شورای شهر تخفیف به پرداخت نقدی عوارض جاری و معوق شهروندان را مصوب کرد؛ تخفیف ۴٠ درصدی، عیدی مدیریت شهری

عادل افتخاری- شورای اسلامی شهر مشهد در آخرین جلسۀ علنی خود در سال٩۵، در قالب یک طرح دوفوریتی، با ارائۀ تخفیف ۴٠درصدی به شهروندان خوش‌حساب بابت پرداخت نقدی عوارض و بهای خدمات جاری و معوق تا خردادماه سال٩۶ موافقت کرد.
به گزارش خبرنگار شهرآرا، صاحبی، عضو شورای شهر مشهد، در‌خصوص جزئیات طرح ارائه‌شده گفت: «دوفوریت این طرح در جلسۀ علنی روز سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته مورد بررسی قرار گرفت و با رای اعضا به تصویب رسید.».وی افزود: «به دنبال ابلاغ مصوبۀ هیئت دولت درخصوص مبنای محاسبۀ عوارض نوسازی، مبلغ فیش عوارض صادرشده برای شهروندان نسبت به سنوات قبل به صورت محسوسی افزایش یافته است.».وی تصریح کرد: «در این طرح دوفوریتی پیشنهاد داده‌ایم که به پرداخت‌های نقدی شهروندان بابت عوارض عمران، نوسازی، خودرو، خدمات شهری، بهای خدمات پسماند و آتش‌نشانی تا پایان خردادماه سال٩۶ با احتساب جایزۀ خوش‌حسابی در مجموع ۴٠درصد تخفیف ارائه شود.».

امتیاز به شهروندان خوش‌حساب
موحدی محصل، دیگر عضو شورای شهر مشهد، با طرح سوال گفت: «تکلیف شهروندانی که خوش‌حساب هستند و فیش عوارض خود را پیش از این پرداخت کرده‌اند چه می‌شود؟». سهیلی در پاسخ به این سوال گفت: «پرداخت‌هایی که در گذشته انجام شده است با لحاظ تخفیف ۴٠درصدی در حساب شهروندان منظور خواهد شد و ما‌به‌التفاوت آن در حساب بستانکاری برای سایر پرداخت‌های این دسته از شهروندان قرار می‌گیرد.».
قدیری طرقی در ادامۀ جلسه با ارائۀ تذکری گفت: «شورای شهر در قالب مصوبه‌ای جرائم را از قبوض عوارض نوسازی حذف کرده اما در قبوضی که اخیرا برای شهروندان صادر شده مجددا رقمی تحت عنوان جریمه منظور شده است.». وی افزود: «چرا علی‌رغم مصوبۀ شورای شهر شاهد اعمال جرائم در قبوض نوسازی هستیم؟ مگر مدیران مناطق شهرداری از قوانین اطلاع ندارند؟».حجت‌الاسلام لطفی هم این سوال را مطرح کرد که آیا پیشنهاد ارائۀ تخفیف با مصوبۀ دولت به عنوان سند بالادستی در تعارض نیست.

قبوض نوسازی به صورت تدریجی صادر شود
انتظاری هروی نیز در تذکری گفت: «سال گذشته اعلام کردیم که قبوض نوسازی به صورت تدریجی در طول سال صادر شود اما مدیران شهری گفتند که، به دلیل ابلاغ نشدن مصوبۀ دولت، امکان صدور تدریجی قبوض فراهم نیست در حالی که می‌توانستند برای شهروندان قبوض علی‌الحساب صادر کنند.». وی افزود: «قبوض عوارض نوسازی باید، مثل قبوض آب، برق و گاز، هر دو ماه یک‌بار صادر شود و در اختیار شهروندان قرار گیرد.». در ادامه معاون برنامه‌ریزی و توسعۀ شهرداری مشهد با ارائۀ توضیحاتی گفت: «ارائۀ تخفیف مشمول جرائم نمی‌شود و فقط به قبوض عوارض نوسازی که در سال جاری منتشر شده است تعلق می‌گیرد.».موسی شربتدار افزود: «هماهنگی‌های لازم با فرمانداری مشهد برای ارائۀ تخفیف به شهروندان بابت عوارض نوسازی انجام شده است و از این جهت تصمیم شورای شهر مغایرتی با مصوبات بالادستی پیدا نمی‌کند.».
حجت‌الاسلام اخلاقی هم پیشنهاد داد که تخفیف ۴٠درصدی بابت پرداخت‌های نقدی شهروندان مشمول عوارض جاری، معوق و جرائم شود.
در ادامۀ جلسه سهیلی ضمن مخالفت با پیشنهاد اخلاقی گفت: «عوارض نوسازی به دلیل مصوبۀ هیئت دولت یک‌باره دوبرابر شده است و ما می‌خواهیم برای حل این مشکل به شهروندان تخفیف بدهیم.».وی افزود: «اما شورای شهر مرجع تشخیص و وضع جرائم نیست و حق بخشودگی جرائم را هم ندارد.».صاحبی در موافقت با این پیشنهاد گفت: «مجموع مبلغ قبوض عوارض نوسازی مربوط به سال جاری خیلی زیاد نیست و عمدۀ بدهی شهروندان مربوط به سنوات گذشته است. در این شرایط وقتی که می‌شود با ارائۀ تخفیف مطالبات شهرداری را وصول کرد چرا این کار را نکنیم؟».
موحدی که مخالف ارائۀ تخفیف به عوارض نوسازی معوق و جرائم بود گفت: «شهرداری از ابزارهای قانونی استفاده کند و مطالبات خود را از بدهکاران دریافت کند. ارائۀ تخفیف به این‌گونه افرادِ متخلف مغایر تحقق عدالت است.».

مطالبات ٢٧٠ میلیارد تومانی بابت عوارض
مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد در این رابطه گفت: «شهروندان بابت عوارض نوسازی تقریبا ٢٧٠میلیارد تومان بدهی جاری و معوق به مدیریت شهری دارند که از این مبلغ ۵٧ میلیارد تومان مربوط به عوارض سال جاری و ٢٢٠میلیارد تومان نیز مطالبات معوق است.».محمود برهانی افزود: «از حدود دو ماه پیش که قبوض عوارض نوسازی و بهای خدمات صادر شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت تاکنون تنها ۵ درصد مبالغ پرداخت شده است.».در نهایت، پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان، پیشنهاد اخلاقی با رای موافق اعضا به تصویب رسید. همچنین با پیشنهاد غفوری، عضو شورا، مبنی‌بر اعمال ۴٠درصد تخفیف در حساب بستانکاری شهروندانی که قبوض عوارض نوسازی سال٩۵ را در موعد مقرر پرداخت کرده‌اند موافقت شد.
بر این اساس به شهرداری مشهد اجازه داده شد به پرداخت‌های نقدی شهروندان بابت عوارض عمران، نوسازی، خودرو، بهای پسماند و آتش‌نشانی اعم از جاری و معوق تا پایان خردادماه سال٩۶ با احتساب جایزۀ خوش‌حسابی مطرح در مادۀ١٠ قانون نوسازی عمرانی شهری جمعا ۴٠درصد تخفیف ارائه کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس