نسخه پی دی اف

سندرم زندگی پراسترس

﷯ ایزدیان: مردی سی‌و‌هفت‌ساله هستم. مدت‌ها دچار مشکلات گوارشی متعدد بودم تا اینکه یک پزشک عمومی، بیماری‌ام را روده تحریک‌پذیر تشخیص داد. علت این بیماری و روش درمان آن چیست؟
﷯سندرم روده تحریک‌پذیر (ای‌ بی ‌اس) عارضه رایجی است که روده بزرگ (کولون) را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به‌‌طور معمول منجر به گرفتگی و انقباض عضلات روده‌ای، درد شکمی، تجمع گاز، اسهال و یبوست می‌شود. این عارضه در بین ١۵ تا ٢٠درصد مردم شیوع دارد. گاهی نیز این سندرم با بیماری‌هایی مانند کولیت روده یا کولون اشتباه گرفته می‌شود.
سندرم روده تحریک‌پذیر در افرادی که دچار استرس، اضطراب و افسردگی هستند، بیشتر مشاهده می‌شود. با‌توجه‌به اینکه استرس در خانم‌ها بیشتر از مردان است، این بیماری در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود. مهم‌ترین علائم سندرم روده تحریک‌پذیر در مزاج بیمار مشاهده می‌شود. مزاج این افراد به‌صورت متناوب اسهال یا یبوست است. دردهای شکمی‌ همراه تغییرات اجابت مزاج ایجاد و پس‌از دفع کمتر می‌شوند. عده‌ای از این افراد، تنها به یکی از این مشکلات مبتلا هستند، به‌طوری‌که تنها یبوست دارند یا اینکه اسهال می‌شوند.
این‌ها جزو علائم اصلی بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر نیستند، اما از مشکلات ثانویه آن به حساب می‌آیند. علاوه‌بر آرامش روحی و روانی، مصرف میوه‌ها، سبزیجات و ویتامین‌C برای این بیماران مفید است. در هر وعده غذایی حجم کمی ‌از غذا استفاده کنید، اما تعداد وعده‌ها را افزایش دهید. غذاهای آبکی، بیماری را تشدید می‌کنند، پس از مصرف آن‌ها بپرهیزید. پس از غذا فعالیت نکنید و نخوابید. بیشتر داروها معمولا برای آرامش اعصاب تجویز می‌شوند. علت دقیق ایجاد سندرم روده تحریک‌پذیر ناشناخته است، اما در بسیاری از موارد، افراد می‌توانند این سندرم را از‌طریق تغییر رژیم غذایی، اصلاح سبک زندگی و کنترل استرس مدیریت کنند.
دکترقدرت‌ا... سلطانی
فوق‌تخصص گوارش و کبد
شیوه ارسال سؤالات به صفحه خانه زندگی
پیامک : ٣٠٠٠٧٢٨٩ ﷯ تلگرام:٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس