کد خبر : 75827
/ 22:03
به‌همت هنرمندان دغدغه‌مند مشهدی دست قهرمان‌های خیالی رو می‌شود؛

اکران «راز سیاوش» در سینماهای کشور

مشکل وجود قهرمان در انیمیشن‌های تولید داخل یکی از مشکلات عمده‌ای است که تولید پویا‌نمایی با آن روبه‌روست.

اکران «راز سیاوش» در سینماهای کشور

خبرنگار: غلامرضا زوزنی

شهرآرا آنلاین / مشکل وجود قهرمان در انیمیشن‌های تولید داخل یکی از مشکلات عمده‌ای است که تولید پویا‌نمایی با آن روبه‌روست. به‌جرئت می‌توان گفت چندین سال طول خواهد کشید که قهرمان‌هایی که این سال‌ها در انیمیشن‌های ‌هالیوودی و کره‌ای به کودکان و نوجوانان شناسانده شده‌اند از ذهن‌ ایشان پاک شود. هم رسانۀ ملی مقصر است که هر کارتون و انیمیشنی را برای پرکردن جدول پخشش روانۀ آنتن می‌کند، هم خانواده‌ها مقصرند که پیچ تلویزیون منزلشان را به‌روی هر کارتون و انیمیشنی باز می‌کنند و هم هنرمندانی مقصرند که کم‌کاری خودشان را گردن نبود بودجه می‌اندازند. گروهی از هنرمندان مشهدی که تعدادشان به ۷۰ نفر می‌رسد به‌دنبال جبران این نواقص افتاده‌اند. این هنرمندان شمشیرشان را برای یکی از شخصیت‌های اسطوره‌ای کودکان و نوجوانان به‌نام «بن‌تن» از رو بسته‌اند و به جنگ این پهلوان‌پنبۀ خیالی که هوش از سر فرزندان ایرانی برده رفته‌اند.

 

رشتۀ پهلوان‌پنبه‌های خارجی پنبه می‌شود

بن‌تن را همه می‌شناسند و هر‌کسی یک بار برنامه‌های کودک را به‌همراه کودکان تماشا کرده باشد احتمالا افتخار آشنایی با این موجود خارق‌العاده را داشته است، موجودی که فقط در کارتون‌هایش همه‌جور قدرتی دارد و بیرون از آن تنها یک تصویر و تصور است. بن‌تن، هرچه که هست، با تلاش تولید‌کنندگانش و محبت تلویزیون جمهوری اسلامی‌ ایران و رسانه‌های فعال در کشور به یک قهرمان بی‌بدیل برای نسل جدید تبدیل شده است، اما دو سالی است که یک گروه تولید انیمیشن در مشهد در تلاش‌اند قهرمان‌های حقیقی را به کودکان و نوجوانان معرفی کنند و حقیقت بن‌تن و هم‌نسلانش را برای آن‌ها بر‌ملا کنند.انیمیشن «راز سیاوش» فیلمی سینمایی است که تا کمتر از یک ماه آینده در سینماهای سراسر کشور اکران خواهد شد. در این انیمیشن سینمایی شخصیت کارتونی بن‌تن با مشکلات ساده‌ای به‌چالش کشیده شده است و برای رفع مشکلاتش به‌جز کمک‌گرفتن از اسطوره‌های ایرانی که در «شاهنامه» هم از آن‌ها نام برده شده نمی‌تواند کاری بکند. با این انیمیشن هرچه بن‌تن در کارتون‌هایش رشته بود پنبه می‌شود.

 

بازوبند سیاوش، دست‌بند بن‌تن

دربارۀ جزئیات داستان این انیمیشن با نویسندۀ آن، فرشید تمری، گفتگو کردیم که در‌خلال صحبت‌هایش به نکتۀ جالبی اشاره کرد. تمری دربارۀ دلایل ترغیب گروه به ساخت این انیمیشن گفت: «جرقۀ داستان را علاقۀ فرزند تهیه‌کننده در ذهن‌ها ایجاد کرد. وقتی ناصر رویین‌تن‌، تهیه‌کنندۀ این انیمیشن، متوجه علاقۀ بیش‌از‌حد فرزندش به شخصیت کارتونی بن‌تن می‌شود و تأثیر این شخصیت را در زندگی او می‌بیند تصمیم می‌گیرد با ساخت فیلمی حقیقت این شخصیت‌های خیالی را برای همۀ کودکان و نوجوانان آشکار کند.». تمری ادامه داد: «ابتدا تهیه‌کننده، کتاب «قدرت برتر» را نوشت و به‌چاپ رساند و بعد از آن تصمیم به تولید این انیمیشن گرفت.». تمری در توضیح داستان انیمیشن گفت: «شخصیت بن‌تن برای رفع مشکلی که کشورش، آمریکا، را تهدید می‌کند تصمیم می‌گیرد به ایران سفر کند و دستمال قدرت سیاوش، پسربچه‌ای ایرانی را که همنام یکی از شخصیت‌ها و قهرمان‌های «شاهنامه» است، سرقت کند و برای مبارزه با مشکلات کشورش به آمریکا بازگردد که درخلال آن حوادثی برای او اتفاق می‌افتد و درنهایت با کمک سیاوش، که یکی از اساطیر «شاهنامه» است، موفق می‌شود مشکلی را که برای آمریکا پیش آمده است رفع کند.». این نویسنده و کارگردان افزود: «در تحقیقاتی که برای نگارش فیلم‌نامه انجام داده بودم به این حقیقت رسیدم که دست‌بند ۷۰۰۰ساله‌ای که متعلق به ایرانی‌هاست در موزه‌های آمریکا نگهداری می‌شود و بر‌اساس همین این داستان را نوشتیم و با این کار بازوبند سیاوش را در‌برابر دست‌بند خیالی بن‌تن قرار دادیم.».

 

اگر ما قهرمان نداشته باشیم

ناصر رویین‌تن تهیه‌کنندۀ مشهدی سینما و تلویزیون است که کتاب «قدرت برتر» را هم برای کودکان و نوجوانان نوشته است. او در گفتگو با شهرآرا با اشاره به فرموده‌های رهبر انقلاب ، گفت:«اگر ما قهرمان نداشته باشیم، بن‌تن‌ها و اسپایدرها قهرمانان بچه‌های ما می‌شوند.این زنگ خطری برای ماست که قهرمان‌های خیالی جای قهرمان‌ها و اسطوره‌های ایرانی را بگیرند و بر اعتقادات و افکار کودکان ما تأثیر بگذارند.». وی با اشاره به محبوبیت شخصیت انیمیشنی بن‌تن دربین کودکان کشور گفت: «کتاب مصوری به‌نام «قدرت برتر» نوشتم و در آن بن‌تن را یک قهرمان پوشالی معرفی کردم که قدرت‌های تخیلی دارد و با معرفی قهرمانان و اسطوره‌های کشورمان بن‌تن را به‌چالش کشیدم.». رویین‌تن اظهار کرد: «پیام این فیلم تبیین قدرت واقعی است که از‌سوی خدا به انسان اعطا می‌شود و اینکه آنچه در آمریکا قدرت را در دست گرفته اهریمن است، زیرا هرجا که زور و غرور باشد شیطان آنجاست و زمانی آمریکا نجات می‌یابد که بتواند از اهریمن‌های خود خلاص شود.». این هنرمند مشهدی گفت: «اکنون ساخت این فیلم به‌اتمام رسیده و پروانۀ نمایش هم صادر شده است و فیلم تا کمتر از یک ماه آینده در تهران به اکران عمومی‌ خواهد رسید.». وی افزود: «هزینۀ ساخت این انیمیشن ۸میلیارد ریال بوده که به‌صورت مستقل فارغ از کمک سازمانی تأمین شده است و در‌مجموع ۷۰ نفر به‌مدت دو سال برای ساخت آن تلاش کرده‌اند.».

 

اگر تهیه‌کنندۀ شخصی نبود پروژه به سرانجام نمی‌رسید

در ادامه محمد ربانی، کارگردان انیمیشن «راز سیاوش»، که دو سالی از عمر خود را برای تولید این انیمیشن گذاشته است دربارۀ مشخصات فنی این انیمیشن گفت: «تهیه‌کننده تأکید داشت تولید به‌صورت دو‌بعدی باشد و خروجی کار نزدیک به خروجی کارتون بن‌تن باشد تا مخاطب از‌نظر بصری هم با آن ارتباط بیشتری برقرار کند.». این کارگردان انیمیشن دربارۀ ویژگی‌های قدرت برتر گفت: «این برای من یک تجربۀ جدید بود، چرا‌که هم زمان طولانی‌تری را برای تولید فیلم تجربه کردم و هم با تعداد کارکتر‌ها و شخصیت‌های بیشتری روبه‌رو بودم.». او همچنین ادامه داد: «باید خدا را هم شکر کنم که تهیه‌کنندۀ این انیمیشن با دغدغه و خود‌جوش پا در عرصۀ تولید انیمیشن گذاشته است‌، چرا‌که، اگر قرار بود این انیمیشن با تهیه‌کننده‌ها و حمایت‌های سازمانی و دولتی تولید شود، به سرانجام نمی‌رسید.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی