میوه ماهواره

نمایش‌های مکرر نیمه‌عریانی در بسیاری از سریال‌های ماهواره‌ای باعث می‌شود که حساسیت بیننده به این مسائل کم شده و قبح این مسائل ریخته شود و رعایت این‌ها را یک کار بی‌مورد بداند. در شبکه‌های اخیر ماهواره‌ای از انرژی و سرمایه‌های سریال‌های طولانی‌مدت استفاده می‌کنند.
فیلم دو ساعت است و تمام می‌شود ولی سریال حالت تعلیق دارد و از حس کنجکاوی مخاطب برای پیگیری سریال استفاده می‌کند تا بیننده به شدت مشتری سریال شود. بعضی می‌گویند ما فهمیده‌ایم سریال بد است ولی نمی‌توانیم آن را نبینیم زیرا می‌خواهند بدانند قسمت بعدی چه می‌شود. سیاست شبکه‌های ماهواره‌ای در پخش سریال‌های ٢٠٠قسمتی جذب مخاطب است برای اینکه سریال را دنبال کند. مثلا یک سریال ٢٠٠قسمتی از ابتدا تا انتها داستان خیانت یک زن و شوهر به یکدیگر است.
این قصه جذابیت دارد و مخاطب آن را پیگیری می‌کند که ببیند چه اتفاقی می‌افتد ولی بعد از مدتی این‌ها برایش عادی می‌شود. در مشاوره‌ها داشتیم که فردی بعد از دیدن سریال‌هایی که در مورد خیانت بوده، به نظرش آمده که چرا او نباید خیانت کند؟ گاهی خانم‌ها به‌خاطر صحنه‌هایی که در سریال دیده‌اند، به همسرشان شک می‌کنند، درحالی‌که قبلا به همین حرکات شک نمی‌کردند.
بعضی گفته‌اند که از وقتی سریال‌های ماهواره را کنار گذاشته‌ایم، بدبینی‌مان به همسرمان رفع شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس ولدی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس