کد خبر : 74969
/ 22:44
شهرآرا پیامد حملۀ کم‌سابقۀ تروریست‌ها به منطقۀ میرزا اولنگ در ولایت سرپل را بررسی می‌کند؛

داغ افغان

چند روز پیش، شبه‌نظامیان مسلح پس‌از حمله به منطقه میرزا اولنگ، اقدام به قتل‌عام ۵۲ تن از جمله زنان و کودکان کردند...

داغ افغان

خبرنگار: خالدی

به گزارش شهرآرا آنلاین / مقامات محلی، از آزادی ۲۳۵‌گروگان از دست تروریست‌ها در منطقۀ شیعه‌نشین میرزااولنگ در ولایت سرپل واقع‌در شمال افغانستان با وساطت ریش‌سفیدان و بزرگان محلی خبر دادند. ذبیح‌ا... امانی سخن‌گوی دولت محلی این ولایت گفته است افراد آزاد‌شده شامل زنان و کودکان نیز هستند که درنتیجۀ مذاکرۀ رهبران محلی آزاد شده‌اند. به گفتۀ وی این افراد پس‌از رهایی حکایت‌های تلخی از آنچه بر سرشان آمده است، بیان کرده‌اند. با‌این‌حال هنوز مشخص نیست چند تن دیگر به‌عنوان گروگان در دست تروریست‌ها قرار دارند، اما یک مقام امنیتی افغانستان گفته است تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰۰‌نفر دیگر در اسارت شبه‌نظامیان باشند. گفتنی است چند روز پیش، شبه‌نظامیان مسلح پس‌از حمله به این منطقه، اقدام به قتل‌عام ۵۲ تن از جمله زنان و کودکان کردند. پیش از تصرف این منطقه، برخی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در شمال افغانستان نسبت به وقوع رویدادهای خونین در این منطقه هشدار داده بودند.

 

حملۀ مشترک داعش و طالبان به میرزااولنگ

در‌حالی‌که برخی مقامات دولت افغانستان مدعی هستند که این کشتار از‌سوی طالبان صورت گرفته است، این گروه با انتشار بیانیه‌ای، کشتار غیرنظامیان را رد کرده و آن را تبلیغات دولت علیه خود دانسته‌ است. از سوی دیگر ذبیح‌ا... امانی، سخن‌گوی والی سرپل، این حمله را اقدامی مشترک از سوی طالبان و داعش دانسته است. امانی افزود: «مهاجمان وابسته به گروه‌های طالبان و داعش به صورت هماهنگ به میرزااولنگ حمله کردند، ولی هنوز مشخص نشده که این دو گروه چگونه با هم متحد شده و به این منطقه حمله کرده‌اند.». وی تصریح کرد که مهاجمان پس‌از ورود به منطقه، غیرنظامیان را از خانه‌های خود بیرون کرده، برخی را سلاخی، بعضی را سربریده و عده‌ای دیگر را به گلوله بسته‌اند.

 

ریاض به دنبال جایگزینی داعش با طالبان است

محمد‌حسین جعفریان، شاعر، نویسنده و مستندساز در گفتگو با شهرآرا با اشاره به این کشتار تصریح کرد: «از مدتی پیش با هماهنگی میان بخش‌هایی از طالبان، بدنۀ دولتی و نیروهای خارجی، در‌راستای دگرگونی صحنۀ جنگ افغانستان و تبدیل آن به نبرد مذهبی، حملات هماهنگی به شیعیان صورت می‌گیرد که حملات اخیر به مساجد شیعیان در شهر هرات و همچنین حمله به تجمع جنبش روشنایی در کابل را می‌توان در همین زمینه قلمداد کرد.». جعفریان با بیان اینکه از دیدگاه او داعش عامل این حمله است، اظهار داشت: «عربستان به‌عنوان کشوری که از اندیشه‌های افراطی حمایت می‌کند تلاش دارد این گروه تروریستی را که رویکردی افراط‌گرایانه‌تر دارد، جایگزین طالبان کند؛ چرا‌که طالبان اهداف سنتی خود را دنبال می‌کند و اخیراً نیز حرف‌شنوی کمتری از ریاض داشته است و حتی سخنان اخیر برخی مقامات سعودی در تروریستی‌خواندن طالبان این نکته را نشان می‌دهد. ازطرفی عربستان با حمایت از تکفیری‌ها و کشتار شیعیان در تلاش است جنگ افغانستان را به نبردی مذهبی تبدیل کند تا به این طریق پس‌از شکست از نیروهای مقاومت در سوریه و عراق، بخشی از نیروهای مقاومت(فاطمیون) را مجبور به بازگشت به افغانستان کند.». وی با اشاره به کشتار وحشیانۀ غیرنظامیان و همچنین بردن ۴۰‌تن از دختران جوان به بردگی جنسی از‌سوی تکفیری‌ها، این حمله‌ را حمله‌ای کم‌سابقه دانست که می‌تواند پیامدهای وخیمی بر آیندۀ این کشور داشته باشد. جعفریان همچنین کمک‌های هوایی صورت‌گرفته به تروریست‌های داعش را که در محاصره نیروهای امنیتی قرار داشتند، مشکوک دانست و گفت: «جای تعجب است که والی سرپل از مدت‌ها قبل در‌بارۀ احتمال حملۀ تروریست‌ها به منطقه هشدار داده بود، اما عملا هیچ اقدامی از‌سوی دولت برای جلوگیری از این حمله صورت نگرفت.».

 

حامیان تروریست‌ها در بدنۀ دولت نفوذ دارند

این مستندساز مطرح جنگ در ادامه با اشاره به اختلافات داخلی در حکومت وحدت ملی گفت: «به نظر می‌رسد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در تقسیم قدرت غیر‌منعطف است که این مسئله باعث شده برخی مراکز حساس مانند فرماندهی ارتش بلاتکلیف بماند؛ این موضوع از نظر روحی به نیروهای امنیتی ضربه وارد کرده است. نکتۀ دیگر نفوذ برخی جریان‌های همسو با تکفیری‌ها در بدنۀ دولت وحدت ملی است که عملا از تروریست‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.». محمد‌حسین جعفریان با اشاره‌به اشتراکات موجود میان دو ملت ایران و افغانستان تصریح کرد: «دو کشور به‌واسطۀ اشتراکات وسیع زبانی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی، استراتژیک هم محسوب می‌شوند و به نظر می‌رسد به‌واسطۀ تأثیرات متقابلی که از هم دارند و به‌ویژه افزایش مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران، هم‌زمان با گسترش ناامنی‌های این کشور تهران در برخورد با این قضیه کار شایان‌توجهی انجام نداده است.». جعفریان افزود: «با‌توجه‌به انتظاراتی که مردم مظلوم افغانستان در مواجهه با اقدامات تروریستی از ایران دارند و همچنین هشدار چند ماه پیش والی سرپل دربارۀ احتمال حملۀ تروریست‌ها به این منطقه، تهران می‌توانست با فشار وارد‌آوردن به کابل از این پیشامد جلوگیری کند و یا از شدت آن بکاهد.».

 

در حد امکان به مردم افغانستان کمک کرده‌ایم

هادی علی‌پور، رایزن سیاسی و مسئول بخش افغانستان نمایندگی وزارت امورخارجه در شمال و شرق کشور با دخیل‌دانستن کشورهای حامی تروریسم در پس این حمله گفت: «باتوجه‌به شیوۀ کشتار غیرنظامیان، ظن قوی آن است که این حمله ازسوی تروریست‌های داعشی صورت گرفته است و با‌توجه‌به مقاومت مردم این منطقه در‌مقابل حملات تروریست‌ها و همچنین جمعیت قالب شیعیان، توطئۀ ایجاد جنگ مذهبی در این حمله دیده می‌شود؛ چرا‌که اصلا هدف ایجاد داعش از‌سوی کشورهای حامی تروریسم ایجاد فتنۀ مذهبی در‌میان مسلمانان است.». علی‌پور دربارۀ واکنش ایران به این اقدام تروریستی افزود: «سیاست ایران عدم دخالت در امور کشورهای دیگر است و دربارۀ افغانستان نیز همین موضوع صدق می‌کند، اما ما با‌توجه‌به ابزارهای موجود و در حد امکان به مردم افغانستان کمک کرده‌ایم.». وی تصریح کرد: «با وجود‌اینکه سیاست عدم مداخله، سرلوحۀ کار وزارت خارجه است، دیگر سیاستِ ‌محوریِ ما حمایت از مظلومان است و بر‌همین‌اساس وظیفه داریم از مظلومان در هرجای عالم حمایت کنیم و این کار را دربارۀ افغانستان نیز انجام داده‌ایم.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی