خود را از آشوبگران جدا کردند.
تخت‌روانچی با بیان اینکه عده‌ای با تحریک بدخواهان نظام تلاش کردند سوار موج مطالبات مردم شوند، اضافه کرد:این‌ها مستقیم یا غیرمستقیم از خارج از کشور خط می‌گرفتند و اگر تبلیغات رسانه های خارجی را رصد کرده باشید، دیدید که با چه شور و هیجانی اخبار این اتفاقات را پوشش می‌دادند و تحلیل می‌کردند. چنانچه بسیاری از شایعات و یا تصاویر غیرمرتبط را نیز به عنوان خبر ناآرامی‌های ایران منتشر می‌کردند!
وی با بیان اینکه در جامعه مطالبات متعدد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد، تصریح کرد: آقای روحانی در صحبت های مختلف مطرح و تاکید کرده اند که وزیران و مقامات مسئول با مردم صحبت کنند. سیاست‌هایی هم که دولت دارد در این راستا است که اولا به مشکلات مردم بپردازد، ثانیا سعی کند برای آن‌ها راه حل پیدا کند.معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با اشاره به بررسی بودجه ٩٧ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:در هر صورت درباره لایحه بودجه ١٣٩٧ باید طوری تصمیم گیری شود که به حل مشکلات اصلی مردم منجر شود.به گفته تخت روانچی تاکید دکتر روحانی بر این است که در دولت دوازدهم فقر مطلق را بتوانیم از بین ببریم یا جهت گیری بودجه در راستای اشتغال زایی است، این‌ها در واقع مطالبات مردم است و دولت هم در این راستا لایحه بودجه را ارائه کرده است.
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا دولت درباره شروع نآرامی‌ها و نقش عوامل داخلی و خارجی در این اتفاقات بررسی هایی کرده است، اظهار کرد: اینکه مسیر شعارها عوض شد خیلی گویاست که ابتدا فضایی وجود داشت و در ادامه فضای دیگری ایجاد شد. بنابراین ریشه این اتفاقات باید بررسی و روشن شود.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور افزود: البته شاید این امر زمانبر باشد اما چیزی که روشن است این است که عده ای- چه آشوبگران داخلی و چه کسانی که از خارج توطئه و تحریک کردند ، از بستر مشکلات اقتصادی مردم سوء استفاده کردند و در حقیقت به طرح و شنیده شدن همان مطالبات لطمه زدند.
تخت روانچی تاکید کرد: باید این موضوع روشن شود تا بتوانیم از وقوع چنین اتفاقاتی در آینده جلوگیری کنیم. چه کسانی که می‌خواستند آشوب داخلی راه بیندازند، چه کسانی که به صراحت گفتند می‌خواهیم آشوب را به داخل ایران بکشانیم و چه کسانی که به صراحت نگفتند ولی ما ادله روشنی داریم که این‌ها به نحوی داشتند خط می‌دادند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس