شعرخوانی خراسانی‌های پایتخت در تولد محمدعلی بهمنی؛ تو شاعری، نه شعری، شعری زلال و روشن

جشن ۷۵سالگی محمدعلی بهمنی برگزار شد و در آن هنرمندان و ادیبان از این شاعر پیش‌کسوت گفتند.به‌گزارش «ایسنا» بیست‌و‌دومین نشست «تولد ماه» به‌مناسبت زادروز محمدعلی بهمنی در موزۀ هنرهای دینی «امام علی (ع)» با حضور چهره‌هایی ادبی چون علی موسوی‌گرمارودی، مرتضی امیری اسفندقه، مصطفی محدثی خراسانی، جواد محقق، محمد سریر، فاضل نظری و امیرحسین سمیعی برگزار شد.
نخستین سخنران این برنامه مصطفی محدثی خراسانی بود. او سخنرانی خود را با دو بیت از شعرهای خودش آغاز کرد: «رسیدی و پر و بال فرشته‌ها واشد/ شب از کرانۀ هستی گذشت و فردا شد// به‌یمن نام بهارآور تو ای خورشید/ گره ز کار فروبستۀ زمین واشد».او در سخنان کوتاهی تولد بهمنی را تبریک گفت: «سالروز تولد استادم، وجود نازنین و زلال محمدعلی بهمنی را که تولد طراوت، مهر، روشنی و خرد است تبریک می‌گویم. نام پرطنین محمدعلی بهمنی آن‌قدر در جان ما زمزمه شده که فکر می‌کنیم این نام را در تاریخ ادبیات خوانده‌ایم، نامی که به‌تکرار این سال‌ها در هر‌کجا که فضایی از مهر، معلمی و خردمندی است حضور و درخشش دارد.».وی در پایان یک شعر دوبیتی تقدیم بهمنی کرد: «گرچه شاعر شنیدنی باشد/ بهتر آن است دیدنی باشد// در یکی این دو گر شود مجموع/ شک ندارم که بهمنی باشد».
مرتضی امیری اسفندقه دیگر سخنران این مراسم بود. این شاعر با اشاره به اینکه شاعر تنها یک بار متولد نمی‌شود گفت: «همۀ هنرمندان خودشان درک کرده‌اند که بعد از هر شعر انگار خودشان متولد شده‌اند. استاد محمدعلی بهمنی نیز به‌تعداد تک‌تک ابیات خوبشان یک بار دیگر متولد شده‌اند. همۀ تولدهایشان مبارک!».
او در پایان قطعه‌واره‌ای را که برای تولد محمدعلی بهمنی سروده بود برای این شاعر و دیگر حاضران خواند: «تو شاعری نه شعری شعری زلال و روشن/ شعری که سبز و سرخوش چون داربست تاک است// گفتم زلال و روشن اما نه زخمی و زار/ گفتم که سبز و سرخوش اما نه دردناک است// شعری که چارعنصر در آن رفیق دیرین/ شعری که آب و آتش شعری که باد و خاک است// شعری که هیچ ترسی از هیچ‌کس ندارد/ از دوست هرکه پر شد از دشمنش چه باک است؟// شعری شبیه دریا سرشار از تلاطم/ شعری که بی‌قرار است شعری که سینه‌چاک است// شعری جلیل و جذاب شط جمیل مهتاب/ شعری که بس که زیباست آیینه‌اش هلاک است// چشم جهان به رویت واشد ترانه گل کرد/ روز تولد تو میلاد عشق پاک است».

تا شاعران در انزوا نمانند
سیدعلی موسوی‌ گرمارودی دیگر سخنران این مراسم بود. او که دوستی دیرینی با محمدعلی بهمنی دارد بخشی از یادداشت خود در مقدمۀ کتاب گاهی دلم برای خودم تنگ می‌شود  را برای حاضران خواند. وی در این یادداشت به نیمایی بودن و امروزی بودن غزل‌های بهمنی اشاره کرده است.گرمارودی در پایان سخنان خود با تقدیر از برگزارکنندگان این محفل گفت: «برگزاری چنین محافلی باعث می‌شود که هنرمندان در انزوای خود نمانند و نیرو و انگیزه بگیرند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس