چقدر درباره عوارض مکیدن انگشت اطلاع دارید؟ انگشتــــانه

مکیدن انگشت شست دست، فعالیتی عادی و البته تسکین‌بخش در میان نوزادان و کودکان خردسال به‌حساب می‌آید که می‌تواند نتیجه گرسنگی، بی‌حوصلگی، عصبانیت یا خستگی باشد؛ البته گاهی هم جایگزینی برای پستانک یا سینه مادر است که از کودک به‌زور گرفته می‌شود. معمولا بیشتر کودکان عادت مکیدن انگشت شست را در سنین سه تا شش‌سالگی ترک می‌کنند؛ اما کودکانی که همچنان به مکیدن انگشت شست دست خود ادامه می‌دهند، ممکن است با عوارض جانبی منفی مواجه شوند که در ادامه به برخی از آن‌ها به اختصار اشاره‌ای خواهیم داشت.
﷯ مشکلات دندانی: درنتیجه مکیدن انگشت شست دندان‌های کودک ممکن است به‌درستی در یک ردیف قرار نگیرند یا دندان‌ها به‌سمت بیرون هل داده شوند. همچنین، سقف دهان ممکن است بدشکل شود.
﷯ مشکلات گفتاری: یکی از عوارض جانبی احتمالی مکیدن انگشت شست دست پس از درآمدن دندان‌های دائمی است. مشکلات تراز دندان‌ها می‌تواند موجب شکل‌گیری صداهای نامفهوم در کودک شود. افزون‌براین، مکیدن بلندمدت انگشت شست ممکن است جایگزینی رانش زبان را کند سازد. این وضعیت ممکن است بر بیان حروف تاثیرگذار باشد.
﷯گسترش میکروب‌ها: کودکانی که تا سال‌های ورود به مدرسه به مکیدن انگشت شست خود ادامه می‌دهند، از این طریق هرچه‌بیشتر درمعرض میکروب‌ها قرار می‌گیرند.
﷯ طعنه شنیدن: مکیدن انگشت شست به‌عنوان عادتی شایع در میان نوزادان و کودکان نوپا شناخته می‌شود و ازاین‌رو، کودکانی که پس از این دوران به مکیدن انگشت خود ادامه می‌دهند، معمولا مورد تمسخر هم‌سالان خود قرار می‌گیرند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس