اخبار کوتاه

برای بمباران ایران تحت فشار بودیم
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست موسسه صلح گفت: قبل از توافق هسته‌ای، برای بمباران ایران تحت فشار بودیم. وی افزود: در صورتی که برجام را داوطلبانه لغو کنیم، فورا به وضع درگیری با ایران برمی‌گردیم؛ ضمن اینکه از اعتبارمان در دنیا کاسته می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: رهبری جهان به معنای لغو‌کردن توافق هسته‌ای با ایران یا لغو توافق تغییرات آب‌و‌هوایی نیست.


تکلیف جدید مجلس برای دولت
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت سوم و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، با ١۴٣رای موافق، ٩رای مخالف و یک رای ممتنع از ٢١١نماینده حاضر، با ماده١۴١ موافقت کردند. بر این اساس، دولت موظف‌ شد تا پایان سال دوم برنامه، اسناد ذیل را با رعایت قوانین و مقررات مربوط، تهیه کند و به تصویب هیئت وزیران برساند: ١- الگوی اسلامی‌ایرانی پیشرفت ٢- سند ملی کار شایسته ٣- سند ملی راهبرد انرژی کشور ۴- سند ملی روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌الملل ۵- سند ملی توانمندسازی و سامان‌دهی سکونتگاه‌های غیرمجاز.


هشدار درباره
ایمیل‌های جاسوسان
حراست مرکزی وزارت دادگستری در اطلاعیه‌ای هشدار داد: به‌تازگی نامه‌هایی الکترونیکی با عنوان مجعول «سامانه رسیدگی به شکایات دادگاه‌های عمومی و انقلاب اسلامی پایگاه اطلاعاتی وزارت دادگستری» برای برخی افراد ارسال شده است. با بررسی‌های به‌عمل‌آمده و همکاری دستگاه‌های نظارتی، مشخص شد پیوست‌های مذکور آلوده به نرم‌افزار جاسوسی بوده که اطلاعات کاربر خصوصا در حوزه مالی شامل شماره‌حساب، رمز عبور و... را به مکانی خارج از کشور ارسال می‌کند که این امر می‌تواند باعث دستبرد و برداشت غیرمجاز از حساب
اشخاص شود.


درگیری دریایی
ایران و آمریکا
دو مسئول آمریکایی به رویترز گفتند که نیروی دریایی آمریکا به‌ نشانه اخطار، سه بار به‌ سمت چهار قایق نیروی دریایی سپاه شلیک کرده است.این مسئولان مدعی شدند که قایق‌های سپاه با سرعت به‌ سمت آن‌ها نزدیک می‌شده‌اند و بعد از تلاش نیروهای آمریکایی برای برقراری تماس رادیویی با قایق‌هایی ایرانی و پاسخ‌ندادن این قایق‌ها، یک بالگرد آمریکایی در اطراف این قایق‌ها به پرواز درآمده و به‌ سمت آن‌ها تیر اخطار شلیک کرده است.این در حالی است که مسئولان ایرانی هیچ واکنشی به این خبر نداشته‌اند. جان کربی، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، در این خصوص گفت: هیچ ارتباط دیپلماتیکی بین تهران و واشنگتن در این خصوص صورت نگرفته است.


معاهده آب هیرمند اجرایی می‌شود
اشرف‌ غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، در مراسم بزرگداشت موسی شفیق، نخست‌وزیر سابق این کشور، گفت: مسئولیت دولت کابل اجرای معاهده‌‌ای است که در زمان شفیق، میان کابل و تهران درمورد آب هیرمند به امضا رسیده بود. پس از جدایی افغانستان و ایران طبق قرارداد پاریس، افغانستان بارها و بارها به بهانه‌های مختلف از جاری‌کردن حق‌آبه ایران از رود هیرمند به سمت هامون خودداری کرده بود.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس