• خانه
  • فرهنگی
  • خیابان های فرهنگ و هنر از سال آینده در شهرها ایجاد می شود
کد خبر : 81207
/ 00:49
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

خیابان های فرهنگ و هنر از سال آینده در شهرها ایجاد می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس طرحی که مقدمات آن در نوروز آینده کلید می خورد، خیابان های فرهنگ و هنر در شهرها و کلانشهرهای کشور ایجاد می شود.

خیابان های فرهنگ و هنر از سال آینده در شهرها ایجاد می شود

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، سیدعباس صالحی در نشست با اهالی فرهنگ و هنر خوزستان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در اهواز اظهار کرد: نخستین خیابان فرهنگ و هنر در آغاز سال نو در شهر یزد کلید می خورد و پس از آن در ۲ شهرستان خوزستان به شکل آزمایشی اجرا می شود.

وی ادامه داد: در طرح خیابان های فرهنگ و هنر، هدف امکان عرضه محصولات فرهنگی و هنری و ایجاد اشتغال است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: سابقه تاریخی و تمدنی خوزستان بر مباحث فرهنگی و هنری این استان تاثیر گذار است و از سوی دیگر مباحث مرتبط با اقوام این استان نیز بر نقشه راه فرهنگی و هنری خوزستان موثر است.

صالحی افزود: خوزستان علاوه بر تاریخ و تمدن خود، حتی در هنرهای مدرن تاریخ کارنامه قابل توجهی در همه حوزه ها برای ارایه دارد.

وی بیان کرد: مجموعه اینها به عنوان متغیرهایی که می تواند در نقشه راه فرهنگی، هنری ، ادبی و دینی خوزستان مورد توجه قرار گیرد، در پیشبرد امور اثرگذار است.

وی همچنین گفت: مشکلات و موضوعاتی که در نشست ها با اصحاب فرهنگ و هنر در استانها داریم، در تهران با معاونت ها و مدیرکل استان و معاونان مربوطه بررسی و پیگیری می شود.

صالحی افزود: بنا نداریم در هیچ برهه ای وعده بدون پشتوانه بدهیم و بگوییم همه چیز انجام می شود چرا که همگان می دانند که در یک مجموعه خیلی از کارها شدنی نیست اما همین که به سمت حل و رفع مشکلات حرکت کنیم خودش قدم بزرگی است. 

وی توضیح داد: همین که حس کنیم امروزمان بهتر از دیروز شده حس خوبی است هر چند شاید خیلی از مشکلات حل نشده باقی بماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: آنچه که جامعه ایرانی را دچار اختلال اعتماد و اختلال ارتباطی و از هم گسیختگی اجتماعی کرده این است که مردم حس خوبی نسبت به اینکه کار در حال جلو رفتن است نداشته باشند؛ نبود حس خوب بدتر از هر چیزی است.

وی گفت: با گفت و گوها، تعاملات و اعتماد به یکدیگر و ارتباطات می توان حس خوبی ایجاد و گره ها را گشود.

صالحی با بیان اینکه با همه روشها باید جریان توسعه زیرساخت ها جدی گرفته شود اظهار کرد: زیرساخت های فرهنگی و هنری را باید توسعه دهیم چرا که خیلی از مسایل به مباحث زیرساخت های فرهنگی و هنری مرتبط است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فکر کنیم منابع دولتی در کوتاه مدت به نتیجه می رسد فکر غلطی است؛ می توانیم از راه های مختلف برای توسعه زیرساخت های مختلف استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اقدام مهمی که در حوزه اقتصاد فرهنگی مد نظر بوده و هست بحث توسعه زیرساخت ها و فضاهای فرهنگی، هنری، ادبی و دینی است.

صالحی بیان کرد: هدف از تفاهم نامه های منعقد شده بین وزارت ارشاد با استانداری ها، این است تا بتوانیم ترکیب امکانات وزارت خانه را با استانها برای توسعه فضاهای فرهنگی بیشتر کنیم.

 

امسال ۱۲۰ سینما در کشور ساخته شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امسال بیش از ۱۲۰سینما در کل کشور ساخته شده که بسیاری از آن ها در پردیس ها است گفت: افزایش پردیس های سینمایی به منظور فرصت دیده شدن پدید آورندگان در برنامه ماست تا از این طریق به اقتصاد فرهنگ و هنر کمک شود.

صالحی درباره فعالان فرهنگی و هنری نیز اظهارکرد: اگر زیرساخت ها بخش سخت افزاری فرهنگ و هنر باشند، فعالان فرهنگی و هنری بخش نرم افزاری آن محسوب می شوند که جان مایه و موتور حرکت این حوزه هستند.

وی با بیان اینکه پروژه تسهیل فضای کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر نیز در دست پیگیری است گفت: به سمت کاهش مجوزها و بازبینی آنها در حرکت هستیم و در نظر داریم محیط کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر را روانتر از گذشته کنیم.

وی اظهار کرد: در حوزه بیمه هنرمندان نیز امسال تاکنون ۲۹ هزار هنرمند بیمه شده اند و این رقم تا پایان سال به ۳۲ هزار نفر می رسد که نسبت به تعداد هنرمندان بیمه شده در پارسال حدود ۲ برابر افزایش دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: وام اشتغال برای حوزه فرهنگ و هنر نیز هم اکنون در جریان است و اصحاب فرهنگ و هنر خودشان باید پیگیر آن باشند تا بتوانند از این وام کم بهره استفاده کنند.

وی ادامه داد: در بحث کپی رایت نیز نشست هایی با معاونان قوه قضاییه و نیروی انتظامی، داشته ایم تا در داخل کشور قانون مالکیت معنوی جدی تر گرفته شود و با آن برخورد شود.

صالحی همچنین درباره وضعیت فرهنگی خوزستان گفت: اقوام فرصتی برای خوزستان است که باید به آنها و حساسیت هایی که دارند توجه بیشتری صورت گیرد لذا با همین نگاه دیپلماسی فرهنگی که از رویکردهای هشتگانه ما هست حرکت می کنیم.

وی درباره توسعه اماکن فرهنگی خوزستان نیز گفت: خانه هنرمندان خوزستان با سرعت خوبی در حال پیشرفت است، و منابع تامین اعتبار خانه فرهنگ اهواز نیز با توجه به موافقت نامه فرهنگی با استانداری خوزستان مشخص، و امیدواریم پیش از سه سال به بهره برداری برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر پنجشنبه برای بررسی وضعیت فرهنگی خوزستان و انعقاد تفاهنامه بین وزارت ارشاد و استانداری خوزستان سفری سه روزه را به خوزستان آغاز کرد و به شهرستان های اهواز، آبادان، خرمشهر و شوشتر سفر ، و با مسئولان فرهنگی و هنرمندان نیز دیدارهایی برگزار کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی