باهوشی و زرنگی فقط به امتیاز زیاد تست‌ هوش نیست؛ خانواده آقای کیو

تکتم جاوید- «اگر می‌خواهید پدر و مادر آینده‌نگری باشید!اگر می‌خواهید یک کودک نابغه داشته باشید! تا دیر نشده نخستین قدم‌های خوشبختی فرزندتان را بردارید!...» این‌ها جملاتی برای تبلیغ فروش محصولات تقویت حافظه یا بازی‌های فکری است که شما را به عنوان یک مادر یا پدر وسوسه می‌کند که اگر پیمودن راه هوش، به سادگی خریدن یک بسته چندده هزارتومانی است، از آن دریغ نکنیم. معلوم هم نیست چندتا از این بسته ها را بخریم و تغییر واقعی احساس نکنیم.بعضی پدر و مادرها، به ویژه آن‌ها که تازه بچه‌دار شده‌اند، مدام احساس می‌کنند فرزندشان باهوش‌تر از همسن و سال‌هایش است و باید تحت آموزش و امکانات خاص، رشد و پرورش شایسته‌ای داشته باشد. بعضی از والدین هم هستند که با حالتی وسواس‌گونه، پیشرفت‌های بچه‌های فامیل و در و همسایه را با رشد و پیشرفت کودک خودشان مقایسه می‌کنند و نگرانند که مبادا بچه به مراقبت و کمک‌های ویژه نیاز داشته باشد. غیر از آن، در بیشتر موارد به ویژه در ایام بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی، سوالات زیادی درباره سطح و میزان هوشِ بچه به ذهن والدین هجوم می‌آورد.
نمره هوش فرزندان برای بعضی پدرها و مادرها، بهانه خوبی برای فخر‌فروشی آن‌هاست، درحالی‌که آیا کسی به‌نظر بچه‌ها وقتی مجبور می‌شوند تست هوش بدهند، بازی‌های فکری کنند یا... توجه می‌کند؟ اجبار در رشد هوش و نابغه‌شدن، اگر برای بچه‌ها وظیفه‌ای باشد که به وسیله آن رضایت پدر و مادر را به‌دست بیاورند، نه‌تنها تلاش مفیدی نیست؛ بلکه موجب از بین رفتن خلاقیت آن‌ها هم می‌شود. درحالی‌که از یک نکته مهم غافلیم و آن اینکه افراد موفق در کنکور، محیط‌های کار و... لزوما افرادی با‌ هوش شناختی زیاد نیستند، بلکه آن‌ها افرادی با هوش متوسط و نرمال هستند که توانسته‌اند هوش هیجانی خود را افزایش دهند؛ دراین باره بیشتر بدانید.
..........................................
﷯ به همین سادگی هوش فرزندتان را ببینید
قبل از هرچیز باید از خودمان بپرسیم: تصورمان از هوش چیست؟ اگر تعریفمان از هوش، همان هوشِ کلاسیک یا IQ است، تجربه نشان داده به تنهایی باعث موفقیت و رضایت فرد نمی‌شود؛ اما اگر درباره هوش‌های چندگانه حرف می‌زنیم، باید بدانیم همه بچه‌ها در زمینه‌های گوناگون باهوشند و کافی است کمکشان کنیم تا رشد کنند و دیده شوند. منتها به‌طور‌کلی اگر فرزندمان از پسِ مسائل خودش برمی‌آید و در مقایسه با همسن و سالانش، تعامل بهتر و عمیق‌تری با محیط پیرامونش دارد، می‌توان گفت بچه باهوشی است. همه انواع هوش، هم از طریق ژن‌های خانوادگی منتقل می‌شون د و هم زمینه اکتسابی دارند .

﷯ چه وقت به سراغ تست هوش برویم؟
این روزها بیشتر روان‌شناسان، مراجعانِ زیادی دارند که متقاضی گرفتن تست هوش برای فرزندانشان هستند. پدر و مادرهای ذوق‌زده‌ای که احساس می‌کنند بچه‌شان در مقایسه با همسن و سال‌های خودش، بهتر و بیشتر می‌فهمد و به دنبال مستندات علمی برای تایید این حس و حدس هستند یا خانواده‌هایی که از روی چشم و هم‌چشمی، دلشان می‌خواهد بدانند فرزند آن‌ها باهوش‌تر است یا بچه فلان فامیل. اما در واقع، تنها زمانی واقعا به تست هوش برای تعیین میزان IQ نیازمندیم که احساس کنیم کودکمان دچار عقب‌ماندگی جدی در زمینه رشد ذهنی و تحصیلی به نسبت کودکان هم رده خودش شده است و در عین حال، هیچ دلیل دیگری مثل نابسامانی‌های خانوادگی و اجتماعی و... برای این عقب‌ماندن پیدا نکنیم.

﷯ نمره هوش‌بهر باهوش‌ها چند است؟
در حال حاضر، تست‌های استنفورد بینه و وکسلر، دو تستِ استاندارد و معتبر است که میزانِ هوش‌بهر افراد را مشخص می‌کند. کودکان از ۶‌سال به بالا، تا حدود ۱۸-۱۷‌سالگی، آمادگی انجام تست هوش را دارند. نمره هوش‌بهر کل، میزان IQ کودک را نشان می‌دهد. هوش بهر کمتر از ٧٠، متعلق به افرادی با نیازهای ویژه است. هوش بهر بین ٧٠ تا ٩٠، یک هوش‌بهر مرزی است. هوش‌بهر ٩٠ تا ١١٠، میزان هوش آدم‌های معمولی است که تقریبا ٩٠‌درصد افراد جامعه را شامل می‌شود و هوش بهر ١٢٠ به بالا، متعلق به افراد باهوش است.
معمولا این افراد در امتحانات و آزمون‌های رایج سیستم آموزشی کشور، بهترین رتبه‌ها را کسب می‌کنند. شاید سوال والدین این باشد که آیا می‌توان هوش‌بهر کم را با تمرین افزایش داد؛ جواب اینکه تمرین موثر است اما نه زیاد.

﷯ فقط یک عدد به شما می‌دهند
گرفتن این تست‌ها حُسن خاصی ندارد، چون فقط یک عدد و نمره به شما می‌دهد اما عیبش، برچسب زدن به بچه است. این برچسب، چه مثبت باشد چه منفی، به رفتار نامتعادل و غیرطبیعی ما با بچه دامن می‌زند. هوش زیاد در یک جنبه، مثلا IQ، هرگز ضامن موفقیت فرد نیست اما داشتن هوش فراوان در تمامی ابعاد یا به اصطلاح پرورش هوش متعادل، حتما در موفقیت فرد موثر است.

﷯ ‌«آی‌کیو» و «ای‌کیو» چه فرقی دارند؟
ای‌کیو یا ‌EQ‌ همان هوش هیجانی است. همان چیزی که براساس نظر دانشمندان می‌تواند عاملی برای موفقیت افراد باشد، می‌تواند برای کنترل استرس و اضطراب به فرد کمک کند و موجب می‌شود افراد در جامعه موفق‌تر عمل کنند. سال‌های سال دانشمندان تصور می‌کردند آی‌کیو، تنها عاملی است که می‌تواند موفقیت افراد را تعیین و آن را تضمین کند، در‌حالی‌که امروزه نظر آن‌ها تغییر کرده و می‌گویند ای‌کیو هم عاملی بسیار مهم برای موفق‌ بودن یا نبودن افراد مختلف
است.‌
خلاقیت، ارتباط مناسب با دیگران، استفاده از حواس پنج‌گانه و تجربیات مناسب از حواس همگی در محدوده هوش‌ هیجانی، هوش‌ عاطفی یا همان هوش‌ احساسی جای می‌گیرد. البته باید بدانید هوش‌ هیجانی توانایی رشد و پرورش هم دارد و هرچه بهتر و موفق‌تر بتوانیم آن را مدیریت کنیم و هوش‌ هیجانی را در خودمان و فرزندانمان بیشتر پرورش دهیم، تاثیرات مثبتی هم از آن در زندگی‌مان مشاهده خواهیم کرد. رضایتمندی از زندگی زناشویی، داشتن روابط اجتماعی لذت‌بخش، ارتباط شغلی مناسب، انگیزش شغلی و ارتباط مناسب والدین با فرزندان همگی از جمله مواردی است که در صورت استفاده مناسب از هوش‌هیجانی می‌تواند رشد کند و بهبود یابد.
به عنوان مثال امنیت شغلی یکی از موضوعات مهم هر فردی است، اما فردی که EQ فراوانی دارد و به راحتی می‌تواند با دیگران ارتباطات مناسبی برقرار کند، به طور حتم امنیت شغلی بهتر و بیشتری هم خواهد داشت. در واقع، هوش‌هیجانی بیشتر بر موضوع ارتباط مناسب افراد با یکدیگر تاکید می‌کند. در‌صورتی‌که اگر به این موضوع اهمیت بیشتری بدهیم، تاثیر مثبتی بر خودو فرزندانمان خواهیم گذاشت که به این ترتیب در پرورش هوش‌ هیجانی آن‌ها نیز موثر خواهیم بود.

﷯ اندازه‌گیری این هوش کار سختی است
اندازه‌گیری هوش هیجانی بسیار دشوار است. بعضی روان‌شناسان تردید دارند که اصلاً بتوان آن را اندازه گرفت. با این حال، بسیاری معتقدند که می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد. بزرگ‌ترین مشکل این است که راحت‌ترین روش برای اندازه‌گیری EQ، یعنی مقیاس‌های خودسنجی، احتمالاً ضعیف‌ترین روش برای این کار باشد. مقیاس‌های خودسنجی از فرد می‌خواهند که درباره توانایی‌ها، مهارت‌ها و رفتارهای خودش گزارش بدهد که افراد همیشه دراین باره غلو می‌کنند.رایج‌ترین و معتبرترین اندازه‌گیری‌های هوش هیجانی، در سازمان‌های بزرگ اجرا می‌شود چون اجرای این آزمون‌ها و نمره‌گذاری آن‌ها بسیار گران تمام می‌شود. بنابراین، افراد چگونه می‌توانند سطح EQ خود را اندازه‌ بگیرند؟ تا به امروز، این نوع آزمون‌های فردی، دشوار یا حتی غیر‌ممکن بوده‌اند.

﷯ بهترین خوراکی‌ها برای هوش!
یکی از مواد مغذی مهمی که باعث افزایش هوش می‌شود، اسیدهای چرب امگا٣ است. اسیدهای چرب امگا٣ می‌توانند به تکامل بهتر مغز، افزایش هوش و عملکرد مغز و تقویت حافظه در افراد کمک کنند. میگو و ماهی‌های چرب مانند و روغن‌های گیاهی مغذی مثل روغن زیتون، بذر کتان و کانولا، سرشار از امگا٣ است. گردو هم جزو منابع امگا٣ محسوب می‌شود.
مصرف فراوان میوه و سبزی تازه از دوران کودکی تا ٣٠‌سالگی نیز باعث می‌شود میانگین هوش حداقل ۵ نمره بیشتر شود. کلم بروکلی، جزو سبزی‌های برگ سبز تیره طبقه‌بندی می‌شود و سرشار از ویتامین K، ویتامین C و انواع آنتی‌اکسیدان‌هاست. ویتامین K در بهبود عملکرد مغز و افزایش هوش جنین و کودکان خردسال، نقش موثری دارد.
انواع مغزها، دانه‌ها، حبوبات، میوه‌ها (به‌ویژه موز)، سبزی‌ها، تخم‌مرغ و لبنیات کم‌چرب هم جزو دیگر خوراکی‌هایی هستند که دریافت آن‌ها از دوران جنینی تا حدود پنج سالگی می‌تواند به رشد مغزی و افزایش هوش کمک کند.
..........................................
یادآوری نام آدم‌‌هایی که آرزو داریم جای آن‌ها بودیم
باهوش‌ترین‌های دنیا
ضریب هوشی انسان‌های معمولی بین ۸۵ تا ۱۱۵ و ضریب هوشی انسان‌های نابغه بین ۱۵۵ تا ۲۰۰ است. ضریب هوشی گالیله را ۱۸۰ تخمین می‌زنند و ضریب هوشی بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت نرم افزاری مایکروسافت نیز ۱۶۰ است. به نام برخی باهوش‌ترین آدم‌های دنیا اشاره می‌کنیم.
ویلیام جیم سایدیس، باهوش‌ترین فرد تاریخ بود که توانست در یک سالگی بنویسد، در پنج ‌سالگی به پنج زبان رایج دنیا صحبت کند و در ۱۱‌سالگی استاد دانشگاه هاروارد شود. سایدیس در سال ۱۸۹۸ در آمریکا به دنیا آمد و در سن ۴۶‌سالگی نیز از دنیا رفت. می‌توانست در ۱۸‌ماهگی نیویورک تایمز بخواند و در ۸‌سالگی به ۸‌زبان صحبت کند. جالب اینکه بعدها خودش زبان دیگری را به وجود آورد. ضریب هوشی او ٢۵٠ بود.
از بین نابغه‌های زنده دنیا استفان هاوکینگ با ضریب هوشی ١۶٠ است. استیفان بسیاری از مسائل پیچیده جهان اطراف ما را روشن ساخته است. ١۴ بار جایزه علمی‌ مراکز معتبر جهان را از آن خود ساخته است و هم اکنون ٧٠‌سال عمر دارد. نکته مهم، معلولیت این دانشمند بزرگ است. او تنها با کمک داستگاه‌های موجود می‌تواند با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار کند.
گری کاسپاروف، استاد بزرگ شطرنج روسی است که در ٢٢سالگی جوان‌ترین قهرمان جهان شناخته شد. او با آی‌کیوی ١٩٠ در حال حاضر یک سیاستمدار و یک نویسنده است.سر اندرو ویلز، با ۵٩‌سال سن و آی‌کیوی ١٧٠ است. او لقب «سر» به عنوان سلحشور در عرصه علم ریاضی را دریافت کرده است.
پدر جودی پلگار، او و خواهرش را در دنیایی پر از دانش، تمرین، بازی، تحقیق و تجربه بزرگ کرد. جودی با ٣۶‌سال سن و آی‌کیوی ١٧٠، در زمان کودکی یکی از افراد موفق زمان خود است. جودی در سن ١۵‌سالگی به جوان‌ترین قهرمان بزرگ دنیا تبدیل شد و عنوان کودک «اعجوبه» را در کارنامه
خود دارد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس