تلاقی خط2 قطارشهری با قطعه3 خط یک بی‌آرتیادامه خط یک بی‌آرتی؛ شاید وقتی دیگر

تا حالا دقت کرده‌اید خیابان‌های مشهد همان خیابان‌های سال‌ها پیش است و تغییر چندانی نکرده؟ این یعنی خیابان‌های این کلان‌شهر منطبق با حجم تردد خودروهای آن نیست.
درطول این سال‌ها تنها چند چهارراه به میدان تبدیل شده و چند میدان به چهارراه. درنهایت چند تا روگذر و زیرگذر به این شهر اضافه شده است. این یعنی ایجاد ترافیکی که گاه‌وبی‌گاه بر روان مردم چنگ می‌زند.
راهکار حل این معضل، توجه به حمل‌ونقل عمومی است. این که سهم اتوبوس از خیابان گرفته شود، مسئله‌ای است که می‌تواند موجب شود مردم دست از خودروی شخصی بردارند و برای سفرهای بین‌شهری بیشتر از این‌ها سوار اتوبوس شوند. ایجاد خطوط بی‌آرتی به‌دلیل ایزوله‌بودن مسیر، بهترین راهکار برای گرفتن سهم اتوبوس از خیابان‌هاست. ایزوله‌‌بودن خطوط بی‌آرتی عاملی برای افزایش چشمگیر راندمان و اعتماد مردم به حمل‌ونقل همگانی است.
داشتن امکانات رفاهی بهتر، ایستگاه کمتر برای تبادل مسافر، کمترین تداخل با ترافیک و افزایش میزان جابه‌جایی و افزایش رضایت عمومی شهروندان از دیگر مزایای خطوط بی‌آرتی است.
براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و طرح‌هایی که به تصویب رسیده است، درمجموع 66کیلومتر در قالب چهار خط بی‌آرتی در مشهد راه‌اندازی خواهد شد.
یک، بی‌آرتی محدوده پایانه امام‌رضا(ع) تا طبرسی(میدان بیت‌المقدس) را شامل می‌شود که 16ایستگاه دارد. این درحالی است که دومین قطعه از این مسیر به بهره‌برداری رسیده و آخرین خبرها حاکی از آن است که سومین قطعه از خط یک بی‌آرتی با خط دوی قطارشهری تلاقی دارد.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی مشهد در این‌باره گفت: قطعه سوم خط یک؛ یعنی از مسیر میدان فجر تا طبرسی با ایستگاه c2 b 2 a2 خط دوی قطارشهری تداخل دارد که ادامه مسیر به پایان مراحل ساخت این سه ایستگاه برمی‌گردد.
مهدی خجسته در گفتگو با شهرآرا خاطرنشان کرد: اکنون درحال آماده‌سازی مقدمات کنونی مناقصه خط سه بی‌آرتی؛ یعنی از قاسم‌آباد تا حرم و مصلی هستیم.
وی درباره خط دوی بی‌آرتی نیز گفت: مسیر خط دوی بی‌آرتی از میدان انقلاب به سمت خواجه‌ربیع است که اکنون اولویت ندارد. بررسی در مورد خطوط بی‌آرتی سال‌ها پیش انجام شده که اکنون پس از گذشت این سال‌ها اولویت احداث خطوط تغییر کرده است.
سازمان اتوبوس‌رانی اضافه کرد: خط دوی بی‌آرتی از میدان انقلاب به سمت خواجه‌ربیع، خط سه از انتهای مصلی به قاسم‌آباد و خط چهار هم از میدان فجر تا وکیل‌آباد(نمایشگاه) خواهد بود که در بین تمام خطوط بی‌آرتی که قرار است در مشهد راه اندازی شود، خط سه که در حد فاصل مصلی تا قاسم‌آباد خدمات‌رسانی می‌کند، طولانی‌ترین مسیر حمل‌ونقلی این خطوط جدید خواهد بود.
حالاحالاها تلاقی بی‌آرتی و قطارشهری پابرجاست
سخن‌گوی شرکت قطارشهری مشهد ضمن تأیید تلاقی
قطعه سه خط یک بی‌آرتی و سه ایستگاه خط دوی قطارشهری عنوان کرد: به احتمال زیاد فعالیت اجرایی خط دو به‌زودی آغاز می‌شود، اما حالاحالاها این تلاقی پابرجاست؛ چراکه بودجه کافی برای به‌پایان رساندن سه ایستگاه یادشده نداریم.
جواد حمیدزاده یادآور شد: تی‌بی‌ام از این سه ایستگاه عبور کرده است؛ اما بودجه نداریم به پیمانکار بدهیم تا این سه ایستگاه را از آب و گل درآورد و آماده‌سازی‌اش را به پایان برساند.
رئیس اداره روابط‌عمومی شرکت قطارشهری به نرسیدن بودجه از سوی شهرداری و دولت گلایه‌مند بود؛ چنانچه در این‌باره گفت: از ابتدای سال می‌بایست دولت 200میلیارد تومان و شهرداری هم 200میلیارد تومان به ما بودجه تزریق می‌کرد، درحالی‌که تا الان تنها در کل 30میلیارد تومان دریافت کرده‌ایم؛ شما خود حدیث مفصل بخوانید از این مجمل.
سخن‌گوی شرکت قطارشهری مشهد ادامه داد: اگر بگویم این سه ایستگاه تا شش‌ماه دیگر به پایان می‌رسد، دروغ گفته‌ام! حتی اگر بودجه هم برسد، قول نمی‌دهم به این سه ایستگاه برسد.
محبوبه فرامرزی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس