عملکرد ۱۷سال‌ فعالیت عموهای فیتیله‌ای؛ شرایط برای بازگشتن «عموهای فیتیله‌ای» مهیاست؟

برنامه «فیتیله» یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های کودک و نوجوان در سیما بود که در این سال‌های اخیر نیز جای خود را به‌خوبی در میان همه رده‌های سنی باز کرده بود. این برنامه از سال٨٢ فعالیت خود را با گروهی متشکل از سه نفر (محمد مسلمی،‌ حمید گلی و علی فروتن) آغاز کرد و تا سال گذشته از شبکه٢ پخش می‌شد. هرچند این برنامه منتقدانی هم برای خود داشت ولی نظرسنجی‌های سازمان حکایت از موفقیت این برنامه در جذب کودکان و خانواده‌های
آنان داشت.این گروه برنامه‌ساز دو جایزه رادیویی و تلویزیونی اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیااقیانوسیه و کسب موفقیت‌های مختلف در جشنواره‌های تئاتر کشوری در دو حوزه بزرگسال و کودک را دریافت کرد. همچنین برنامه «فیتیله‌» جزو اولین برنامه‌هایی بود که از شبکه جام جم آمریکا پخش شد و توانست با جذب مخاطبان بسیار حوزه مخاطبان خود را از سطح ملی به بین‌المللی برساند.معمولا تولید برنامه کودک به‌خودی خود حساسیت ویژه‌ای را می‌طلبد، حال اگر این برنامه به‌طور زنده نیز روی آنتن برود، میزان حساسیت مدیران را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که توجه تعداد بیشتری از مردم به آن برنامه جلب شود. حال در این میان اگر برنامه یادشده پربیننده و موفق باشد و حتی تولید نسخه سینمایی آن (فیتیله و ماه پیشونی) نیز اکران شده باشد، دیگر کار را سخت‌تر می‌کند چراکه حساسیت ویژه‌تری روی آن خواهد بود. ماجرا از این قرار بود که در آبان سال٩۴ آیتمی نمایشی به نام «هتل فیتیله‌ای»ها از شبکه٢ پخش شد و در آن عموهای فیتیله‌ای نمایشی را حول پایان اقامت یک پدر و پسر که اتفاقا تُرک‌زبان هم بودند،‌ اجرا کردند. در این نمایش به طریقی غیرمستقیم به هم‌وطنان تُرک‌زبان اهانتی صورت گرفت.
بر همین اساس این برنامه در آبان٩۴ متوقف شد. اما موج اعتراض‌ها به‌سمتی رفت که دیگر بنا به خواسته مدیران سازمان صدا و سیما برنامه‌های کودک و نوجوان از پخش زنده به سمت تولیدی رفتند. تعدادی از ارگان‌های کشوری (شورای امنیت کشوری، نماینده مردم ارومیه در مجلس و ...) نیز به این برنامه تذکر داده و خواستار عذرخواهی‌شان از مردم آذری‌زبان شدند. بر طبق همین درخواست، مجری‌های این برنامه در شبکه٢ حاضر شده و از تمامی مردم‌ آذری‌زبان عذرخواهی کردند.
این ممنوع‌الفعالیتی تا شب‌های نوروز همان سال ادامه داشت. این‌بار «فیتیله‌ای»ها با برنامه «هفت‌سین و بچین» به شبکه یک آمدند. خوشبختانه بازگشت آن‌ها بدون حاشیه بود و دلخوری‌ها هم گویا رفع شده بود که دوباره به رسانه ملی برگشتند. اما بعد از گذشت تقریبا دو سال، این روزها خبرهایی مبنی بر حضور دوباره «فیتیله‌ای‌ها» در شبکه یک شنیده می‌شود و قرار است این گروه با فرمتی جدید به شبکه‌یک بازگردند. حال هنوز مشخص نیست که این بازگشت به نفع این گروه پرکار برنامه کودک خواهد بود و می‌توانند موفقیتشان را ادامه دهند یا نه؟!

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس