کد خبر : 78197
/ 09:34

اعتراض ترکیه به توئیت وزیر خارجه امارات

«عبدالله بن‌ زاید» امروز سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود، توئیتی را بازنشر کرد که رئیس جمهور ترکیه آن را توهین به خود و ترکیه قلمداد کرده است و سبب شد میان این دو کشور جدال لفظی در بگیرد.

اعتراض ترکیه به توئیت وزیر خارجه امارات

در این توئیت آمده است که «فخرالدین پاشا» [آخرین حاکم امپراتوری عثمانی] در مدینة النبی علیه ساکنان این شهر مقدس مرتکب جنایت و سرقت اموال آنها شده است. در این توئیت همچنین آمده است که فخرالدین پاشا «آباء و اجداد اردوغان و سابقه (رفتار) آنها با اعراب است».

در سایه تنش آنکارا با ریاض، اکنون ترکیه با امارات نیز دچار تنش شده و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به این اقدام وزیر امور خارجه امارات بشدت انتقاد کرد و گفت، وی «یک دروغ تبلیغاتی را باز نشر داده که هدف از انتشار آن، قرار دادن اعراب و ترک‌ها در برابر یکدیگر است». این مقام ترکیه‌ای گفت: «این کار شرم‌آور است».

109335.png

آنطور که دیلی صباح گزارش داده، کالین در ادامه از مقامات سال‌های دور و فعلی کشورش هم دفاع کرد و گفت: «فخرالدین پاشا بود که با شجاعت از مدینه در برابر نقشه‌های بریتانیا دفاع کرد. آیا بتازگی مُد شده که به هر قیمتی به رئیس‌جمهور اردوغان حمله کرد؟».

فخرالدین پاشا افسر عثمانی بود که توانست در سال 1916، هفتاد و دو روز از خط آهن حجاز و شهر مدینه در برابر شورشیان عرب که نیروهای شریفان خوانده می‌شدند، دفاع کند؛ وی البته در واپسین ساعات منتهی به پیروزی اعراب، توسط نیروهای خودی دستگیر و تحویل مهاجمان شد.

نیروهای شریفان در حقیقت اعرابی بودند که تحت هدایت یک افسر انگلیسی که با نام «لورنس عربستان» شناخته می‌شود، در شبه‌جزیره حجاز علیه عثمانی‌ها قیام کردند. ترکیه این قیام را نتیجه توطئه انگلیس برای فروپاشی امپراطور عثمانی و اعراب آن را نتیجه نبرد سخت استقلال‌طلبانه‌ای می‌دانند که لورنس فقط در آن با آنها همراهی داشته است.

دیلی صباح در آخرین پاراگراف از این گزارش، به عنوان سابقه خبر نوشته: «امارات عربی متحده متهم است به حمایت از توطئه‌های طرح‌ریزی‌شده در ترکیه علیه دولت این کشور و علیه اقدامات منطقه‌ای آنکارا.»

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی