نسخه پی دی اف

پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری پس‌ از سرماخوردگی

پوسیدگی دندان از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان در‌میان افراد است و ٨۵‌درصد مردم جهان تا میان‌سالی دست‌کم یک یا چند دندان خود را از دست می‌دهند و در ناحیه دهان و دندان دچار مشکل می‌شوند. بیماری لثه نیز دومین بیماری شایع دهان است. در این بیماری، میکروب‌ها به‌صورت جرم در دندان تجمع می‌کنند و به‌مرور لثه و استخوان فک را از بین می‌برند؛ به همین دلیل مراجعه درمدت ۶‌ماه برای کنترل دندان‌ها ضروری است.
کشورهای مختلف جهان برای ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان، تعداد و سطح علمی دندان‌پزشکان را افزایش داده‌اند، اما نتیجه‌های به‌دست‌آمده پس‌از چند‌دهه نشان داد که افزایش تعداد دندان‌پزشکان در میزان بیماری‌های دهان و دندان تأثیری نگذاشته است و این یافته ثابت کرد که برای حفظ سلامت دهان و دندان باید در‌زمینه پیشگیری، فرهنگ‌سازی کنیم.
باید به خانواده‌ها آموزش بدهیم که به سلامت دندان فرد از دوران جنینی توجه کنند. مادر باردار باید با مصرف لبنیات به سلامت دندان‌های کودک خود کمک کند. پس‌از تولد تا پایان عمر باید چک‌آپ‌های دوره‌ای انجام گیرد. استفاده از مواد غذایی مناسب و غیرپوسیدگی‌زا به‌ویژه لبنیات و سبزی و میوه‌های تازه حاوی ویتامین‌های A,C,D و کلسیم و فسفر، ازجمله عوامل مؤثر در رشد مناسب و تقویت دندان‌ها هستند.
پس‌از ۵‌دقیقه از مصرف مواد قندی محیط دهان اسیدی می‌شود و این شرایط تا یک ساعت ادامه دارد و چنانچه این روند به‌صورت مکرر ایجاد شود، منجر به تخریب مینای دندان و شروع روند پوسیدگی خواهد شد. به همین دلیل باید پس‌از مصرف هر نوع ماده قندی، بلافاصله دندان‌ها را مسواک کنیم و در‌صورت دسترسی‌نداشتن به مسواک، حتما چند بار دهان و دندان را با آب شستشو دهیم.
*متخصص بیماری‌های دهان و دندان
دکتر مجید صنعت‌خانی*

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس