چگونه به ایده ساخت نرم‌افزار موبایل برسیم؟ ایده‌های بترکون برای موبایل

﷯حامد سرادار - شاید شما هم در رابطه با فلان نرم‌افزار موبایل که یک نیاز معمولی را برطرف کرده و صاحب خود را به یک میلیونر تبدیل کرده باشد، مطالب زیادی شنیده باشید و با خود همیشه بگویید ای کاش من هم می‌توانستم. در واقع شما هم می‌توانید این راه را طی کنید و به یک کارآفرین برجسته تبدیل شوید، اما نیاز است در نگاه خود به دنیای اطراف، تغییراتی بدهید و کمی ریزبین‌تر شوید.
به‌عنوان مثال بعضی مواقع برای رفع یک نیاز مثلا خرید ماشین، نرم‌افزاری را انتخاب می‌کنیم که در بخشی از آن می‌توانید ماشین‌های کارکرده دیگران را بیابید و اقدام به ارتباط و خرید ماشین مدنظر خود کنید، اما ممکن است به‌نظر شما بیاید که این نرم‌افزار هنوز جای کار داشته باشد و بتوان با انجام یک‌سری تغییرات در آن، این نرم‌افزار را جای بهتری برای پیداکردن اتومبیل‌های کارکرده دانست و با همین تغییرات کوچک کلی مخاطب و مشتری پیدا کنید.
پس این نیاز به تغییر در جهت رفع نیاز را حتما تجربه کرده‌اید و در جستجوی نرم‌افزارهای موبایلی ممکن است به نرم‌افزار‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنید، نظر بیندازید و قصد داشته باشید که آن‌ها را کمی تغییر دهید تا بهتر از قبل شوند. اما همیشه هم این موضوع جواب نمی‌دهد.
یکی از مهم‌ترین دلایلش هم می‌تواند این باشد که بین آن چیزی که سازنده‌های نرم‌افزار فکر می‌کنند و آن چیز که شما در ذهن دارید، فاصله بسیار زیادی ممکن است وجود داشته باشد.
در این مطلب قصد داریم به چند روشی بپردازیم که توسط موسسه Appreneurship Academy برای تبدیل ایده‌ها به نرم‌افزار موبایل آموزش داده می‌شود. این روش‌ها امتحان شده‌اند و از تجربه چندنرم‌افزاری بیرون آمده‌اند که این روزها در بازار بسیار پرسروصدا هستند.

۱- به دنبال مسائل بگردید!
این واقعیت درست است. خیلی نرم‌افزارهای معروف و معتبر نتیجه حل مسائل و مشکلات هستند. دربیشتر اوقات هم مشکلاتی که خود سازندگان با آن روبه‌رو بوده‌اند و سعی می‌کردند آن را حل کنند، منجر به ساخت نرم‌افزار موبایل شده است.
پس کاری که باید بکنید این است. بگردید و ببینید چه‌کارهایی است که در زندگی روزانه برایتان مسئله ایجاد می‌کند. ببینید که آدم‌ها چگونه مشکلاتشان را حل می‌کنند و آیا شما راه‌حل بهتری برای حل این مسائل دارید یا نه.
کارتان را به‌طور روزانه پیش ببرید. دفترچه یادداشتی تهیه کنید و هر مشکلی را که می‌بینید بنویسید. به‌تدریج خواهید دید که مهارت شما در پیداکردن مشکلات و تلاش برای حل آن‌ها ارتقا پیدا خواهد کرد. این می‌تواند سرنخی برایتان باشد تا یک نرم‌افزار جدید را به بازار معرفی کنید.
بعد از ۳۰روز همه یادداشت‌هایتان را نگاه کنید و سه‌تا از مهم‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. برای ۳۰روز دیگر هم همین کار را انجام دهید. ایده‌ای که برایتان هیجان‌انگیزتر است، انتخاب کنید. ایده‌ای که حتی اجازه خواب هم به شما ندهد. این ایده همانی است که باید برایش گام‌های بعدی را بردارید.

۲- از مهارت‌هایتان استفاده کنید!
چه مهارت‌هایی دارید که می‌تواند ارتقا پیدا کند. مثالی دراین باره وجود دارد. Rachel Charlupski برای ساخت نرم‌افزار موبایل پرستاران کودک از همین‌جا شروع کرد. او برای کار نگهداری از بچه‌ها و درآوردن پول بیشتر به هتل‌ها می‌رفت و حالا با ساخت نرم‌افزار و راه‌اندازی سایت thebabysittingcompany بیش از ۱۵۰۰پرستار را در این مجموعه گردهم آورده است و به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا به رزرو اینترنتی پرستار برای کودکان خود اقدام کنند. ال برای اینکه مهارت‌هایتان را بیشتر بشناسید، پنج‌مورد از برترین علایقتان و کارهایی که می‌توانید به‌خوبی انجامشان دهید، یادداشت کنید. برای هر پنج‌تای آن‌ها پنج مورد از ایده‌های کسب و کار را سعی کنید بنویسید.
اگر مثلا یکی از مهارت‌هایتان نوشتن است، پنج ایده کسب و کار برای آن بنویسید. اینکه چطور می‌توانید از نوشتن درآمد کسب کنید.
دوباره نگاهی بیندازید و مهارتی که برایتان از همه هیجان‌انگیزتر است و رقبای کمتری را هم در بازار دارد، انتخاب کنید. این بازار می‌تواند حتی شهر شما یا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید باشد. خیلی هم برای روز اول بزرگ و بیش از اندازه فکر نکنید.

٣- شناسایی پرطرف‌دارهای قدیمی
تا اینجا دیدیم که چگونه نگاه به درون و دور و اطرافتان می‌تواند شما را به ایده‌ای مناسب برساند. حالا نوبت آن است که کمی وسیع‌تر نگاه کنیم و یاد بگیریم که چگونه با نگاه به بازار و بیرون می‌توانیم به یک ایده خوب
برسیم.
به دنبال نرم‌افزارهایی در بازار بگردید که مدت زمانی است آپدیت و به‌روزرسانی نمی‌شوند. برای این جستجو سه چهار صفحه اول را رد کنید. چون تمام آن‌ها نرم‌افزارهایی هستند که تعداد دانلود زیادی دارند. اما در عوض از صفحه پنجم به بعد نرم‌افزارهایی را خواهید دید که آپدیت نمی‌شوند اما همچنان ممکن است طرف‌دار داشته باشند. حالا این موقعیت را دارید که آن‌ها را احیا کنید. کمی روی نرم‌افزار دقیق‌تر شوید. با کاربران احتمالی آن صحبت کنید و سعی کنید ایراد کار را پیدا کنید. هر کدام از راه‌ها را برای انتخاب ایده مناسب انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که همیشه هم اولین ایده، شما را به‌جایی نمی‌رساند و بیشتر نرم‌افزار‌های موفق حاصل چندین سال تلاش و پیگیری مداوم
هستند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس