خانه‌تکانی

منیژه رضوان- خانه‌تکانی هرگز به این معنا نیست که خانه‌تان را دستتان بگیرید و مثل یک ملحفه آن را حسابی بتکانید. بلکه منظور این است که شستنی‌ها را بشویید، دورانداختنی‌ها را دور بریزید، خریدنی‌ها را بخرید، بلاتکلیف‌ها را تعیین تکلیف کنید، زیادی‌ها را رد کنید بروند و سرانجام گم‌شده‌ها را پیدا کنید.
البته خانه در این مفهوم در معنای مجازی خود به‌کار رفته است. بنابراین در این معنا دست شستن از بعضی دوستی‌ها و دشمنی‌های بی‌مورد و حتی شستن جلوی منزل همسایه پیری که به‌راحتی قادر به این کار نیست نیز در راستای خانه‌تکانی‌ها قرار می‌گیرد.
در همین محدوده خریدنی‌ها نیز به خریدن چند تکه لباس و سبزه عید و... محدود نمی‌شود. خریدن ناز دوستی که مدت‌ها با او قهر بوده‌اید و از شما دلگیر است هم در جغرافیای احساسی خانه‌تکانی قرار می‌گیرد. از دورریختنی‌ها هم افکار و عقاید و رفتارهای نابهنجاری که بخصوص در ارزیابی‌های شتابزده و ناعادلانه سال قبل درست به حساب می‌آمدند، قابل ذکر هستند. احساس‌ها و محبت‌ها و عشق‌های بلوکه شده و زیادآمده و بلاتکلیف نیز باید تعیین تکلیف شوند و به دست صاحبان اصلی‌شان برسند. اصلا درست نیست محبتی که باید خرج کودکی یتیم شود را خرج کودک خودتان بکنید و او را از سر محبت سر ریز شده لوس و نُنُر بار بیاورید.
و سرانجام گم‌شده‌ها را باید پیدا کرد. پیرمردها و پیرزن‌هایی که در گوشه و کنار خانه سالمندان و روستاهای دور فراموش شده‌اند و وجدان‌های گم شده در زیر انبوهی از روزمرگی‌ها از این قبیلند. حالا می‌شود گفت: سال نو و خانه نو مبارک!
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس