خبر

ایران صاحب ماهواره سنجش از راه دور می‌شود
محمود واعظی در حاشیه نشست توسعه‌دهندگان محتوا در جمع خبرنگاران با اشاره به تأثیر رفع تحریم‌ها در مراودات کشور گفت:‌ اکنون قدرت انتخاب بیشتری در مذاکرات داریم و شرکت‌هایی که پیش از این حتی با ایران مذاکره نمی‌کردند، اکنون خواهان همکاری هستند. واعظی افزود: در نتیجه همین مذاکرات در حال حاضر ماهواره‌ سنجش از راه دور ایران به اتمام رسیده و قرارداد آن امضا شده و به‌زودی ماهواره بومی سنجش از راه دور خواهیم داشت که درباره ماهواره مخابراتی بومی نیز با چند کشور مذاکره کرده‌ایم. وی همچنین به حمایت‌‌های دولتی از تولیدکنندگان محتوا در کشور اشاره کرد و گفت: حمایت‌ها می‌تواند چندین نوع باشد که یکی از آن‌ها پشتیبانی مالی از محل وجوه وام اداره شده است و تاکنون به ٣٠٠شرکت خصوصی مبلغ ١٢٠میلیارد تومان تسهیلات تعلق یافته و برای سال٩۶ نیز برای این‌کار بودجه در نظر گرفته شده است.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه تولید محتوا مساوی با ثروت است، گفت: از طریق توسعه تولید محتوا در کشور در سال گذشته ١٠٠هزار شغل به وجود آمده است.
واعظی خاطرنشان کرد: تولید محتوا بر دو نوع است که در نوع اول مردم محتوا تولید می‌کنند و شرکت‌هایی بدون دسترسی به اصل محتوای اشخاص از این اطلاعات انبوه درآمدزایی دارند و این اطلاعات خریدار دارد. در نوع دوم شرکت‌ها خود تولید محتوا می‌کنند و خدمات فعلی را به‌طور الکترونیکی به مردم می‌فروشند.

۳۰دی آخرین فرصت برای تفکیک ترافیک اینترنت
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جدیدترین مصوبه خود، تمامی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت را موظف کرد تا ۳۰دی‌ماه جاری امکان تفکیک ترافیک داخلی با بین‌المللی اینترنت را فراهم کنند.
شبکه ملی اطلاعات امکان استفاده از سایت‌های داخلی که ترافیک آن‌ها در داخل کشور مبادله می‌شود را با قیمت کمتر از قیمت اینترنت بین‌الملل برای کاربران فراهم می‌کند.برمبنای این مصوبه تمامی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات دسترسی، اعم‌از دارندگان پروانه حوزه ثابت یا همراه موظفند تا ۳۰دی‌ماه جاری امکان تفکیک ترافیک اینترنت داخل از بین‌الملل را به‌نحوی برای همه کاربران ایجاد کنند که امکان اعمال تعرفه و سرعت متفاوت فراهم شود.منظور از ترافیک داخل، هر ترافیک با میزبانی داخلی است. برای تحقق این امر سازمان فناوری اطلاعات ایران و شرکت مخابرات ایران با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت باید شرایطی را فراهم آورند که ترافیک داخل شرکت مخابرات ایران به‌طور مجزا از ترافیک بین‌الملل، دردسترس سایر اپراتورها باشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس