• خانه
  • یادداشت
  • مشهد شهری برای فیلم دیدن!
کد خبر : 81212
/ 09:50
علی جعفری

مشهد شهری برای فیلم دیدن!

اما با از دور خارج شدن سینماهای قدیمی مشهد، ضرورت بازسازی یا ساخت سینماهایی تازه و مدرن در این شهر بزرگ بیش از پیش احساس می‌شد و یکی از مهم‌ترین این اقدامات، بازسازی سینما هویزه و تبدیل آن از یک سالن سینما، به مجموعه‌ای چند سالنه بود.

مشهد شهری برای فیلم دیدن!

مشهد، چند وقتی است که در حوزه ساخت‌وساز پردیس‌های سینمایی و بازسازی سینماهای فرسوده، قدم‌های بزرگی برداشته است. از انصاف نباید گذشت که حداقل ظرف همین پنج سال اخیر، رشد تعداد سالن‌های سینمایی در مشهد، چشمگیر بوده و بعد از اتفاق بزرگی نظیر بازسازی سینما هویزه مشهد، این روند تسریع هم شده و افتتاح یکی دو پردیس سینمایی دیگر هم، این مسئله را پررنگ‌تر کرده است.
سینما هویزه، دور زمانی، از نقطه نظر جغرافیایی و اعتبار اکران، یکی از سینماهای مطرح مشهد محسوب می‌شد و بعد از سینما آفریقا(که به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش، مرکزیت ویژه‌ای در بین سینماهای مشهد داشت) مهم‌ترین سینمای این کلان‌شهر شناخته می‌شد، اما پس از بازسازی آن و تبدیل شدنش به یکی از بهترین پردیس‌های سینمایی کشور، اعتبار بسیار بیشتری یافت. مهم‌ترین شاخصه‌ای که هویزه را به سرعت به یکی از مهم‌ترین پردیس‌های سینمایی کشور بدل کرد، اهمیت دادن به جایگاه و شأن مخاطب به عنوان مهم‌ترین رکن پروسه نمایش فیلم بود. اگر نگاهی به سینماهای گذشته کشور بیندازیم، با ساختاری نه‌چندان محترمانه در برخورد با مخاطب مواجه می‌شویم. سینماهایی که نه از پرده نمایش خوبی برخوردار بودند، نه آپارات‌های قدرتمندی در اختیار داشتند و نه سیستم صوتی قابل اعتنایی و نه حتی صندلی‌های مناسبی برای نشستن راحت در زمان نمایش فیلم. مجموعه‌ای ناقص و ناکارآمد که دیدن فیلم را، به یک زجر کشیدن دوساعته مبدل می‌کرد.
اما با از دور خارج شدن سینماهای قدیمی مشهد، ضرورت بازسازی یا ساخت سینماهایی تازه و مدرن در این شهر بزرگ بیش از پیش احساس می‌شد و یکی از مهم‌ترین این اقدامات، بازسازی سینما هویزه و تبدیل آن از یک سالن سینما، به مجموعه‌ای چند سالنه بود. اتفاقی که به درستی شکل گرفت و به سرعت، جایگاه خود را در بین مخاطبان پیدا کرد. اما دلیل این اقبال و استقبال از چنین مجموعه‌ای چه بود؟
واقعیت آن است که سینما، در مواجهه با مخاطب، یکی از صنعتی‌ترین مشاغل محسوب می‌شود که در قدم نخست، باید رضایتمندی، راحتی و آرامش مخاطب را مدنظر قرار دهد. اگر ابزار و شرایط به‌روز این اتفاق فراهم باشد، مخاطب هم (همچون هر مشتری در هر شغل دیگر)، به استفاده یا خرید دوباره محصولی که از آن رضایت داشته‌است ، تمایل خواهد داشت.
ساخت و بازسازی پردیس سینمایی هویزه، نشان داد که اگر تمایلی به سرمایه‌گذاری در حوزه ساختارهای زیربنایی سینما وجود داشته باشد، این حرکت به زودی می‌تواند جایگاه خود را در بین مخاطبان پیدا کند و به یک سود دو طرفه برسد. از یکسو می‌تواند سینما را به یک سرگرمی مفرح و لذت‌بخش برای مخاطب تبدیل کند و از سویی دیگر، به سالن‌های کم رونق سینما، رنگ و جلایی دیگر ببخشد و از رهگذار فروش خوب فیلم‌ها، چرخ اقتصاد سینما را در حوزه تولید فیلم، به گردش درآورد. اتفاقی که در ادامه راه خود، انبوه مشاغل دیگر مرتبط با حوزه سینما، از حوزه تولید فیلم گرفته(بازیگری، فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی گرفته تا سیاهی لشکرها و کارگران صحنه) تا حوزه‌هایی نظیر سینماداری و تولید و... را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. هم از این روست که تأسیس پردیس‌های تازه سینمایی در مشهد و دیگر شهرهای کشور را باید به فال نیک گرفت و آرزو کرد که این اتفاق فرخنده، ادامه یابد و بسیاری از سرمایه‌های سرگردان شهر و کشور، به‌جای انباشت در بانک‌ها و مؤسسات مجاز و غیرمجاز، صرف ساخت و راه اندازی مراکز فرهنگی نظیر پردیس‌های سینمایی شود و از این راه، علاوه بر به چرخش درآوردن سرمایه‌های راکد، نقش مهم و پررنگی در تحولات عرصه‌های فرهنگی از جمله سینما داشته باشد.
علی جعفری
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی