دو یادداشت برای درگذشت آیت‌ا... ؛ پیام ‏ همدردی ما

محمدسرور رجایی و محمدکاظم کاظمی، از چهره‌های شناخته‌شده افغانستانی و مهاجر ساکن در ایران که در صفحه« نیمروز» هم یادداشت‌هایشان را می‌خوانیم، درباره درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی یادداشت‌هایی نوشته‌اند که با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم:
﷯ محمدسرور رجایی - درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، بازخوردهای فراوانی در رسانه‏ها و شبکه‌های مجازی افغانستان داشته است. از لحظه‏ای که خبر ارتحال ایشان در رسانه‏ها قرار گرفت، تا کنون شاهد پیام‏های بسیاری از مقامات دولت افغانستان، تا نهادها و شخصیت‏های شناخته‌شده افغانستان هستیم. این پیام‏ها نشان می‏دهد که مسئولان و مردم افغانستان، از درگذشت آیت‏ا... هاشمی، دچار اندوه عمیقی شده‏اند. بدون تردید، آیت ا... هاشمی از چهره‏های تأثیرگذار انقلاب اسلامی بود. همین چهره تأثیرگذار، در سال‏های مسئولیتش با پیروی از حضرت امام (ره)، حمایت‏های بسیاری هم از مجاهدان افغانستان و هم از مهاجران آن که به ایران اسلامی به پناه آمده بودند داشتند. آن‌چه در این پیام‏ها حائز اهمیت است بیان احساس غم‏شریکی مردم افغانستان با مردم سرفراز ایران است. چنین است که اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، مرحوم آیت‏ا... هاشمی را شخصیت تأثیرگذار در تمام منطقه می‏داند. عبدا... عبدا...، ریاست اجراییه دولت وحدت ملی افغانستان، نیز ایشان را شخصیتی می‏داند که «از داعیه برحق مجاهدین افغانستان حمایت کرده و از بذل کمک به مهاجرین کشور ما دریغ نورزیدند.» رییس جمهور پیشین افغانستان، حامد کرزی، در پیامی، ضمن همدردی با مردم ایران، ایشان را شخصیت مبارز و آزادی‏خواه با کارنامه درخشان و فراموش‌نشدنی می‏خواند. محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و شمار دیگری از شخصیت‏ها در پیام‏های جداگانه‏ای درگذشت آیت ا... هاشمی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، را به دولت و ملت ایران اسلامی تسلیت گفتند. اما می‏خواهم این یادداشت را با پیام دکتر نصیراحمد نور، سفیر کشورم در ایران، به پایان برسانم.
انا لله و إنا إلیه راجعون
درگذشت سیاست‌مدار و دولت‌مرد نام‌دار تاریخ معاصر ایران و یکی از حامیان بزرگ مجاهدین و مهاجرین افغانستان، حضرت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، را خدمت مقام معظم رهبری، دولت و ملت دوست و برادر ایران و خانواده محترم آن شادروان تسلیت گفته، برای ایشان از بارگاه ایزد منان بهشت برین و علو درجات و برای بازماندگان و دوست‌داران ایشان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانیم.
﷯ محمدکاظم کاظمی- شاعر و نویسنده برجسته افغانستانی، که این روزها دبیری جشنواره شعر فجر را هم بر عهده دارد، طی یادداشتی به بیان خاطرات خود از دیدار با آیت‌ا... علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس ‌جمهور اسبق ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پرداخته است.در این یادداشت آمده است:
زمستان ١٣٧٠ تنها موقعیتی بود که دیدار شاعران افغانستان با ریاست جمهوری اسلامی ایران میسر شد، که قبل و بعد از آن دیگر این اتفاق نیفتاده است.ایام برگزاری اولین مجمع شعر افغانستان در ایران بود و در حاشیه این مجمع، با پیگیری آقای ابراهیمی، نماینده مقام معظم رهبری ایران در امور افغانستان، جمع شاعران شرکت‌کننده در آن مجمع با حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی، ریاست جمهوری وقت ایران، دیدار کردند.در این دیدار، فضل‌ا... قدسی و من به نمایندگی از شاعران مهاجر افغانستان شعر خواندیم.من، در این دیدار، مثنوی «بازگشت» را خواندم و دوستانی که در چهره آقای رفسنجانی دقت کرده بودند گفتند که آثار تأثر نسبت به این شعر در این مرد آهنین محسوس بوده است.در پایان دیدار، ایشان هم سخنانی درباره مهاجران بیان کرد. صحبت‌های آقای رفسنجانی دلگرم‌کننده بود. وی مهاجرین را میهمان و پاره تن جامعه ایران دانست و سخت‌کوشی آنان را تحسین کرد.از این نوع حرف‌ها، در آن سال‌ها، از سوی مقامات جمهوری اسلامی در مورد مردم ما کمتر شنیده می‌شد.سال‌های سختی بود. هنوز جوّ سنگین مهاجرهراسی و مهاجرستیزی در بعضی از متولیان امور وجود داشت و ما برخوردهای نسنجیده و جفاکارانه بسیاری می‌دیدیم که در بعضی از شعرهای ما در آن سال‌ها هویداست.اکنون که قریب به ٢۵ سال از آن زمان گذشته است، به راحتی می‌شود حس کرد که نگاهی که در سخنان آقای رفسنجانی به صورت جرقه‌وار مطرح شد در بخش مهمی از جامعه ایران عمومیت یافته است.اکنون دیدگاه‌ها خیلی بهتر شده، هرچند سرعت این تغییر بسیار نبوده است. ٢۵ سال عمر مفید یک نسل است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس