کد خبر : 81262
/ 11:50

آنفلو انزا با ز هم تخم مرغ را گران کرد

پس از شیوع آنفلوآنزای پرندگان و تلف شدن و معدوم‌سازی بسیاری از مرغ‌های تخم‌گذار، قیمت این محصول راهبردی طی ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده‌است و علی‌رغم صدور مجوز واردات، همچنان قیمت تخم‌مرغ در حال اوج گرفتن است.

آنفلو انزا با ز هم تخم مرغ را گران کرد

علیرضا ظهیری- پس از شیوع آنفلوآنزای پرندگان و تلف شدن و معدوم‌سازی بسیاری از مرغ‌های تخم‌گذار، قیمت این محصول راهبردی طی ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده‌است و علی‌رغم صدور مجوز واردات، همچنان قیمت تخم‌مرغ در حال اوج گرفتن است تا جایی که برخی روزها قیمت هر کیلو تخم‌مرغ از مرز هشت هزار تومان گذشت و به عبارتی باید گفت که تخم‌مرغ را باید تخم طلا نامید.

علت گرانی تخم مرغ
درباره گرانی ادامه‌دار قیمت تخم‌مرغ در بازار، رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا با اشاره به نزدیک شدن قیمت تخم‌مرغ به مرز هشت هزار تومان برای هر کیلو‌گرم گفت: علت گران شدن این محصول در بازار، نبود و فقدان تولید است زیرا بسیاری مرغ‌ها به علت بیماری معدوم شده‌اند و همه چیز از بین رفته است.
محمد منتظمی با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزا در یکی از واحدهای مرغداری استان ادامه داد: متأسفانه یکی از واحدهای مرغداری در استان خراسان رضوی نیز با ١٠ هزار مرغ دچار آنفلوآنزا شده است که با ورود به موقع دامپزشکی این مرغ‌ها معدوم‌ شدند.
وی با بیان اینکه مشکل گرانی تخم‌مرغ، مشکلی کشوری است، تأکید کرد: درست است که این بیماری به صورت گسترده در استان وجود نداشته و تولید تخم‌مرغ در خراسان رضوی مناسب بوده است اما با توجه به اینکه دیگر نقاط کشور از این مشکل رنج می‌برند باید برای تأمین مرغ دیگر استان‌ها، استان‌های دارای شرایط بهتر ورود پیدا کنند.منتظمی درباره موضوع واردات تخم‌مرغ نیز گفت: ‌اکنون واردات ٢ تن تخم‌مرغ از سوی دولت و با توجه به مصوبه کمیسیون تنظیم بازار کشور تعهد داده شده و این واردات شروع شده است که تا ٣٠ فروردین ماه سال ٩٧ نیز ادامه خواهد داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به واردات تخم‌مرغ، قیمت این محصول همچنان گران می‌شود، بیان کرد: تخم‌مرغ‌های وارداتی نیز قیمت بالایی دارد و طبیعتا باید قدر تولید داخلی در این محصول را بدانیم.
رئیس اتحادیه مرغداران تخم‌گذار مشهد با بیان اینکه ‌اکنون۴٢ کشور دنیا دچار این آفت شده‌اند و تکاپوی تمام کشورها به ویژه در ایران رفع این مشکل است، گفت: به طور قطع و با توجه به معدوم‌سازی بسیار زیاد مرغ، عادی شدن وضعیت زمان‌بر است زیرا رشد جوجه یک روزه تا مرحله تخم‌مرغ نزدیک به چهار ماه زمان نیاز دارد و این شرایط تا تیر و مرداد سال آینده به طول خواهد انجامید.
وی افزود: البته اگر این بیماری تا فروردین ماه نیز طول بکشد این احتمال وجود دارد که در طول سال ٩٧ نیز مشکل کمبود تخم‌مرغ همچنان ادامه دار باشد.
منتظمی برنامه‌های حمایتی دولتی را برای حل شدن مشکل مثبت ارزیابی و یکی از مشکلات بخش صنعت تخم‌مرغ را گرانی نهاده‌های دامی دانست و افزود: برای حل شدن این مشکل نه تنها یک دستگاه دولتی بلکه تمامی دستگاه‌های مرتبط و تشکل‌های خصوصی باید با هم همراه باشند.

قیمت تخم‌مرغ و ارز
در همین ارتباط مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به ایرنا گفت: تأثیر نوسان قیمت ارز بر روی واردات نهاده‌های دامی است که در نهایت بر روی قیمت تمام شده تولید اثر می‌گذارد. وزارت جهاد کشاورزی برای واردات نهاده‌های دامی مثل ذرت و سویا، ارز دولتی اختصاص داده که قاعدتا ثابت است و تأثیری در فرایند تغییرات قیمتی ارز آزاد در بازار ندارد بنابراین نمی‌تواند در قیمت تمام شده محصولات کشاورزی اثرگذار باشد.
جوادی افزود: دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ به سبب شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و معدوم شدن بخشی از مرغ‌های تخم‌گذار بود که باعث شده عرضه تخم‌مرغ کمتر از تقاضا صورت گیرد. بخشی از تأمین تقاضا از طریق واردات تخم مرغ در حال انجام است. از آنجا که کشورهای دیگر نیز گرفتار آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده‌اند تلاش کرده‌ایم واحدهای صنعتی که مصرف‌کننده تخم‌مرغ هستند کار واردات تخم‌مرغ را انجام دهند و آن را با قیمت پایین‌تری وارد شبکه تولید کنند تا هزینه تولیدشان کمتر شود.

واردات تخم مرغ
با این حال رئیس سازمان دامپزشکی کشور از تداوم واردات تخم مرغ برای شکستن قیمت ها خبر داده و گفت:هر کشوری که از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عاری باشد و مجوزهای قرنطینه‌ای و بهداشتی سازمان دامپزشکی ایران را رعایت کند می‌تواند بر اساس درخواست تاجران، برای واردات تخم‌مرغ به عنوان مبادی رسمی، قانونی و بهداشتی شناخته شود.
علیرضا رفیعی‌پور افزود: تاکنون به کشورهایی از جمله ترکیه، مجارستان، ازبکستان، روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان مجوز برای صادرات تخم‌مرغ به ایران داده شده است و هندوستان و پاکستان نیز به جمع کشورهای صادرکننده تخم مرغ به ایران اضافه شده‌اند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی