مسمومیت در سفر

مسافرت‌های خانوادگی و دوستانه در ایام تعطیلات نوروز باعث آرامش و تفریح است؛ اما امکان دارد برای برخی با مخاطراتی نیز همراه باشد.
مسمومیت غذایی هرساله در تعطیلات نوروز افراد زیادی را گرفتار می‌کند و ضروری است تا در سفرهای نوروزی نکات بهداشتی را بیشتر از قبل رعایت کنیم تا از مسمومیت‌ها درامان باشیم. به‌طورمثال یکی از مواد غذایی مهم و حساس، آب مصرفی است که گاهی باعث مسمومیت و ابتلا به سایر بیماری‌ها می‌شود؛ پس هرگز در طول سفر از آب چشمه‌ها، نهرها و رودخانه‌ها برای آشامیدن استفاده نکنید و همیشه آب‌ بطری بسته‌بندی‌شده همراه داشته باشید.
یادتان باشد باقی‌مانده آب بطری‌ها را هم در پشت شیشه خودرو و زیر تابش نور خورشید قرار ندهید و اگر به جایی رفتید که از سلامت آب آنجا بی‌اطلاع بودید، حتما آن را بجوشانید و بعد مصرف کنید.
..........................................
توصیه(١)
خوردن غذاهای چرب و شور که اغلب در رستوران‌های بین‌راهی سرو می‌شود، غذاهای کنسروی و انواع فست‌فود‌ها می‌تواند سلامت شما را به خطر بیندازد؛ به‌ویژه در طول سفر که فرد شناخت کمی هم نسبت به مکان‌های عرضه‌کننده این غذاها دارد، پس سعی کنید اگر مجبور شدید در رستوران غذا میل کنید، رستورانی را انتخاب کنید که ظاهر رستوران، وضعیت کارکنان آن و شرایط بهداشتی محیط، مناسب باشد و کارکنان آن کارت بهداشتی معتبر داشته باشند. درصورت مصرف موادغذایی کنسروی هم حتما آن‌ها را قبل از مصرف بیست دقیقه بجوشانید و از مصرف کنسروهای بادکرده یا زنگ‌زده خودداری کنید. توصیه می‌کنیم به‌جای سالاد و سبزی خوردن در رستوران‌ها که احتمال آلودگی آن‌ها زیاد است، ماست بخورید. یک راه ساده و مطمئن آن است که از منزل با خود کمی ترشی بردارید.
..........................................
توصیه(٢)
غذاهایی را که با خود به سفر می‌برید، نیم‌پز نکنید؛ یا از همان اول غذا را کامل بپزید یا اینکه در مقصد، اقدام به پخت آن کنید. غذاهایی مثل کتلت و کوکو یا تخم‌مرغ پخته برای سفر مناسب هستند. درعوض غذاهایی مانند الویه و کباب‌کوبیده، کالباس و سوسیس بسیار حساس و فسادپذیرند. درضمن غذایی که برای بین راه تهیه می‌کنید، نباید آبکی باشد؛ چون میکروب‌ها و باکتری‌ها در فضای مایع، محیط مناسب‌تری برای رشد و تکثیر دارند. همچنین غذایی را که برای سفر آماده می‌کنید، در طول راه باید کاملا خنک نگه دارید. سعی کنید به‌جای نوشابه‌های گازدار هم، همراه غذا، دوغ کم‌نمک و بدون گاز سفارش دهید. نوشابه‌های گازدار حاوی مقدار زیادی قند و کالری بالا هستند که نتیجه‌اش اضافه‌وزن و چاقی است.
..........................................
توصیه(٣)
در طول راه به‌عنوان تنقلات، مقداری آجیل مثل نخودچی، کشمش، خرما، انجیر خشک، گردو، بادام، پسته و فندق کم‌نمک یا تخمه‌های کم‌نمک به‌همراه داشته باشید. این تنقلات بسیار سالم‌تر و کم‌ضررتر از چیپس، پفک و نوشابه‌های گازدار هستند. در ضمن از خرید و مصرف چیپس‌هایی که به‌صورت فله‌ای عرضه می‌شوند هم به‌شدت خودداری کنید. این‌نوع چیپس‌ها معمولا حاوی مقدار زیادی نمک و روغن هستند و روغن مورد استفاده در تهیه آن‌ها کیفیت مطلوبی ندارد، به این دلایل مصرف آن‌ها حتی ممکن است سرطان‌زا هم باشد. درضمن بسیاری از افراد مایل‌اند در طول مسیر، بساط پختن کباب و جوجه‌کباب برپا کنند که غذای سالم، مطبوع و باکیفیتی خورده باشند. به این افراد توصیه می‌کنیم گوشت و مرغ را حتما از منزل بردارند و تا زمان مصرف و کباب‌کردن در ظرف یخ نگهداری کنند.
..........................................
توصیه(۴)
هرگز غذاهای پخته‌شده را بیش از دو ساعت (اگر هوای اتاق گرم است، بیش از یک ساعت) در دمای محیط رها نکنید. برای دوباره‌گرم‌کردن غذاهای باقی‌مانده هم، آن‌ها را تا ٧۴درجه سانتی‌گراد گرما دهید تا غذا بخار کند و همچنین غذاهایی را که بیش از سه روز باقی‌ مانده است، هرگز مصرف نکنید .همیشه قبل از آماده‌کردن یا خوردن غذا، دست‌هایتان را با صابون بشویید. نوعی از اسهال میکروبی در طی سفر و به‌دلیل رعایت‌نکردن بهداشت وجود دارد که قابل انتقال است. به‌ خاطر داشته باشید دست‌هایتان را بعد از استفاده از سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی، دست‌زدن به حیوانات و زباله‌ها حتما بشویید. درضمن در طول سفر از مصرف گیاهان یا قارچ‌هایی که در طبیعت وجود دارند، به‌شدت خودداری کنید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس