رکود ۴ساله شد؛ خواب زمستانی بازار مسکن

موسوی‌زاده-بازار مسکن از اواخر سال٩١ طعم تلخ رکود و کسادی را به سبب کاهش قدرت خرید مردم و صعودی‌شدن یک‌باره قیمت‌ها چشید؛ رکودی که بر صنایع وابسته به ساخت‌وساز مسکن هم سایه انداخت و موجب شد تا ٧٠ صنعت درگیر با مسکن هم رکودزده شوند و تحت‌تاثیر این وضعیت، کمتر از ظرفیت، تولید و خدمات داشته باشند و درنهایت این کسادی غیرمستقیم به بحث اشتغال رسید.
فعالان این حوزه معتقدند اگر این وضعیت بهبود پیدا کند، سایر مشاغل نیز رونق پیدا می‌کنند. درحالی‌که بانک مرکزی طی آمار‌های ماهانه خود از رونق معاملات مسکن در کشور خبر داده بود، پیگیری‌های میدانی حاکی از آن است که در بسیاری از بنگاه‌های معاملات ملکی تعداد معاملات به تعداد انگشتان دو دست نیز
نمی‌رسد.
بیضایی، کارشناس اقتصاد مسکن دراین‌رابطه به شهرآرا گفت: باوجود اینکه دولت تلاش کرد تا با افزایش وام مسکن بازار را رونق دهد، اما همچنان مسکن در رکود به سر می‌برد؛ مسئله‌ای که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های دولت در حوزه مسکن است. وی افزود: دولت به‌جای اینکه بخش تولید را تقویت کند، تلاش کرد تا با تقویت بخش عرضه و تحریک بازار، مسکن را از رکود درآورد؛ اما از آنجا‌که قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافته است، سیاست افزایش وام جواب‌گو نبود.
بیضایی با پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال٩۶، گفت: ممکن است تا حدودی روند کاهشی فرایند رکود مسکن امسال متوقف شود. تقریبا به کف تعداد پروانه‌های ساختمانی رسیده‌ایم؛ ولی شرایط برای رونق در کشور فراهم نیست.
وی گفت: موثربودن تسهیلاتی که به مردم داده می‌شود باید بررسی شود. اینکه مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۲ سال تعین شده، بسیار کم است. در کشورهایی که با رکود مواجه شده‌اند، حتی تا ٣ دهه مدت بازپرداخت تسهیلات را افزایش داده‌اند و زمانی‌که با رکود مواجه می‌شوند، به‌سرعت بانک‌ها وارد شده و تسهیلات بلندمدت پرداخت
می‌کنند.
وی ادامه داد: فردی که وام مسکن می‌گیرد، باید دو برابر میزان وامی را که دریافت کرده است، به بانک مسکن برگرداند.
بیضایی تصریح کرد: همچنین عموم متقاضیانی که این تسهیلات را دریافت می‌کنند، کارمندان، کارگران و اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند که ماهیانه یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان حقوق می‌گیرند؛ این‌ها نمی‌توانند ماهیانه۵/١میلیون تومان قسط بدهند. بنابراین علی‌رغم پرداخت این تسهیلات، باز هم شاهد رونق اقتصادی در مسکن نیستیم.
وی با تاکید بر اینکه رکود بخش مسکن، منجر به بیکاری در صنایع مرتبط شده، افزود: تیم اقتصادی دولت برای آن‌که مسئله تورم را حل کند، اقتصاد را در رکود فرو برد و به‌همین‌دلیل بود که دولت تلاش کرد تا با تزریق برخی مُسکّن‌ها، تاثیر سیاست‌های پولی خود بر بازار مسکن را جبران کند که البته در عمل جبران
نشد.
همچنین رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه میزان معاملات مسکن در دی‌ماه حدود ۵۰درصد کاهش یافته است، گفت: قیمت مسکن تا انتخابات افزایشی نخواهد داشت. عقبایی با بیان اینکه قیمت مسکن با قدرت خرید مردم همخوانی ندارد، گفت: قیمت مسکن در ٢٠سال گذشته چندین‌برابر افزایش یافته و همواره از رشد نرخ تورم جلوتر بوده است؛ بنابراین یک کارمند برای خرید یک واحد مسکونی باید ۴۵سال پس‌انداز کند تا بتواند اقدام به خرید مسکن کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس