بررسی مزیت «کتاب‌های صوتی» و مطالعه ارزان‌تر از منظر نویسندگان و ناشران مشهدی؛ صدایی که «کتاب» است

طیبه ثابت-امروزه با روی کارآمدن شبکه‌های ارتباطی و ظرفیت استفاده از امکانات جدید در دنیای رسانه، با وجود دردسترس‌بودن کتاب‌های صوتی، مطالعه رنگ وبوی دیگری به خود گرفته است. جدای از این نکته که برای تولید یک کتاب، ناگزیر به قطع درختان و کمبود فضای سبز و صدمه‌های محیط زیستی هستیم، این یک واقعیت است که با وجود اوضاع نامطلوب مالی در نشر، بهره‌مندی از کتاب‌ الکترونیکی کم‌کم در بین مردم جای خود را پیدا کند. برای بررسی موضوع جایگاه کتاب‌های صوتی در نزد مخاطبان به‌سراغ چند نویسنده کتاب صوتی و ناشر رفتیم.

گسترش فضای مجازی و رونق کتاب‌های صوتی
یک نویسنده و کارگردان مشهدی درخصوص کتاب خود که به‌طور صوتی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است، گفت: سال گذشته جشنواره تئاتر رضوی، با حمایت بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و همکاری «رادیو نمایش» تعدادی از آثار را تبدیل به کتاب صوتی کرد که کتاب نمایشنامه من تحت عنوان «عوض بدلو» هم جزو این کارها بود و به‌صورت صوتی درآمد. عباس جانفدا با اشاره به این مطلب که سال‌هاست کتاب‌های صوتی در بازار نشر وجود دارد و این قالب، مدیای خیلی جدید برای مخاطبان خاص کتاب نیست، تصریح کرد: اخیرا که شبکه‌های اجتماعی گسترش پیدا کرده‌اند، رونق کتاب‌های صوتی بیشتر شده است.

تغییر ذائقه مخاطب با کمترین هزینه
جانفدا درباره مزیت کتاب‌های صوتی گفت: زندگی امروزی و شتابش باعث شده که آدم‌ها تنبل شوند و کمتر فرصت مطالعه کتاب به‌شکل حقیقی‌اش را پیدا کنند. بنابراین کتاب‌های صوتی را می‌شود در هر زمان و مکانی مطالعه کنند. وی ادامه داد: مزیت کتاب‌های صوتی این است که هم دردسترس‌تر، هم ارزان‌تر و هم‌خواندنش راحت‌تر است، در عین حالی که با کمترین مزاحمت برای اطرافیان مطالعه می‌شود.

بازخورد صداشدن «عوض بدلو»
نویسنده کتاب «عوض بدلو» درخصوص بازتاب این اثر صوتی اظهار داشت: خوشبختانه این کتاب، بازتاب‌های خوبی به همراه داشته است. جانفدا ادامه داد: به دنبال تبدیل‌شدن عوض بدلو به کتاب صوتی، این نمایشنامه را علاقه‌مندان گوش کرده‌اند و با توزیع مناسبی که این کتاب صوتی داشته، هنرمندانی در شهرهای یزد، قزوین، مرند و چند شهر دیگر با کسب اجازه نمایش آن را در شهرهای خود اجرا کردند. این کارگردان مشهدی تصریح کرد: آرزو می‌کنم زمانی برسد که همه کتاب‌های ما صوتی شود، چرا که با این حرکت، ما در جهت حفظ محیط زیست گام برداشته‌ایم و درختی کمتر قطع می‌شود. وی اضافه کرد: مردم به لحاظ روحی‌روانی عادت به تورق کتاب دارند اما فرهنگ استفاده از کتاب‌های صوتی باید نهادینه شود.

«یکی از ما» بعد از ١۶ سال
نویسنده کتاب صوتی «یکی از ما» نیز در ادامه درخصوص کتاب خود گفت: «یکی از ما» جزو اولین کتاب‌های من است که در سال٨٩ به صورت صوتی از سوی حوزه هنری منتشر شد. علیرضا میری درخصوص مخاطبان کتاب‌های الکترونیکی با اشاره به این مطلب که این کتاب صوتی با گذشت ١۶سال هنوز مخاطبان خود را دارد، تصریح کرد: طی این چند سال شاهد این بودم که در جاهایی به صورت گسترده مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.‌

استفاده از زمان‌های مرده، یک امتیاز برای کتاب‌های صوتی است
این پژوهشگر درخصوص بالابردن میزان مطالعه مردم با توجه به گرانی کتاب اظهار داشت: اگرچه هیچ‌چیز جای کتابی که در دست می‌گیریم و می‌خوانیم را نمی‌تواند بگیرد، ولی زندگی ماشینی انسان امروز و سپری‌شدن ساعت‌های متمادی در ترافیک باعث می‌شود زمان‌های زیادی از هر فرد کشته شود. وی ادامه داد: می‌توان با کتاب‌های صوتی از این زمان‌های کشته شده نهایت استفاده را داشت. میری با اشاره به اینکه خانم‌های خانه‌دار به دلیل کارهای خانه زمان کتاب به دست گرفتن را ندارند، بنابراین می‌توانند از کتاب‌های صوتی هم‌زمان با کار استفاده کنند.

کتاب‌های صوتی خوب، جبهه فرهنگی هستند
میری با اشاره به این مطلب که دشمنان اسلام و کشور در شبکه‌های ارتباطی به انتشار مطالب صوتی ضدارزشی و دینی می‌پردازند، تصریح کرد: درخصوص تولید آثار صوتی ارزشمند زیاد کار نشده است و اگر هم بوده، ضعیف بوده‌اند. این نویسنده تاکید کرد: مسئولانی که به کارهای فرهنگی‌ارزشی بها می‌دهند، باید یک‌سری از آثار خوب را به‌صورت صوتی دربیاورند، چون٩۵درصد افراد ١۵سال به بالا امکان استفاده از کتاب صوتی را دارند.

در مقایسه با کتاب‌های صوتی، بازار کتاب جایگاه خود را باز نکرده است
مدیر انتشارات صیانت درخصوص فراگیرشدن کتاب‌های صوتی و استقبال مخاطبان از این نوع کتاب‌ها گفت: در قدیم کاغذ دولتی وجود داشت اما در اوضاع کنونی نشر، کاغذ گران و هزینه چاپ سنگین است که این موضوع در روند قیمت کتاب تاثیر دارد، یعنی بسیاری از مخاطبان قدرت خرید کتاب با این قیمت‌های تمام‌شده را ندارند.
سیداحمد علیزاده‌جواهری ادامه داد: امروز اوضاع بازار کتاب و کتاب‌فروشی نامطلوب است و بسیاری از ناشران بزرگ که حیطه کار آن‌ها کارهای آموزشی و حتی کودکان بود، دیگر فعالیت را مقرون به صرفه نمی‌بینند.
وی ادامه داد: اگر به اتحادیه ناشران مراجعه کنید: بسیاری از ناشران را در حال ورشکستگی می‌بینید. این ناشر افزود: مسلم است که کتاب‌های صوتی به‌دلیل اینکه افراد وقتی بخواهند برای مطالعه، لقمه آماده‌ای داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند، جای کتاب را خواهد گرفت.
سیداحمد علیزاده‌جواهری با اشاره به این مطلب که۶٠میلیون کتاب نشر خود را کیلویی داده است و تمام این۶٠میلیون تومان کتاب را به ٢٠٠هزارتومان نخریدند، تصریح کرد: درحالی که بیشتر وقت خانواده‌ها صرف دیدن تبلیغات فلان شرکت‌های چیپس و پفک می‌شود، رادیو می‌تواند کتاب‌های صوتی خوبی برای مخاطبان باشد. مدیر انتشارات صیانت ادامه داد: جامعه باید به‌سمتی برود که استفاده از کتاب‌های صوتی نهادینه شود و این فرهنگ در بین مردم جابیفتد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس