گلایه تولید کنندگان دانش بنیان در گفتگو با شهرآرا ؛ شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد جایگاهی ندارند

مهدیزاده- «از نظر صادرات و گردش مالی، شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان‌رضوی جایگاه دوم کشور را به خود اختصاص دادند» این توصیفی است که علم‌الهدی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌رضوی، برای جایگاه و وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان استان در حوزه صادرات ارائه می‌کند. این آمار در استان تامل‌برانگیز و درخور‌توجه است؛ اما در نگاهی کلی، سهم و جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان همچنان در حداقل‌ها باقی مانده است. این را می‌توان در لابه‌لای صحبت‌های بهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی دید؛ آنجاکه در اظهارات خودش به این نکته تاکید داشت که «در سند چشم‌انداز ۲۰ساله باید سهم شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری بومی از تولید ناخالص داخلی به ۵۰درصد برسد.» سهمی که به اذعان همین مقام مسئول «کمتر از نیم‌درصد» است.
البته گلایه‌ها به همین‌جا محدود نمی‌شود و یکی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان در گفتگو با خبرنگار شهرآرا به مواردی نظیر واردات کالاهای دانش‌بنیانی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، خرید کالاهای خارجی در داخل به‌رغم تاکید بر استفاده از توان تولیدات داخلی و درنهایت جای خالی نماینده‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان در کارگروه اقتصاد مقاومتی اشاره داشت. ملکی، یکی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان در گفتگو با ما تاکیدش بر این نکته است که «کالاهای دانش‌بنیان، کالاهایی هستند که راه نفوذ به دیگرکشورها را باز می‌کنند و می‌توان با این کالاها به‌دلیل نوآوری، بازارهای دیگرکشورها را از آن خود کرد.»

دورزدن تولید داخل
این مدیر شرکت دانش‌بنیان در ادامه با گلایه از برخی صادرکنندگان استانی که حتی به‌عنوان صادرکننده برتر از آنان تقدیر می‌شود، گفت: واقعا جای‌تاسف دارد که برخی صادرکنندگان استان کالاهای خارجی را به کالاهای تولید داخل ترجیح می‌دهند تا به این وسیله عوارضات گمرکی که پرداخت کرده‌اند، دوباره به آنان بازگشت داده شود.
ملکی در توضیح بیشتر این اظهاراتش گفت: تعدادی از صادرکنندگان، مواد اولیه کالاها را از خارج وارد می‌کنند و پس از آنکه این ماده در داخل کشور به کالا تبدیل شد، آن را صادر می‌کنند و با این اقدام سود گمرکی که برای ماده اولیه پرداخت کرده بودند، به‌واسطه صادرات به آنان بازگشت داده می‌شود. این مدیر شرکت دانش‌بنیان در ادامه تصریح کرد: وقتی از صادرکننده علت این واردات را جویا می‌شویم که چرا از مواد اولیه‌ای که در داخل استان تولید می‌شود، برای تهیه محصول استفاده نکردند و موارد اولیه موردنیاز را وارد کردند، می‌گویند برای ما استفاده از مواد اولیه داخلی به‌صرفه نیست و اگر مواد اولیه خارجی، وارد کشور و استان شود و پس از آن در داخل کشور به کالا تبدیل و صادر شود، عوارض کمرگی واردات به‌دلیل صادرات صورت‌گرفته، بازگشت‌داده می‌شود. این فعال حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان، در ادامه، ضعف آزمایشگاه‌های همکار برای بررسی کیفیت کالاهای وارداتی که مشابه آن در داخل وجود دارد و نیز تغییر کدهای تعرفه‌ای را ازجمله‌مشکلات پیش‌روی شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد.
این مدیر شرکت دانش‌بنیان در خراسان‌رضوی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان نقش مهمی در اقتصاد و تولید ثروت دارند؛ اما در بخش‌ها و حوزه‌های اقتصادی استان متاسفانه جایگاهی برای آنان در نظر گرفته نشده است.
وی افزود: اگر قرار است در حوزه اقتصاد مقاومتی اقدامی صورت گیرد، باید به توان داخل اتکا داشت که در این حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. این مدیر شرکت دانش‌بنیان در خراسان‌رضوی متذکر شد: باوجوداین، در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان تاجایی‌که اطلاع دارم، نماینده‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان در این جلسه حضور ندارد تا بتواند مشکلات آنان را نیز مطرح کند.
اما اختراعی، رئیس انجمن تحقیق و توسعه استان خراسان‌رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار شهرآرا به هزینه‌های گزاف و بالای پژوهش برای تولید یک کالای دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در تمام کشورهای پیشرفته هنگامی که کالای دانش‌بنیانی در کشورشان تولید می‌شود، تا زمانی که آن کالا به مرحله تولید انبوه نرسد، از واردات کالاهای مشابه جلوگیری
می‌کنند.
رئیس انجمن تحقیق و توسعه استان خراسان‌رضوی در ادامه با اشاره به موضوع استاندارد کالاها اظهار کرد: نکته‌ای که در کنار واردات این کالاها باید به آن اشاره کرد، موضوع استاندارد است که تنها با اتکا به تاییدیه از مبدأ نادیده گرفته می‌شود. به‌گفته اختراعی، از میان کالاهای وارداتی در کشور ٨٠٠ کالا را می‌توان با قطعیت گفت که مشمول استاندارد اجباری است و سایر کالاهای وارداتی تنها به لحاظ‌کردن تاییدیه کشور تولید‌کننده، آزمایشی روی این کالاها صورت نمی‌گیرد.
رئیس انجمن تحقیق و توسعه استان خراسان‌رضوی در ادامه به کیفیت کالاهای وارداتی نیز اشاره و بیان کرد: بی‌شک کشورهای تولیدکننده مانند چین برای افزایش صادرات خود تاییدیه‌های لازم را بدون سخت‌گیری‌های بسیار صادر می‌کند که همین‌مسئله در کیفیت این کالاها تاثیر
می‌گذارد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس