کد خبر : 78468
/ 11:04
فرصت‌های شهر جهانی گوهر سنگ‌ها؛

زمانی برای دیده شدن

تابستان سال گذشته مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها انتخاب شد و مراسم انتخاب مشهد به این نام، ٢٨ مرداد ماه سال گذشته با حضور مسئولان وقت برگزار شد.

زمانی برای دیده شدن

تابستان سال گذشته مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها انتخاب شد و مراسم انتخاب مشهد به این نام، ٢٨ مرداد ماه سال گذشته با حضور مسئولان وقت برگزار شد. این مراسم با حضور خانم دکتر غدا هیجاوی القدوی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و برخی مسئولان کشوری و شهری وقت برگزار شد.
در آن مراسم بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اینکه مشهد استحقاق این جشن را دارد، گفت: این انتخاب بی دلیل نبود و مشهد و استان خراسان سابقه تاریخی مستمر در حوزه گوهرسنگ‌ها دارد به ‌طوری‌که ١۵٧٣کارگاه فردی، جمعی و گروهی در حوزه سنگ‌های قیمتی دارد و در کشور اول است.
نامور مطلق با اشاره به اینکه مشهد نخستین شهر گوهرسنگ دنیا است، گفت: وضعیت مناسب جغرافیایی هنری در منطقه‌ خراسان حائز اهمیت است به‌گونه‌ای که ۴٠ درصد سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی جهان در خراسان بزرگ و کشورهای اطراف قرار دارد.

تصویب مرکز ملی گوهر سنگ‌ها
انتخاب یک شهر به عنوان شهری جهانی، می‌تواند دستاوردهای بسیاری برای آن شهر به همراه داشته باشد منوط به اینکه مدیران توجه ویژه‌ای به آن داشته و از این فرصت برای توسعه کاری که به دلیل آن شهر، جهانی شده است و همچنین معرفی هر چه بهتر شهر به جهانیان استفاده کنند.
در این راستا محمد رحیم رهنما مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، در جلسه‌ای مشترک با محمد تقی خامسی شهردار مشهد پیرامون این مسئله به تبادل نظر پرداختند. رهنما در این نشست خاطرنشان کرد: هفته گذشته در شورای برنامه‌ریزی استان، مرکز ملی گوهرسنگ‌ها را به تصویب رساندیم. اعتبار این موضوع نیز دریافت شده که مقرر شده است پروانه این مهم توسط شهرداری منطقه ١١ صادر شود تا این مرکز در این منطقه تأسیس گردد.وی افزود: ارتباط فعالان حوزه گوهرسنگ‌ها را با دانشگاه برقرار کرده‌ایم زیرا آن‌ها به استانداردسازی گوهرسنگ‌ها کمک می‌کنند تا نقش بین‌المللی خود را در بازارهای جهانی پیدا کنیم.

فرصت ویژه جهانی شدن
«در دنیا تنها ١٨ شهر وجود دارد که عنوان شهر جهانی صنایع دستی را دارند و این نشان می‌دهد که چقدر این عنوان می‌تواند برای شهر مشهد مهم باشد.» این‌ها را خانم سلطانی مسئول دبیرخانه شهرجهانی گوهرسنگ‌ها در گفت‌وگو با شهرآرا می‌گوید و می‌افزاید: دبیرخانه اهداف و اولویت‌های بزرگی دارد اما به هر حال محدودیت‌هایی هم داریم. وظیفه اصلی ما رسیدگی به بهبود وضعیت صنعتگران این حوزه است. اینکه سطح کیفی کار آن‌ها را افزایش دهیم و تلاش کنیم آنان را تولید و ارائه محصولات‌شان را تقویت کنیم. از این‌رو در حوزه آموزش گام‌های خوبی برداشته‌ایم و امیدواریم نتایج خوبی در برداشته باشد. چرا که آموزش خوب و صحیح، خروجی محصول باکیفیت‌تری را به دنبال خواهد داشت.
سلطانی، ترویج اجتماعی و فرهنگ‌سازی در این حوزه را دارای اهمیت زیادی می‌داند: «این بسیار مهم است که بتوانیم هر چه بیشتر در حوزه سنگ‌های قیمتی و اهمیت انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در این حوزه فرهنگ‌سازی کنیم. از این رو با شهرداری مشهد تعاملاتی داشتیم که خوشبختانه به نتایج خوبی منتج شد. در طرح استقبال از بهار امسال که با نام خانه بهار معرفی شده است، بخشی با عنوان گران‌سنگ‌های زیبا گنجانده شده که می‌تواند فرصت مناسبی هم برای صنعت‌گران این عرصه باشد و هم برای معرفی هر چه بیشتر این هنر به مردم مشهد و مسافرانی که در ایام نوروز به این شهر می‌آیند.» او در پایان صحبت‌هایش خاطر نشان کرد:در دبیرخانه شهرجهانی گوهرسنگ‌ها، جایزه ویژه‌ای برای اثر برگزیده این بخش در نظر گرفته خواهد شد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی