• خانه
  • اقتصادی
  • تفاهم‌نامه شهرداری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران امضا شد
کد خبر : 81173
/ 09:27
تزریق فاینانس خارجی به پروژه‌های شهری؛

تفاهم‌نامه شهرداری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران امضا شد

معاون اقتصادی شهرداری مشهد گفت: یکی از نخستین اقدامات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در دوره جدید مدیریت شهری، برقراری ارتباط با نهادهای سیاست‌گذار مانند سازمان سرمایه‌گذاری ایران برای استفاده از فرصت جذب منابع مالی خارجی بود.

تفاهم‌نامه شهرداری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران امضا شد

امیرعلی قاسمی مقدم- تفاهم‌نامه همکاری مشترک شهرداری مشهد با سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران آخرین روز کاری هفته گذشته در مراسمی با حضور مدیران این دو نهاد، به امضا رسید.
به گزارش خبرنگار شهرآرا، معاون اقتصادی شهرداری مشهد در این مراسم گفت: در راستای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه درراستای جذب منابع خارجی، تعامل با سرمایه‌گذاران، استفاده از تسهیلات مالی خارجی و ایجاد هماهنگی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان سرمایه‌گذاری ایران، این تفاهم‌نامه منعقد شده است
.رضا خواجه نائینی افزود: سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در بحث تأمین منابع مالی پروژه‌ها از طریق جذب فاینانس‌های بین‌المللی، به عنوان متولی و سیاست‌گذار تعیین شده است.
وی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تأکید کرد و گفت: یکی از نخستین اقدامات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در دوره جدید مدیریت شهری، برقراری ارتباط با نهادهای سیاست‌گذار مانند سازمان سرمایه‌گذاری ایران برای استفاده از فرصت جذب منابع مالی خارجی بود.
خواجه نائینی گفت: کلان‌شهر مشهد به دلیل میزبانی از ٢٧ میلیون زائر داخلی و خارجی، ظرفیت‌های خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد و برای استفاده از این ظرفیت باید همه دستگاه‌ها تعامل داشته باشند.
وی با بیان اینکه افزایش سرمایه‌گذاری به رونق اشتغال کمک می‌کند، بیان کرد: درتلاش هستیم از ظرفیت فاینانس برای تأمین منابع مالی پروژه‌های خطوط قطارشهری مشهد استفاده کنیم.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد با بیان اینکه موضوعات مختلفی در قالب تفاهم‌نامه مشترک مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار کرد: با اجرایی شدن تفاهم‌نامه مدیریت شهری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران، سال آینده شاهد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، جذب فاینانس، برگزاری رویدادهای بین‌المللی و برگزاری جلسات و دوره‌های آموزشی و... خواهیم بود.
وی ادامه داد: موضوع تفاهم‌نامه، مشارکت در شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری، اولویت‌های حمایتی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در مشهد است.
خواجه نائینی بیان کرد: مدت اعتبار تفاهم‌نامه مذکور دو سال بوده و طبق توافق صورت گرفته، اصلاح یا تمدید آن با موافقت طرفین بلامانع خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه این تفاهم‌نامه هیچ گونه تعهد مالی برای طرفین ندارد، گفت: هر موضوعی که منتهی به تعهد مالی باشد با رعایت مقررات طی قرارداد جداگانه‌ای تدوین، تنظیم و به امضای مدیریت شهری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران خواهد رسید.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد افزود: در راستای هماهنگی و اجرای تفاهم‌نامه، کارگروهی تحت عنوان کارگروه راهبری و برنامه‌ریزی مرکب از دو نفر نمایندگان تام‌الاختیار از طرفین که مسئولیت هماهنگی و اجرای تفاهم‌نامه حاضر را برعهده خواهند داشت، تشکیل می‌شود.

رشد اقتصادی در برنامه ششم
قائم مقام سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی ایران هم در این مراسم گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی کشور طی سال‌های اجرای این برنامه باید به ٨ درصد برسد که بدون شک تحقق این مهم جز با جذب سرمایه‌گذاری خارجی امکان‌پذیر نیست.
سید جمال فرج ا... حسینی افزود: برای رسیدن به سهم ٢.٨ درصد رشد اقتصادی کشور از محل جذب منابع مالی خارجی، باید سالانه ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در قالب فاینانس وارد کشور شود.
وی با بیان اینکه امکان تأمین منابع مالی پروژه‌های شهری از طریق سرمایه‌گذاری خارجی یا تسهیلات فاینانس وجود دارد، گفت: سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران می‌تواند در تأمین منابع مالی پروژه‌های حمل و نقل یا جلوگیری از آلودگی شهرها با مدیریت‌های شهری همکاری داشته باشد. قائم مقام سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی ایران ادامه داد: بعد از برنامه جامع اقدام مشترک هسته‌ای، برای ٢٣ میلیارد دلار پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش‌های مختلف، مجوز صادر شده است.
وی از بازگشایی فاینانس ٣١ میلیارد دلاری در قالب قراردادهای مالی با شرکت‌های چینی، ایتالیایی و ... برای اجرای پروژه‌های ملی خبر داد و افزود: اکنون دریافت سرمایه‌گذاری خارجی صرفا از طریق پنجره واحد انجام می‌گیرد. امیدواریم روزی برسد که بتوانیم مجموع خدمات به سرمایه‌گذاران خارجی را به صورت آنلاین ارائه کنیم.
حسینی به مفاد تفاهم‌نامه مدیریت شهری و سازمان سرمایه‌گذاری ایران هم اشاره کرد و گفت: این تفاهم‌نامه زمینه و بستر همکاری بین دو نهاد را فراهم می‌کند. سازمان سرمایه‌گذاری ایران در بخش‌های مختلف می‌تواند کمک‌های آموزشی، مذاکرات در حوزه خطوط مالی و سرمایه‌گذاری ارائه کند.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی
مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم گفت: در ٩ ماهه امسال، ۵٨٠ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در استان جلب شد که نسبت به مدت مشابه سال ٩۵ بیش از ٣.۵ برابر شده است.
سید مهدی رمضانی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال مجموع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جلب شده در استان خراسان رضوی به بیش از ۶٣٠ میلیون دلار برسد.
وی با تقدیر از تلاش مدیریت شهری برای تأمین منابع مالی پروژه‌ها از طریق تسهیلات مالی خارجی بیان کرد: در ارتباط با تسهیلات خارجی و فاینانس سقفی برای استان‌ها در نظر گرفته نشده است و هر استانی که پروژه داشته باشد می‌تواند سهم بیشتری را دریافت کند.
وی گفت: شهرداری مشهد در این زمینه فعالیت‌های خوبی را شروع کرده‌است و امیدواریم بتوانیم سهم خوبی از فاینانس کشور دریافت کنیم و در راستای توسعه بیش از پیش استان و شهر مشهد گام برداریم.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد به عنوان دیگر سخنران این مراسم، گفت: به دلیل هزینه بالای تأمین زیرساخت‌های مترو، بودجه‌های دولت یا شهرداری کفاف ساخت خطوط قطارشهری را نمی‌دهد.
کیانوش کیامرز افزود: تکمیل خط ٣ قطارشهری مشهد نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار است که تأمین آن از طریق سهم نقدی دولت و شهرداری یا اوراق مشارکت و اسناد خزانه امکان‌پذیر نیست بنابراین چاره‌ای نداریم که از منابع خارجی استفاده کنیم.
وی بیان کرد: هزار و ٢٠۶ میلیون دلار بسته فاینانسی برای خطوط قطارشهری مشهد به وزارت کشور ارائه شده است که امیدواریم تا پایان امسال مورد تأیید قرار گیرد و مراحل اداری آن طی شود.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی