یکی از مسائل دوران بارداری خانم‌ها، کمردرد است؛ نرمش و کمی مراقبت

دلایل متعددی برای کمر‌درد در دوران بارداری وجود دارد. مهم‌ترین علتی که می‌توان برای آن نام برد، تغییرات طبیعی است که در بدن رخ می‌دهد اما گاهی این درد ناشی از آسیب‌هایی است که در طی دوران بارداری به بدن مادر وارد می‌شود. در برخی مواقع نیز کمر‌درد قبل از دوران بارداری وجود داشته و حاملگی، تنها علت عود بیماری است.
از فعالیت شدید بدنی در دوران بارداری باید اجتناب شود؛ این کار درد کمر را بدتر می‌کند و حتی ممکن است آسیب جدی به ستون فقرات وارد کند. با این حال تمرینات کششی ملایم و متوسط می‌تواند برای طیف وسیعی از عضلات کمر و مشکلات مشترک در دوران بارداری مفید باشد. همیشه قبل از شروع هر برنامه ورزشی با دکتر خود صحبت می‌کنند. چون برنامه ورزشی در دوران بارداری متفاوت از برنامه‌های ورزشی معمولی است.
اگر چه با استراحت وضعیت‌تان بهتر می‌شود اما خوابیدن به پشت از استراحت‌نکردن بدتر است. وزن اضافه ایجاد شده در رحم، با خوابیدن به پشت، بر اثر نیروی جاذبه زمین، به کمر فشار وارد می‌کند. همچنین می‌تواند انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر داده و فشارهای بیشتری بر کمر وارد شود. بنابراین هرگز به پشت نخوابید. بهترین حالت خوابیدن برای شما خوابیدن به پهلو با زانوهای خم است؛ در این حالت باید یک بالش یا کوسن بین زانوهایتان قرار دهید. البته می‌توانید از بالش‌های مخصوص دوران بارداری که به شکل عصا هستند نیز استفاده کنید.
همچنین اگر شغلتان به‌گونه‌ای است که مجبور هستید زیاد بایستید یا راه بروید، باید مطمئن شوید که از کفش مناسب استفاده می‌کنید. در این حالت باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا کفش‌هایی که کف صاف دارند، اجتناب کنید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس