• خانه
  • یادداشت
  • سید جمال پیش‌گام بیداری اسلامی
کد خبر : 81169
/ 08:59
علیرضا رضوانی طوسی

سید جمال پیش‌گام بیداری اسلامی

ماجرای بیداری اسلامی که از ابتدای قرن حاضر با توجه به تحولات سیاسی در خاورمیانه و جهان اسلام در کانون توجهات واقع شده است، نه به ابتدای قرن بیست‌ویکم، بلکه به سال‌های آغازین قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد.

سید جمال پیش‌گام بیداری اسلامی

ماجرای بیداری اسلامی که از ابتدای قرن حاضر با توجه به تحولات سیاسی در خاورمیانه و جهان اسلام در کانون توجهات واقع شده است، نه به ابتدای قرن بیست‌ویکم، بلکه به سال‌های آغازین قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد.
از آن هنگام که مسلمانان با دو رویه تمدن جدید غرب، یعنی دانش و فناوری نوین و استعمار مواجه شدند، ایام پرفراز و نشیبی در تاریخ جوامع اسلامی آغاز شد که مملو از حوادث سرنوشت‌ساز و تحول‌آفرین بود. ضعف و فتور جهان اسلام در آستانه قرن نوزدهم اسباب تسلط استعمار‌گران اروپایی بر مسلمین را فراهم ساخت و این رویداد همچون تلنگری دردناک جهان اسلام را از خوابی عمیق بیدار کرد. به بیان دیگر، عقب‌ماندگی داخلی و هجوم استعمار غرب عواملی بودند که طیف وسیعی از اندیشمندان مسلمان را به تدبیر و چاره‌جویی واداشت. در این میان، عده‌ای چاره را در تسلیم شدن یا تقلید تمام‌عیار از غرب به قصد هم‌ترازی با آن یافتند و عده‌ای دیگر راه‌ حل را نه در پیروی از بیگانه که در رجعت به آموزه‌های مغفول اسلام می‌دیدند. به باور آنان، دور شدن تدریجی مسلمین از اسلام اصیل و واقعی علت همه تنگناها و گرفتاری‌های مسلمین بود. بنابراین احیای آن تعالیم می‌توانست چاره‌ساز باشد.جریان نخست که بعدها تجدد‌خواهان یا غرب‌گرایان نامیده شدند به انحای مختلف -چه در کسوت دولتمردان نوساز و چه در جایگاه نظریه‌پردازان فرهنگ‌ساز- سعی در اجرای پروژه مدرنیسم و غربی‌سازی در جوامع خود داشتند که البته در این مسیر با چالش‌های اساسی روبه‌رو شدند، اما جریان دوم که با عنوان «جریان احیا» و اصلاح‌طلبی دینی شناخته شده است، خود، به دو شاخه «بنیادگرا» و « نوگرا» تقسیم می‌شود. هم بنیادگرایان و هم نوگرایان در مجموع پروژه تجدید حیات اندیشه اسلامی را به‌منظور رفع معضلات جهان اسلام دنبال می‌کنند
با این تفاوت که بنیادگرایان خواهان بازگشت به اسلام ناب آن‌هم با روش تبعیت محض از اسلاف صالح و اتکای بی قید و شرط به‌ ظاهر قرآن و حدیث، به‌دور از تفسیرعقلی می‌باشند و درعین‌حال، دانش و اندیشه جدید غرب را نیز هم‌پایه وجه سیاسی آن یعنی استعمار، مطلقا نفی می‌کنند، اما نوگرایان ضمن اعتراف به این‌که بازگشت به اسلام تنها راه نجات است، این رجعت را نه در طریق ارتجاع، بلکه در شناخت عقلانی از دین و ضرورت انطباق تفکر دینی با مقتضیات زمان می‌دانند و بر لزوم اصلاح و پالایش اندیشه دینی پای می‌فشرند.
اگر محمد بن عبدالوهاب مؤسس فرقه وهابیت را آغازگر مسلک بنیادگرایی در اواسط قرن هجدهم به‌شمار آوریم، بدون تردید سید جمال‌الدین اسدآبادی شاخص‌ترین چهره جریان نوگرا در نیمه دوم قرن نوزدهم محسوب می‌شود. سید جمال‌الدین اسدآبادی، معروف به افغانی، که نامش با تحولات موسوم به «بیداری شرق مسلمان» عجین شده است، بیشتر زندگی خود را صرف مسافرت به بلاد اسلامی و حتی اروپا باهدف بیداری مسلمانان نمود. دغدغه اصلی سید جمال، توصیه به وحدت و یکپارچگی برای کشورهای مسلمان به‌منظور دفع شر استعمار بود. در نظر او اختلافات فرقه‌ای و مذهبی و همچنین عدم درک صحیح از آموزه‌های اسلامی، مهم‌ترین عوامل زوال تمدن اسلامی در عصر جدید محسوب می‌شد که آگاهی مسلمانان از این معضلات می‌توانست گره‌گشا باشد. در این راستا او تلاش‌های خود را مصروف اثرگذاری بر رهبران سیاسی و ایجاد تحول فکری در توده‌های مردم نمود. اگرچه فعالیت‌های سیاسی و عملی سید جمال بیش از تلاش‌های نظری اوست، اما تأثیر همان مساعی نظری اندک –برای مثال مقالات او در نشریه عروه‌الوثقی- درخور توجه و نشانگر آن است که او علاوه بر فعالیت سیاسی بر لزوم نظریه‌پردازی توسط متفکران مسلمان تأکید داشته است.
در مجموع مسیری که سید جمال‌الدین‌اسدآبادی آغاز کرد به شکل‌گیری تفکری انجامید که در قیاس با سایر نحله‌های فکری معاصر، عمیق‌تر و مؤثرتر بوده است، گرچه این اثربخشی بیش از آنکه در عرصه عمل و تحولات سیاسی مشاهده شود، در حوزه نظریه‌پردازی اجتماعی و سیاسی جلوه‌گر شده است، اما همین نکته در حقیقت نقطه قوت و امتیاز این جریان محسوب می‌شود؛ چراکه عمل سیاسی و اجتماعی بدون پشتوانه نظری عمیق - چنان‌که تجربه ناموفق بنیادگرایی و سلفی‌گری نشان می‌دهد- ناکام خواهد بود. به سخن دیگر، توفیق و کامیابی تفکر احیا یا همان بیداری اسلامی در شرایطی محقق خواهد شد که نظریه‌پردازی مبتنی برخردگرایی و متناسب با زمان، جایگزین عمل سیاسی و اجتماعی کور و متعصبانه گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، علیرضا رضوانی طوسی
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی