نسخه پی دی اف

برای افرادی که به دیابت مبتلا می‌شوند؛ مهارت  انسولین‌زنی

حشمتی- تعداد زیادی از افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند، به مرحله‌ای می‌رسند که نیازمند تزریق روزانه دارویی به نام انسولین هستند. بیماران دیابتی نوع یک، مبتلایان به دیابت نوع دو که به‌علت این بیماری دچار نارسایی کلیه شده‌اند، خانم‌های باردار مبتلا به دیابت نوع دو که بیماری‌شان قبلا با مصرف قرص کنترل می‌شده است، دیابتی‌های نوع دو که سال‌ها قرص قند مصرف کرده‌اند و پس‌از مدتی بدنشان به قرص مقاوم شده است و بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که قرص مصرف می‌کنند و لازم است جراحی برایشان انجام شود یا در بیمارستان بستری شوند، باید تحت‌درمان با انسولین قرار بگیرند.
 ﷯
انسولین عارضه ندارد
مهم‌ترین عارضه‌ای که ممکن است دراثر مصرف آن ایجاد شود، افت قند خون است که درصورت مصرف بیش‌از اندازه بروز می‌کند. ازطرفی چون بدن را ازنظر متابولیکی تنظیم می‌کند، ممکن است قدری باعث افزایش وزن شود.
آموزش به بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند، بسیار مهم است و این آموزش‌ها در کلاس‌های دیابت که در بیشتر مراکز درمانی وجود دارد، به آن‌ها داده می‌شود. یک فرد دیابتی که انسولین تزریق می‌کند، باید بتواند میزان دریافت کربوهیدرات روزانه را محاسبه و براساس آن دوز انسولینش را تنظیم کند.
فرض کنید بیماری به مهمانی جشن تولد دعوت می‌شود. ظهر انسولین تزریق کرده و عصر قرار است با کیک و قهوه پذیرایی شود. او باید بتواند برمبنای آموزشی که دیده، حدس بزند مقدار قهوه و کیکی که قرار است بخورد چند گرم قند دارد و براساس آن چقدر باید انسولین تزریق کند و این کار را قبل از صرف این خوراکی‌ها انجام دهد.
علاوه‌براین باید بداند روزی که فعالیت بدنی‌اش زیاد است و مثلاً برای خرید، ساعت‌ها بیرون از منزل بوده، چقدر باید کمتر انسولین بزند و روزی که در خانه و بی‌تحرک بوده، چقدر. قبل از هرچیز لازم است این موارد را رعایت فرمایید:
﷯ محل تزریق انسولین مرتب عوض شود، تزریق مکرر یک نقطه باعث انباشتگی چربی می‌شود.
﷯انسولین از دیواره شکم زودتر از بازوها و از بازوها زودتر از کفل و ران جذب می‌شود. بنابراین محل تزریق را به دلخواه از عضوی به عضو دیگر تغییر ندهید.
﷯اگر ورزش‌هایی مثل دویدن و دوچرخه‌سواری انجام می‌دهید، چون ماهیچه‌های پا و ران شما به حرکت زیادی وادار شده و جذب انسولین را تسریع می‌کند، انسولین را به‌جای کفل و ران به بازو تزریق کنید.
﷯چنانچه در محل تزریق علائمی مثل برجستگی، سفتی، فرورفتگی تاول، کهیر و قرمزی مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید. انسولین را در طبقه پایین یخچال نگهداری کنید.
 ﷯
نکته استفاده از سرنگ انسولین
﷯ برای تزریق انسولین فقط از سرنگ‌های ویژه تزریق انسولین استفاده کنید.
﷯هنگام استفاده، ابتدا چند بار پیستون را به عقب و جلو ببرید، سپس به‌اندازه حجمی که در نظر دارید هوا وارد شیشه انسولین و بعد اقدام به کشیدن انسولین کنید.
 ﷯
شرایط نگهداری شیشه انسولین
﷯ شیشه انسولین را که درحال مصرف است، می‌توان در دمای اتاق نگهداری کرد، اما شیشه‌های اضافی باید در یخچال نگهداری شوند.
﷯از تکان‌های بیش‌از حد شیشه انسولین خودداری کنید؛ زیرا باعث ازدست‌رفتن قدرت اثر دارو می‌شود.
﷯به تاریخ انقضای انسولین توجه کنید. از قراردادن شیشه انسولین دربرابر نور مستقیم خودداری کنید.
 ﷯
مراحل تزریق
﷯محل تزریق را با الکل تمیز و برای ۵ تا ۱۰ ثانیه صبر کنید تا الکل کاملا خشک شود. با یک دست پوست شکم را صاف کنید و با دو انگشت، قسمتی از آن را بگیرید و بی‌حرکت نگه‌دارید. قبل از هر تزریق باید دست‌ها را کاملا بشویید.
﷯درپوش پلاستیکی شیشه‌های انسولین را با پنبه و الکل تمیز کنید.
﷯به همان میزانی که انسولین لازم دارید، هوا وارد کنید، اگر از دو نوع انسولین به‌صورت مخلوط استفاده می‌کنید ابتدا هوا وارد دو شیشه کنید.
﷯تزریق انسولین اضافی، مصرف‌نکردن وعده‌های غذایی و فعالیت بیش‌از حد باعث کاهش قند خون می‌شود.
﷯فواصل تزریق در یک عضو را رعایت کنید. فاصله هر تزریق با تزریق بعدی باید یک تا یک‌ونیم سانتی‌متر باشد.
﷯از نبود حباب در داخل سرنگ انسولین اطمینان پیدا کنید، سپس تزریق را انجام دهید.
﷯اگر پیش از تزریق، از الکل استفاده می‌کنید (مالیدن الکل در محل تزریق درصورت تمیزبودن پوست ضرورت ندارد)، باید صبر کنید تا الکل کاملا از سطح پوست تبخیر شود، سپس تزریق را
انجام دهید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس