کد خبر : 73796
/ 22:13

چگونه ویندوز خود را در‌مقابل باج‌افزار WannaCrypt ایمن کنیم؟

شاید داغ‌ترین خبر هفتۀ پیش که داغ سنگینی هم به دل بسیاری از کاربران ویندوز گذاشت، شیوع باج‌افزاری به نام WannaCry Ransomware باشد که رکورددار بزرگ‌ترین باج‌گیری سایبری نیز شده است.

چگونه ویندوز خود را در‌مقابل باج‌افزار WannaCrypt ایمن کنیم؟

WannaCrypt که به WannaCry نیز شهرت یافته است، مانند دیگر باج‌افزارها (Ransomwares) فایل‌های رایانۀ قربانی را رمزگذاری می‌کند و فقط درازای دریافت مبلغی به‌عنوان باج، کلید رمز را به کاربر می‌دهد. این باج‌افزار یک هفته به قربانی مهلت می‌دهد تا مبلغ را پرداخت کند؛ در‌غیراین‌صورت اطلاعات شخص برای همیشه قفل‌ خواهد شد و غیرقابل‌استفاده خواهند ماند.

این باج‌افزار به‌سرعت در‌حال گسترش است؛ چراکه از نقصی امنیتی در سرورهای SMB ویندوز برای تکثیر خود بهره می‌گیرد. این روش که EternalBlue نامیده می‌شود، در ماجرای نفوذ به NSA (سازمان امنیت ملی آمریکا) در سال گذشته توسط هکرهایی که خود را Shadow Brokers می‌نامیدند، لو رفت. مایکروسافت آپدیت MS۱۷-۰۱۰ را در ماه مارس برای رفع این نقص منتشر می‌کند. بسیاری از کاربران و سازمان‌ها که رایانه‌های خود را تاکنون به‌روزرسانی نکرده‌اند، در‌مقابل این حملۀ سایبری کاملا بی‌دفاع هستند.

این کرم رایانه‌ای به‌گونه‌ای عمل می‌کند که اگر تنها یک رایانه در شبکه آلوده شود، فوراً به‌دنبال دیگر رایانه‌های آسیب‌پذیر می‌گردد و آن‌ها را نیز آلوده می‌کند.

 

ایمن‌سازی ویندوز در‌مقابل این باج‌افزار

ازآنجا‌که این باج‌افزار از‌طریق سرور SMB منتقل می‌شود، غیرفعال‌کردن آن به جلوگیری از آلودگی کمک می‌کند.

برای غیرفعال‌کردن این ویژگی، به کنترل‌پنل بروید و وارد بخش Programs and Features شوید، سپس روی گزینۀ Turn windows features on or off در سمت چپ کلیک کنید. پس از آن در باکس جدید به‌دنبال گزینۀ SMB ۱.۰/CIFS File Sharing Support باشید و آن را تیک بزنید تا غیرفعال شود.

اگر هنوز پچ MS۱۷-۰۱۰ را که برای مقابله‌با EternalBlue منتشر شده است نصب نکرده‌اید، فوراً آن را نصب کنید. این پچ را می‌توانید از آدرس goo.gl/pfWSKl دانلود کنید. دیگر ویندوزها نیز کافی است به آخرین آپدیت به‌روزرسانی شوند.

یکی از راه‌های معمولی‌ای که هکرها از آن برای پخش بدافزارهایشان استفاده می‌کنند، ایمیل است. ازاین‌جهت برای درامان‌ماندن از چنین بدافزارهایی روی لینک‌هایی که در ایمیل‌های ناشناس و مشکوک وجود دارند، کلیک نکنید و اگر فایلی به آن ضمیمه ‌شده است،‌ آن را دانلود نکنید.

همچنین از فایل‌های خود بک‌آپ تهیه کنید تا درصورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید سیستم خود را به حالت قبل برگردانید و درنهایت همیشه با نصب یک آنتی‌ویروس مطمئن از سیستم خود محافظت کنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی