پاک‌کننده دوست‌داشتنی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حدود ١١٠‌حدیث مختلف درباره مسواک‌زدن، در کتب حدیث آمده است. محتوای بیشتر این احادیث، بر نقش مسواک در حفظ سلامت دهان و دندان و لزوم توجه و استفاده مردم از آن تاکید می‌کنند. نکاتی که امروز برای ما کاملا بدیهی به نظر می‌رسد اما برای اقوام عرب در هزار و ۵٠٠سال پیش کاملا آموزشی و مفید بوده است.
پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: «جبرئیل همواره مرا به مسواک زدن سفارش می‌‏کرد تا جایی‌که گمان کردم آن را واجب خواهد ساخت... به مسواک‌زدن امر شدم، آن‌گونه که ترسیدم بر من فرض شود.»امام حسین(ع) نیز می‌فرمود: «پدر ما به ما دستور می‌داد بعد از خلال دندان‌ها، سه مرتبه آب را در دهان بگردانیم و دور بریزیم (مضمضه کنیم). سپس آب را
بیاشامیم.»
..........................................
مسواک میکروبی
مسواک شما دارای صد میلیون باکتری است، از قبیل باکتری اشرشیاکلی که موجب اسهال می‌شود و باکتری استافیلوکوک که باعث عفونت پوست می‌شود اما از مسواک زدن نترسید. صدها میکرواورگانیسم در دهان ما وجود دارند. هنگامی که تعادل باکتری‌های دهان به هم می‌خورد، مشکلات دهانی به وجود می‌آید. پلاک‌ها که موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، همان تجمع باکتری‌ها هستند. وقتی دندان شما دارای پلاک باشد و مسواک بزنید، باکتری‌ها را روی مسواک خود قرار می‌دهید. مسواک‌زدن نامناسب دندان‌ها، مخصوصا مسواک‌های برقی، به میکروب‌ها فشار وارد می‌کنند و آن‌ها را زیر پوست دهان قرار می‌دهند. بسیاری از این میکروب‌ها روی مسواک شما قرار می‌گیرند و اگر مسواک شما را فرد دیگری استفاده کند، موجب انتقال میکروب‌ها به اومی‌شود.
..........................................
مسواک جدید
انجمن دندان‌پزشکی آمریکا توصیه کرده که هر ٣ تا ۴‌ماه یک بار، مسواک خود را تعویض کنید. اگر موی مسواک فرسوده شده یا بیمار و دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید، به طور مرتب باید مسواک خود را تعویض کنید. اگر دارای مسواک برقی هستید، حتما سر مسواک خود را عوض کنید.هر موقع مسواک می‌زنید و از نخ دندان استفاده می‌کنید، به یاد بیاورید که چه تعداد باکتری در دهان شما مخفی شده‌اند و آن‌ها چه کار می‌توانند انجام دهند. باکتری‌ها موجب بروز بیماری‌های لثه‌ای، پوسیدگی دندان‌ها و بوی بد دهان می‌شوند. به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا تعداد باکتری‌ها را در دهان خود کم کنید. قبل از مسواک‌زدن، دهان خود را با دهانشویه‌های ضدباکتری شستشو دهید تا باکتری‌ها به مسواک شما نچسبند.
..........................................
مسواک برقی
مسواک‌های برقی از اواخر دهه‌١٩۶٠ میلادی به طور گسترده در کنار سایر محصولات تجاری بهداشت دهان در دسترس مردم قرار گرفتند. ابتدا کاربرد مسواک‌های برقی تنها برای گروه محدودی از مردم که دارای محدودیت‌های فیزیکی و ذهنی بودند یا کسانی که مهارت کافی برای مسواک‌زدن به روش دستی نداشتند، توصیه می‌شد.مطالعات مختلف نشان دادند که کاربرد این مسواک ها دو بار در روز، دارای اثرات مفید در مقایسه با مسواک‌های دستی است. این فواید در بیماران ارتودنسی چشمگیرتر است. گروه دیگری که استفاده از این مسواک‌ها در آن‌ها مورد توجه است، افرادی هستند که نواحی تماس بین دندانی را خوب تمیز نمی‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند استفاده از مسواک برقی نتایج یکسانی را در مقایسه با استفاده از مسواک دستی دارد.
..........................................
چند نکته
بعد از مسواک‌زدن، مسواک خود را با آب لوله‌کشی سالم بشویید. باکتری‌ها در محیط مرطوب رشد می‌کنند، پس بعد از هر بار شستن مسواک، آن را در جایی قرار دهید تا خوب خشک شود. از گذاشتن در‌پوش مسواک‌ها، خودداری کنید، زیرا این درپوش‌ها نمی‌گذارند مسواک خشک شود. مسواک را به صورت ایستاده در جامسواکی قرار دهید. هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید. مسواک خود را طوری در جامسواکی نگذارید که به سر مسواک فرد دیگری برخورد کند، زیرا هرگاه سر مسواک‌ها با هم برخورد کنند، می‌تواند میکروب‌ها را به هم منتقل کنند. در بسیاری از خانه‌ها، توالت نزدیک جایی که مسواک می‌گذارید، است. با هر بار زدن سیفون توالت، مقداری باکتری در هوا پخش می‌شود. بنابراین بهتر است مسواک شما در خارج از محل توالت قرار داشته باشد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس