مشهد آماده خدمت‌رسانی به ٨میلیون زائر در نوروز٩۶ است؛ استقبال شهر از بهار فاطمی

علیرضا ظهیری- اندک‌اندک بوی بهار طبیعت به مشام می‌رسد؛ بهاری که با میلاد حضرت فاطمه‌زهرا(س) آغاز و اعیاد مختلف ماه رجب را در دل خود جای خواهد داد. به‌همین‌واسطه شهر مشهد با افزایش ورود زائران و مسافران مواجه است و براساس اعلام مسئولان استانی ورود بالغ‌بر ٨میلیون زائر به شهر مشهد و ١١میلیون مسافر به استان پیش‌بینی می‌شود. درهمین‌راستا دستگاه‌های مختلف خدمت‌رسانی، نظیر شهرداری مشهد، هلال‌احمر، اورژانس، راهداری، نیروی انتظامی و... با تجهیز امکانات و نیروی انسانی لازم، آماده پذیرایی از زائران بارگاه رضوی هستند.

افتتاح رواق حضرت فاطمه(س) در حرم
به‌گزارش شهرآرا، درهمین‌راستا معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه حرم مطهر امام‌رضا(ع) از ٢٩اسفندماه با ویژه‌برنامه‌هایی باعنوان «بهار رضوان» میزبان زائران نوروزی و مجاوران است، اظهار کرد: برنامه‌های نوروزی بهار رضوان با خجسته‌زادروز حضرت زهرا(س) آغاز می‌شود که در این روز رواق حضرت فاطمه(س) ویژه بانوان در حرم مطهر افتتاح و هم‌زمان مراسم جشنی نیز با حضور تولیت آستان قدس رضوی برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی بیان کرد: لحظه تحویل سال٩۶ در ساعت ١٣ و ۵٨ دقیقه روز ٣٠اسفندماه است که با توجه به حضور میلیونی زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی، برنامه‌های متعدد و متنوعی از ساعت ٩ صبح شامل قرائت قرآن، سرود و همخوانی، شعرخوانی و داستان‌‌گویی، سخنرانی، بیان احکام، اقامه نماز ظهر و عصر، قرائت دعای توسل، دعای تحویل سال، صوت نقاره و پخش بیانات مقام معظم رهبری تا نیمه‌شب برگزار می‌شود. وی با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در روز اول سال نو عنوان کرد: ویژه‌برنامه دیدار با مقام معظم رهبری در روز سه‌شنبه اول فروردین‌ماه در ساعت١۵ در محل رواق امام‌خمینی(ره) حرم مطهر خواهد بود که شامل قرائت قرآن، قرائت زیارت امین‌ا...، سرود و همخوانی، مدیحه‌سرایی و سخنرانی مقام معظم رهبری خواهد بود.

آمادگی صدا‌وسیما
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به پخش مستقیم سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب در شبکه‌های مختلف صداوسیما و رواق‌های مختلف حرم مطهر و البته ترجمه هم‌زمان آن به زبان‌های عربی و اردو خاطرنشان کرد: پوشش تصویری مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب توسط ۴٩ایستگاه و ١٢دستگاه تلویزیون بزرگ در حرم مطهر رضوی به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شود.

آمادگی کامل شهرداری
همچنین دبیر ستاد استقبال از بهار شهرداری مشهد با بیان اینکه این مجموعه در حوزه اسکان ٧ مرکز اسکان سرپوشیده را آماده کرده است، تصریح کرد: ٢ کمپ غدیر با ظرفیت ۴هزار چادر و کمپ نصرت از شب گذشته آماده ارائه خدمت به زائران شده‌اند و ١١ مرکز اسکان موقت را نیز برای ایام خاص که شرایط نامساعد جوی یا موارد دیگر ایجاد شود، آماده کرده‌ایم. حمیدرضا باقری با اشاره به نصب ١۶٠ المان در نقاط مختلف شهر مشهد، عنوان کرد: بیش از ١١میلیون گل در این ایام در سطح شهر کاشته کاشته شده است؛ همچنین کاشت ٣۶٠هزار گل‌های پیازی همانند لاله و گل‌آرایی تمامی باکس‌های گل نیز درحال انجام است. باقری با بیان اینکه همچنین در ایام نوروز یک ساعت به کارکرد انتهایی قطارشهری اضافه و در دور روز سال تحویل و سخنرانی مقام معظم رهبری سرفاصله‌های زمانی خط١ قطارشهری کم و به حداکثر ٣دقیقه می‌رسد، خاطرنشان کرد: در دو روز سال تحویل و سخنرانی رهبری نیز تمامی مسیرهای منتهی به حرم شستشو و گل‌آرایی کامل انجام می‌شود و زمین‌های اطراف حرم جهت استفاده پارکینگ ایجاد و استقرار ٣۵٠ دستگاه اتوبوس اضافه و خط‌های ویژه تاکسی در اطراف حرم مطهر تمهید شده است.

ورود بیش از یک‌میلیون مسافر به استان طی ٢روز
سخن‌گوی ستاد خدمات سفر خراسان‌رضوی نیز از ورود یک‌میلیون و ١۵٨هزار و ٧٢٢ نفر زائر به استان در دو روز گذشته خبر داد و گفت: این آمار از رشد ٩درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد. فروزان با اشاره به ورود بیش از ٧۵۶هزار نفر از تعداد فوق به شهر مشهد، عنوان کرد: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل رشد ٨درصدی را نشان می‌دهد. وی افزود: آمار ورودی مسافران در ٢۵ و ٢۶ اسفندماه به مشهد از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای۴۶هزار‌و۶٩٢ نفر، فرودگاه بین‌المللی شهید‌ هاشمی‌نژاد ٢٩هزارو١۶٣، از طریق راه‌آهن ٣٩هزار‌و٧٠ نفر و نیز از طریق وسایل نقلیه‌ شخصی، ۶٣٢هزار و ٧۶ نفر است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس