نسخه پی دی اف

اعضای یک باند بزرگ جعل در مشهد دستگیر شدند؛ ماجرای کلاهبرداری ناتمام از کشاورز شمالی

ابوعطا- کارشناسان پلیس فتا به دستور سردار کریمی، فرمانده انتظامی خراسان‌ رضوی پیگیر یک آگهی مشکوک در فضای سایبری شدند و توانستند، اعضای یک باند جعل را شناسایی و دستگیر کنند.
به گزارش شهرآرا، کارشناسان پلیس فتای استان در پى رصد و پایش فضاى سایبرى، متوجه درج تبلیغى در فضاى مجازى تحت عنوان فروش چک آزاد، چک فورى و ضامن معتبر با چک بانکى جهت اخذ وام، شدند که موضوع با توجه به اهمیت آن، ضمن هماهنگى با مقام قضایى، در دستور کار کارشناسان تیم عملیات ویژه قرار گرفت.
بررسی‌ها نشان داد که دامنه فعالیت گسترده کلاهبرداران به تبلیغ در فضاى سایبرى محدود نیست و علاوه بر تبلیغات گسترده در این فضا، برابر گزارشات واصله تبلیغاتى مشکوک با محتواى عنوان شده در صفحه نیازمندى‌هاى برخى جراید نیز طى چندین نوبت با هویت‌هاى مختلف به چاپ رسیده بود.
طى تحقیقات و بررسى‌هاى اولیه از سوى افسران مجرب دایره عملیات ویژه پلیس فتا و طى تلاش‌هاى مستمر براى حل کردن معمایى که نه شکایتى در آن مطرح بود و نه سرنخى از مجرمین وجود داشت و حتى طرح موضوع به‌گونه‌اى بود که ممکن بود جرمى صورت نگرفته باشد و فعل مجرمانه‌اى هم در کار نباشد، کارشناسان پلیس فتا، موفق به دست‌یابى تعدادى از چک‌ها شدند که به‌صورت کاملاً حرفه‌اى جعل شده بود.
کارشناسان به دنبال سرنخ‌هاى به دست آمده، متهمى به نام قاسم ٣۵‌ ساله را با تحصیلات لیسانس حسابدارى و سوء‌سابقه در زمینه جعل و کلاهبردارى، شناسایى کردند و با رصد نامحسوس و طى عملیاتی غافلگیرانه، وی را درحین ارتکاب جرم (فروش چک‌هاى سفید امضا) در یکى از خیابان‌هاى مشهد دستگیر کردند. پس از آن با توجه به حساسیت موضوع، طى هماهنگى با مقام محترم قضایى، به مخفیگاه نامبرده که قبلاً شناسایى شده بود، مراجعه کردند.
در محل سکونت متهم، زنى ٣٧‌ ساله که همسر موقت متهم بود، دستگیر شد و با تفتیش و بازرسى منزل، یک عدد گاوصندوق کشف شد که پس از بررسى محتویات آن بیش از ۶٠ فقره چک استفاده شده‌، بیش از ٢١٠‌ عدد کارت عابر بانک به نام افراد مختلف‌، بیش از ٧٠‌ برگ چک سفید امضا به اسم افراد غیر، ده‌ها نمونه مهر جعلى شامل املاک‌، بانک‌ها و مؤسسات مالى و اعتبارى‌، قولنامه‌هاى جعلى و سفید و مقادیر زیادى کپى مدارک شناسایى و جواز کسب، به همراه تعداد قابل توجهى تجهیزات رایانه‌اى و مخابراتى کشف شد که پس از بررسى‌هاى تکمیلى مقادیرى موادمخدر به همراه تجهیزات بسته‌بندى و توزین کشف و ضبط گردید.
با توجه به این کشفیات از مجرمین، احتمال همدستى افراد دیگرى در این باند کلاهبردارى براى پلیس محرز شد و در همین رابطه با تلاش کارشناسان پلیس فتای استان، محل تهیه تجهیزات جعل که تحت عنوان تایپ و تکثیرى در یکى از خیابان‌هاى مشهد اقدام به جعل مهر براى متهمین می‌کرد، شناسایى شد و طى هماهنگى‌های لازم، صاحب مغازه به هویت حسن ٣٠ ساله‌، دستگیر شد. از مخفیگاه متهم مقادیرى مهر ساخته شده، یک عدد دستگاه ساخت آن و یک سیستم رایانه‌اى حاوى اسناد و مدارک مجرمانه کشف شد.
محل فعالیت تایپ و تکثیرى شناسایى شده پلمب شد و پس از آن در تحقیقات انجام شده سایر همدستان متهم اصلى شامل چهار فرد به هویت‌هاى سیدرضا ٣٠‌ ساله، ابراهیم ۵۵‌ ساله‌، على اصغر ۴۴‌ ساله و حسین ۴٢‌ ساله و یک خانم به هویت زهرا ١٨‌ساله شناسایى شدند و طى عملیاتی تکمیلى هنگامى که متهمین در حال خرید محموله برنج از کشاورزی بودند که دسترنج یک سال خود را جهت کسب درآمد به مشهد انتقال داده بود، دستگیر شدند و تمامى متهمین به پلیس فتا منتقل گردیدند و به مقام قضایی
معرفی شدند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس