مسئولان گازی استان، خواستار صرفه‌جویی بیشتر مردم در مصرف گاز طبیعی شدند؛ صرفه جویی، تنها راه عبور از فصل سرما

علیرضا ظهیری -ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده گاز طبیعی در جهان مطرح است و همین‌مسئله سبب شده تا همه مردم انتظار بهره‌مندی از نعمت گاز را داشته باشند. منطقه شمال شرق کشور نیز دورترین نقطه به مخازن گازی جنوب به حساب می‌آید و تنها منطقه گازی این نقطه از ایران مربوط به منطقه گازی خانگیران در سرخس است که به‌نوعی تمام گاز نقاط شرق و شمال‌شرق کشور را تامین می‌کند. به‌گزارش شهرآرا، با توجه به حجم بالای جمعیتی در این منطقه کشور، حوزه گازی سرخس به‌تنهایی قادر به تامین گاز نبود و به‌ناچار برای این منطقه طی سال‌های گذشته مسئولان اقدام به واردات گاز از کشور ترکمنستان می‌کردند. بااین‌حال این کشور طی سال‌های متمادی و درزمانی‌که کشور ما به گاز طبیعی نیاز داشت، منابع گازی خود را روی ایران بست و استان‌های مختلف را با مشکلات زیادی روبه‌رو ساخت. سهم گاز وارداتی از کشور همسایه شرقی کشور، فقط ٢درصد بوده است؛ اما انتشار همین خبر نیز نگرانی‌های مختلفی را برای مردم به وجود آورد، تا‌جایی‌که مسئولان گازی ایران در آستانه فصل سرما، صرفه‌جویی را مهم‌ترین راه برای جبران این مسئله عنوان کردند. بنابراین از مردم انتظار داریم که در صرفه‌جویی مصرف گاز خود به‌ویژه در روزهای سرد، توجه لازم را داشته باشند تا دیگرمردم نقاط کشور نیز از نعمت گاز بهره‌مند باشند.

مشکلی برای تامین گاز نداریم
درهمین‌رابطه مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه درحال‌حاضر برای ارائه گاز به مشترکان هیچ مشکلی در سطح استان وجود ندارد، اظهار کرد: باوجود اتفاقات اخیر در حوزه واردات گاز، مشکلی در ارائه گاز طبیعی برای شهروندان به وجود نیامده و حتی گاز طبیعی برای صنایع نیز درحال تامین‌شدن است. سیدحمید فانی افزود: امیدواریم مردم هم دراین‌خصوص کمک و همراهی داشته باشند؛ چراکه بزرگ‌ترین نیاز امروز ما، همراهی و صرفه‌جویی مردم است. وی با بیان این مطلب که متاسفانه درحال‌حاضر دمای اکثر منازل در حدود ۲۵ تا ۲۷ درجه است، اظهار کرد: شهروندان فقط با کاهش یک‌درجه‌ای دمای منزل می‌توانند موجبات کاهش مصرف گاز در حدود ۶درصد را فراهم آورند. مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌رضوی با بیان اینکه مشارکت مردم در مصرف بهینه گازطبیعی از ضروریاتی است که باید همه نسبت به آن حساسیت داشته باشند، افزود: این کاهش در بخش خانگی معادل تولید یک پالایشگاه است که این حجم صرفه‌جویی، زمینه پایداری گاز طبیعی را در روزهای سرد سال برای دورافتاده‌ترین روستاهای کشور فراهم می‌کند. وی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر روزانه در سطح استان حدود ۴٢ تا ۴۵میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود، تصریح کرد: ما به مردم نمی‌گوییم که برای صرفه‌‌جویی خود را اذیت کنند، بلکه انتظار ما از مردم کاهش حتی یک‌درجه‌ای دمای منزلشان است و اگر رعایت شود، اولین حُسن آن، کاهش هزینه‌های قبض گاز برای خانوارهاست و البته ازآن‌طرف در مصرف گاز کشور صرفه‌جویی‌‌های فراوانی ایجاد خواهد شد. فانی درخصوص محدودیت‌ گاز برای دیگرنقاطی که از سمت استان خراسان‌رضوی این محصول مهم را تامین می‌کردند، گفت: تاجایی‌که بنده در جریان هستم، هنوز مشکلی برای دیگرنقاط کشور به وجود نیامده است و شبکه گاز کشور برای بخش خانگی، تجاری و قسمت عمده صنایع به‌صورت پایدار درحال ارائه‌شدن است.

مردم صرفه‌جویی کنند
همچنین مدیر منطقه۴ عملیات انتقال گاز کشور در گفتگویی با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در روزهای سخت پشت‌سر گذاشته، شاهد بیشترین آمار مصرف گاز طبیعی در مناطق تحت‌پوشش این منطقه بودیم، اظهار کرد: امیدواریم با تداوم جدیت و تلاش مضاعف کارکنان و با رعایت اصلاح الگوی مصرف و صرفه‌جویی هم‌وطنان به‌ویژه در بخش خانگی، بتوانیم زمستان امسال را نیز با سربلندی و عدم افت فشار گاز در سراسر کشور به‌خصوص در مناطق سردسیر و سرشاخه‌های مصرف سپری کنیم. ناصر علوی افزود: تاکنون هیچ‌گونه قطعی یا افت فشار گاز در محدوده ۵هزارکیلومتری تحت‌پوشش منطقه۴ انتقال گاز، حادث نشده است. وی خاطرنشان کرد: منطقه ۴ عملیات انتقال گاز عهده‌دار انتقال گاز استان‌های خراسان‌رضوی، شمالی، جنوبی و بخش‌هایی از استان سمنان است و از حجم روزانه انتقال گاز کشور، بیش از ٣۶میلیون مترمکعب آن از طریق خط لوله این منطقه انجام می‌شود.
مدیر منطقه ۴ عملیات انتقال گاز کشور در رابطه با رویارویی با بحران‌های زمستانی بیان کرد: قبل از شروع فصل زمستان، این منطقه با اتخاذ تدابیر ویژه ازجمله ایجاد تمهیدات لازم، تشکیل تیم‌های عملیاتی، شناسایی ضعف‌وقوت‌ها، رفع کمبودهای ابزاری و تامین امکانات و اقلام لازم برای عملیات، آماده ارائه خدمات بهتر به هم‌وطنان شده است. پیش‌از‌این نیز مدیر شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان اینکه ارتباط شرکت‌های استانی گاز با شبکه سراسری و واردات از کشورهای همسایه موضوعی طبیعی است، گفته بود که اگر مردم در مصرف گاز صرفه‌جویی داشته باشند، علاوه‌بر اینکه ترکمنستان جرئت فشار غیرمنطقی به ایران را ندارد، ما نیز نیازی به گاز این کشور پیدا نمی‌کنیم. علی وکیلی افزود: فقط ٢درصد مصرف گاز از ترکمنستان تأمین می‌شود و این موضوع درحالی است که امسال خوشبختانه زمانی ترکمنستان گاز خود را قطع کرد که ما با مشکلی مواجه نشدیم؛ بنابراین اگر مردم در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند، به واردات این انرژی از ترکمنستان نیاز پیدا نمی‌کنیم.

بخش خانگی و تجاری، بیشترین مصرف انرژی را دارد
همچنین مشاور مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به اینکه بیشترین مصرف انرژی کشور در بخش خانگی و تجاری است، گفت: بخش خانگی و تجاری در سال٩٣ بین ٣٩ تا ۴٢درصد مصرف انرژی داشته‌اند و دراین‌راستا، دو بخش حمل‌ونقل و صنعت در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. حامد حوری‌جعفری با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر، صنعت و مصارف خانگی و تجاری به‌ترتیب بیشترین و کمترین میزان مصرف را دارند، یادآور شد: این اتفاق درحالی در کشور ما رخ می‌دهد که مصارف خانگی و تجاری ارزش‌افزوده چندانی در ایران ندارند.وی افزود: وضعیت مصرف حامل‌های انرژی در کشور نامناسب است؛ به‌طوری‌که کشور ما به‌همراه دو کشور روسیه و بلغارستان در انتهای جدول مصرف انرژی قرار دارد که این وضعیت به‌هیچ‌وجه مطلوب نیست؛ بنابراین بهترین راه برای حل مشکلات، صرفه‌جویی گاز توسط مردم در همه بخش‌هاست.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس