کد خبر : 75261
/ 21:32
بزرگ‌ترین بازارچۀ گوهرسنگ‌های قیمتی ایران در منطقۀ ما افتتاح شد؛

طـوس درخشان‌تر از همیشه

«در مراسمی باشکوه و در حضور مسئولان جهانی و ایرانی عنوان «شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» به مشهد اعطا شد.»

طـوس درخشان‌تر از همیشه

خبرنگار: شیما سیدی

شهرآرا آنلاین / این خبری بود که ۲۸ مرداد ۹۵ منتشر شد و احتمالا آن‌زمان بسیاری از خوانندگان خبر در ذهن خود این عنوان پرطمطراق را تنها قابی زینتی تجسم کردند برای پرکردن ویترین افتخارات مسئولان وقت. آخر باتوجه‌به پیشینه‌ها گمان نمی‌رفت مشهد بتواند از این برند جهانی نیز استفادۀ چندانی ببرد و تصور می‌شد مانند بسیاری از اتفاق‌های مثبت دیگر آن را تنها درحد یک پایان خوش بگذارد. اما حالا، درست یک سال بعد از این خبر، رویداد بزرگی رقم خورده که حکایت از عزم مسئولان برای حفظ این عنوان دارد. دوشنبۀ همین هفته بزرگ‌ترین بازارچۀ گوهرسنگ‌های ایران در مشهد و منطقه۱۲ افتتاح شد. این بازارچه که ازلحاظ مکانی در میان هارونیه و آرامگاه فردوسی جا خوش کرده قصد دارد ازنظر گردشگری نیز خود را بالا بکشد و درخور هم‌ردیفی با این دو مکان ارزشمند شود.

..........................................

 

مشهد درمیان رقبای سرسختش درخشید

«شهرجهانی گوهرسنگ‌ها». شاید زمانی معنایش را بهتر درک کنیم که بدانیم مشهد درمیان رقبای سرسختی همچون بانکوک (تایلند) و بمبئی (هند) که قطب صنعتی گوهرتراشی جهان محسوب می‌شوند این عنوان را ازآنِ خود کرده است. باتوجه‌به اینکه براساس مستندات تاریخی مشهد از دیرباز خاستگاه سنگ‌های قیمتی بوده بعد از بررسی‌های نهایی و اعلام نظر رؤسای چهار منطقۀ اروپا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی و آفریقا مشهد در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان «شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» معرفی شد. البته این عنوان در آغاز برای مدت یک سال تعیین شده، اما تنها به این مدت منحصر نمی‌شود. طی ۴ سال کارشناسان یونسکو به‌طور متناوب به رصد شهر می‌پردازند. درصورت موفقیت در تحقق شاخص‌ها و استانداردهای اعلام شده ازسوی شورای جهانی این عنوان برای مدت یک سال دیگر تمدید و درنهایت برای همیشه نام مشهد به‌عنوان «شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» در جهان ثبت می‌شود؛ بنابراین در این ۴ سال مشهد باید الزامات یک شهر جهانی را فراهم و خود را به استاندارد‌های بین‌المللی نزدیک کند. شاید از این منظر افتتاح بازارچۀ گوهرسنگ‌های قیمتی در منطقه۱۲ را بتوان یکی از گام‌های اساسی دانست. 

 

حفظ عنوان شهر جهانی، جذب گردشگر و کارآفرینی

علی‌عمو و نادرصنعانی را می‌توان یک تیم خطاب کرد، تیمی که در وهلۀ اول بیشتر به مدافعان حفظ عنوان «شهر جهانی گوهرسنگ‌‌ها» برای مشهد می‌مانند، اما در لایه‌های زیرین می‌توان آن‌ها را در خط مقدم کارآفرینی، اقتصاد مقاومتی، جذب گردشگر و ... تجسم کرد. آن‌ها با حمایت میراث فرهنگی و البته صرف بودجۀ شخصی قابل‌توجهی بازارچۀ صنایع دستی را در طوس افتتاح کرده‌اند. این بازارچه در فاز اول تنها شامل فضایی نمایشگاهی برای بازدید از گوهرسنگ‌های قیمتی و کارگاهی با دستگاه‌های متعدد گوهرتراشی است که ۲۷ نفر در آن مشغول‌به‌کارند، اما در فازهای بعد قرار است فضای فروشگاه و کافی‌شاپ نیز به آن افزوده شود. کارگاه نیز وسعت می‌یابد و افراد بیشتری را می‌تواند مشغول‌به‌کار کند. 

 

بزرگ‌ترین مجموعۀ گوهرتراشی کشور در طوس

«علی‌عمو» نامی کوتاه و صمیمی برای مردی است که سال ۴۹ در مشهد متولد شده است. علاقۀ او به گوهرسنگ‌ها از حجرۀ فیروزه‌تراشی پدرش در «بازار رضا»ی مشهد نشئت می‌گیرد، آنجا که پدر سر او را با سرچوق‌کردن فیروزه‌ها گرم می‌کند. شاید آن‌زمان یک سرگرمی بیش نبود، اما برای کاشتن مهری در دل علی کافی بود تا او ۳۰ سال از عمرش را صرف آموزش و فعالیت در عرصۀ گوهرسنگ‌ها کند. علی‌عمو با همراهی نادرصنعانی تاکنون نمایشگاه‌های متعددی را در باغ «ارم» شیراز، برج «میلاد» تهران، پارک رامسر، موزۀ بزرگ خراسان و همچنین بسیاری از نقاط جهان برگزار کرده‌ است. اما پیشنهاد مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن‌ها را به این نقطه کشاند تا تمامی آن‌ نمایشگاه‌ها را در منطقۀ گردشگری طوس تجمیع کنند و بزرگ‌ترین مجموعۀ گوهرتراشی کشور با ۲۰۰ دستگاه گوهرتراشی در فاز اول را اینجا افتتاح کنند. آن‌ها حجم‌تراشی‌هایی گوهرین از «شاهنامه» و پیکرۀ فردوسی نیز تهیه کرده‌اند تا حضورشان در این مکان مناسبتی‌تر شود.

 

105444.jpg

 

تبدیل انبار متروکه به بازارچۀ نمونۀ کشوری

فضایی که امروز تابلو «بازارچۀ صنایع دستی» بر سردر آن خودنمایی می‌کند سال گذشته انباری متروکه‌ای پر از سنگ و نخاله بود. این فضا بعد از جمع‌آوری حدود ۲۰ کامیون نخاله توسط پایگاه میراث فرهنگی پاک‌سازی و در هفتم فروردین سال جاری به علی‌عمو واگذار شد. انبار در ابتدا ۶۰۰ متر بوده است؛ عمو و صنعانی ۹۰۰ متر دیگر نیز تملک کردند و فضا را به ۱۵۰۰ متر گسترش دادند تا عنوان بزرگ‌ترین نمایشگاه گوهرسنگ کشور زیبندۀ آن شود.

 

معادن ازآنِ ماست و سودش ازآنِ صنعتی‌ها!

عمو با ذکر مثال‌های ریالی سعی در نشان‌دادن ارزش فرآوری و استانداردسازی گوهرسنگ‌ها دارد. او می‌گوید: «درحال‌حاضر ۷۰درصد تنوع گوهرسنگ‌های جهان در ایران وجود دارد و ۶۰درصد آن در خراسان است. این رقم قابل‌توجهی است که از ۲۰۰ معدن ثبت‌شده در ۱۲ استان کشور استخراج می‌شود. اما متأسفانه باوجود ۵هزار سال قدمت در بحث گوهرسنگ‌ها و برخورداری از چنین حجمی درحال‌حاضر کشور ما درمیان سایر کشورها رتبۀ بالای ۵۰ را به خود اختصاص داده، درحالی‌که کشورهایی که قدمت و همچنین موجودی چندانی ندارند در رتبه‌های بالا قرار گرفته‌اند و بیشترین سود این حوزه را ازآن خود می‌کنند.». ۶۳درصد از میلیاردرهای چینی سرمایۀشان را در بخش گوهرسنگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این آماری است که عمو می‌دهد و در ادامه می‌گوید: «گوهری داریم به نام «گارنت سبز دمانتویید». قیمت خام هر گرم از این گوهرسنگ بین ۱۰ تا ۵۰هزار تومان است، درحالی‌که وقتی استانداردتراشی می‌شود قیمت آن به گرمی ۳۰میلیون تومان می‌رسد. حال شما مقایسه کنید: ۱۰هزار تومان کجا و ۳۰میلیون تومان کجا؟!».

 

مهم‌ترین کار ما «استانداردتراشی» است

عمو مهم‌ترین کار این بازارچه را «استانداردتراشی» عنوان می‌کند و می‌گوید: «در تمام «بازار رضا» که بگردید ممکن است دو تا نگین یک‌اندازه پیدا نکنید، درصورتی‌که ما برای اندازه‌ها استاندارد جهانی داریم و باید دراین‌زمینه کار شود، مثل پیچ و مهره که همه‌جای جهان استاندارد است و شما، اگر مهره را از یک کشور و پیچ را از کشوری دیگر بگیرید، به‌هم می‌خورند. اما متأسفانه ما تاکنون به‌دلیل نداشتن استانداردتراشی گوهرسنگ‌هایمان را با قیمت‌های نازل به سایر کشورها صادر می‌کردیم و به‌همین‌دلیل بیشترین سود را کشورهای صنعتی با فرآوری می‌برند، درصورتی‌که ما معادن این سنگ‌ها را داریم.».

 

دستگاه‌های دانش‌بنیان

عمو و صنعانی را می‌توان حلقۀ اولیه تیمی دانست که ۸ مهندس و طراح آن‌ها را در حلقۀ دوم حمایت می‌کنند. مهندسان زمین‌شناس، طراح و ... ازجمله اعضای حلقۀ دوم هستند که حتی با طراحی دستگاه‌های گوهرتراشی موفق به ثبت آن‌ها نیز شده‌اند و در آستانۀ دانش‌بنیان‌شدن قرار گرفته‌اند. حسینی ۲۴ساله یکی از این مهندسان است که ثبت ۱۶ دستگاه گوهرتراشی را در کارنامه دارد. گرچه عمدۀ کار این دستگاه‌ها استانداردتراشی نگین و جواهرات است، اما بخش زیبا و چشم‌نواز که آثار آن در نمایشگاه نیز قابل‌توجه است مربوط به حجم‌تراشی می‌شود، از گوی‌ها، سنگ‌هایی با برش عرضی، دلفین، درخت میوه و هرچه فکرش را بکنید.

 

اشتغال غیرمستقیم ۲۵۰ نفر

این روزها اشتغال‌زایی پایدار نقل هر مجلسی است. دغدغۀ دولت نیز همین است و سال هم به همین نام نام‌گذاری شده است. کارگاه گوهرتراشی طوس نیز ازجمله اهداف بسیار مهمش را اشتغال‌زایی پایدار مستقیم و غیرمستقیم قرار داده‌ است، چنان‌که علاوه‌بر اشتغال‌زایی مستقیم برای حدود ۵۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم نیز برای قریب به ۲۵۰ نفر کارآفرینی خواهد کرد. ازآنجاکه عمدۀ کار این کارگاه ساخت ساچمه یا مهره‌های زینتی است بسیاری از افراد می‌توانند با آموزشی ساده این ساچمه‌ها را در خانه مونتاژ و گردنبند، دستبند و ... درست کنند. این کار، به‌ویژه برای بانوان بومی طوس، به‌دلیل نزدیکی مسیر می‌تواند اشتغال‌زا باشد. درحال‌حاضر ۹۷۰هزار شغل از گوهرتراشی در ایران و ۱۵۰هزار شغل نیز در مشهد ایجاد شده است.

 

105445.jpg

 

اگر کار باشد کسی دنبال خلاف نمی‌رود

پرسش از سابقۀ کیفری شرط دادن شغل در بسیاری از مناصب دولتی و غیردولتی است، اما این کارگاه به‌عکس داشتن سابقۀ کیفری را ملاکی در ارزیابی قرار نمی‌دهد. علی‌عمو دراین‌زمینه می‌گوید: «برای ما مهم نیست که فرد چه فکر می‌کند و یا چه سابقه‌ای دارد؛ برای ما مهم کار اوست، چراکه ما معتقدیم هیچ عقل سلیمی، اگر شغل و درآمد داشته باشد، دیگر دنبال کار خلاف نمی‌رود.». 

 

خواص سنگ‌ها

عمو همۀ گوهرسنگ‌ها را دارای انرژی می‌داند و می‌گوید: «هر گوهرسنگی خواص خاص خودش را دارد، اما به‌طور کل می‌توان گفت همۀ گوهرسنگ‌ها انرژیک هستند؛ مثلا یکی از خواص فیروزۀ نیشابور این است که از شما درمقابل امواج الکترومغناطیس پیرامون به‌شدت محافظت می‌کند. در خیلی از کشورهای اروپایی فیروزه را در اتاق‌های رادیولوژی استفاده می‌کنند تا از مضرات امواج جلوگیری کنند.».

 

ارزان‌ترین و گران‌ترین گوهرسنگ‌ها

در دنیا بیش از ۶۰۰ نوع گوهرسنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی وجود دارد که گران‌ترینش الماس و ارزان‌ترینش عقیق است. ازمیان این انواعِ مختلف فیروزه، آکوآمارین، عقیق، انواع کوارتز، جاسپر (یشم)، گارنت و زئولیت از سنگ‌های قیمتی مهم استان خراسان رضوی هستند که ازمیان آن‌ها می‌توان از فیروزۀ نیشابور به‌عنوان یک برند جهانی یاد کرد، چراکه باکیفیت‌ترین فیروزۀ دنیاست و هر نمایشگاه گوهرسنگی در هرکجای دنیا برپا شود فیروزۀ نیشابور هم سهمی در آن دارد. عمو می‌گوید: «آمار و ارقام متعددی از انواع سنگ‌های قیمتی وجود دارد؛ سایت یک چیز می‌گوید، دست‌اندرکاران یک چیز و به‌همین‌دلیل

نظر قطعی نمی‌توان داد، اما مطمئناً تعداد سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی دنیا از ۶۰۰ فراتر می‌رود که گران‌ترین آن‌ها الماس است، به‌دلیل سختی بالایش. ما در ایران امکان تراش الماس را نداریم. کشورهای اروپایی اعتباری ۱۹۰میلیون‌دلاری فقط در بخش تحقیق درنظر گرفتند تا رباتی بسازند که بتواند الماس را بتراشد. اما درحال‌حاضر ما توانسته‌ایم امکان تراش بسیاری از گوهرسنگ‌ها را مهیا کنیم. هرچه تعداد خطاها در تراش‌ها بالا رود از قیمت محصول کاسته می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال در موزۀ بزرگ خراسان یک زمرد افغانستانی ۲سانتی‌متری داریم به‌قیمت ۴۰۰میلیون تومان.».

«شهر جهانی عنوانی است که می‌تواند علاوه‌بر انتقال و معرفی فرهنگ بین کشورهای مختلف به معرفی و فروش محصولات در سطح جهانی، تبدیل‌شدن به نشان (برند) بین‌المللی، جهانی‌سازی، و رونق کسب‌وکار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود.». عمو این را می‌گوید و ابراز امیدواری می‌کند که مشهد بتواند از این عنوان محافظت کند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی