کودکان چای‌خور

نوشیدن چای یا قهوه به‌دلیل وجود کافئین باعث افزایش میزان انرژی و هوشیاری در طول روز می‌شود و تمرکز انسان را زیاد می‌کند. این موضوع درباره کودکان با شدت بیشتری صدق می‌کند. باوجوداین همین ماده آثار مخربی بر روی رفتار و سلامت کودکان دارد که ازجمله آن می‌توان به ضعیف‌شدن عضله‌ها و کم‌شدن تمرکز و حواس در درازمدت نام برد. درواقع مصرف چای زیاد باعث کم‌شدن اشتهای کودک می‌شود، برای همین مصرف بیش از یک لیوان چای در روز برای کودکان توصیه نمی‌شود؛ زیرا مصرف چای زیاد از رشد کودکان جلوگیری و آن‌ها را لاغر می‌کند. کافئین ماده‌ای مضر نیست، اما مصرف بیش‌ازاندازه آن ممکن است برای بدن مشکل‌ساز باشد و آثار جانبی نامطلوبی به‌جا بگذارد .
ازاین‌رو، هرچند که چای برای بدن مفید باشد، مصرف زیادش برای کودکان خوب نیست.
..........................................
غلظت و شدت
بهتر است چایی که به کودک می‌دهید، نسبت به چایی که خودتان می‌نوشید، رقیق‌تر باشد. معمولا بسته به نوع چای، هر چای باید چهار تا شش دقیقه دم بکشد؛ اما درباره کودکان، این زمان به دو تا چهار دقیقه کاهش می‌یابد. اگر چای خیلی غلیظ و قوی است، حتما با اضافه‌کردن آب به آن از غلظتش بکاهید. نکته دیگری که لازم است والدین به آن توجه کنند، این است که دمای چای برای کودکان نسبت به بزرگ‌سالان باید بسیار کمتر باشد. بهتر است چای را در دمای اتاق بگذارید تا دمای آن با محیط یکسان شود. معمولا کودکان و حتی بزرگ‌سالان، میل به خوردن چای به‌همراه شکر یا قند دارند. کودکانی که در طول روز بیش از ۳۵۵ میلی‌لیتر چای‌شیرین مصرف می‌کنند، ۶۰درصد بیش از سایرین احتمال دارد دچار افزایش وزن و چاقی و مشکلات دیگر شوند.
..........................................
فقر و کم‌آبی
چای هیچ کالری ندارد و ارزش غذایی آن نیز از نظر میزان ویتامین‌ها و موادمغذی موجود در آن زیاد نیست. کودکانی که معده خود را با چای پر می‌کنند، میل کمتری به خوردن موادغذایی سالم و مغذی خواهند داشت. نتیجه این امر چیزی جز سوءتغذیه نیست. درضمن کافئین نوعی ماده مدر است که باعث می‌شود آب بدن با سرعت بیشتری دفع شود. میزان این دفع مایعات هم بستگی به میزان کافئینی دارد که مصرف شده است. همین دفع مایعات می‌تواند بدن را درمعرض کم‌آبی قرار دهد و درنتیجه برای سلامت اعضای گوناگون بدن خطرناک باشد. این موضوع در فصول گرم سال که نیاز بدن به مایعات افزایش پیدا می‌کند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین مصرف چای، ساعت خواب کودکان را مختل و ادرارشان را در شب و نیمه‌شب بسیار زیاد می‌کند.
..........................................
سرفه و نفخ
تاکنون فقط درباره مضرات چای برای کودکان گفتیم؛ اما چای تنها محدود به چای سیاه نمی‌شود. چای‌ها انواع گوناگونی دارند که برخی از آن‌ها واقعا می‌توانند برای کودکان مفید باشند. به‌طورمثال چای برای سرفه مناسب است و نوع چای هم بستگی به نوع سرفه دارد. اگر سرفه با گلودرد همراه است، چای گل‌ختمی می‌تواند بسیار مفید و آرام‌بخش باشد. اگر هم سرفه همراه با التهاب گلو باشد، چای شیرین‌بیان توصیه می‌شود. البته چای شیرین‌بیان را نباید بیش از سه روز متوالی مصرف کرد، به‌ویژه اگر کودک به فشارخون بالا مبتلا باشد. چای نعنا نیز در بهبود گلودردهای عادی و خفیف موثر است. برای نوزادان بهتر است که چای مستقیما به آن‌ها داده نشود، بلکه مادر چای‌ را بنوشد و آثار مفید آن از طریق شیر به نوزاد منتقل شود.
..........................................
استرس و تب
چای سیاه به‌دلیل اینکه دارای کافئین است، ممکن است موجب افزایش استرس در کودکان شود؛ اما برخی دیگر از انواع چای، ازجمله چای بابونه می‌تواند در آرامش کودکان تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. درواقع یکی از بهترین چایی‌ها و نوشیدنی‌ها که برای کودکان مناسب است، گل بابونه و برگ آن است. دم‌نوش این گیاه همراه با کمی افزودنی شیرین می‌تواند در کودک بسیار تاثیرگذار باشد. چای بابونه برای کودک دقیقا مانند مُسکن عمل می‌کند و باعث آرامش روح و روانش می‌شود. برای کاهش لرز و افزایش تعریق (که موجب کاهش مدت و شدت تب می‌شود)، می‌توانید دم‌کرده چای بادرنجبویه، بابونه، نعنا و شیرین‌بیان را امتحان کنید. همچنین چای زنجفیل در مقابله با حالت تهوع بسیار موثر است. این چای می‌تواند به سیستم گوارش کودک آرامش ببخشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس