کد خبر : 73656
/ 11:26

خالی بازی شیادانه در فروشگاه‌های مشهد

متهمی سابقه‌دار که با نقشه‌ای مکارانه، کاسبان مشهدی را سرکیسه می‌کرد، دستگیر شد ؛

خالی بازی شیادانه در فروشگاه‌های مشهد

مهدی قرآنی- «به چند بانک در سطح شهر مراجعه و چندین کارت هدیه دریافت کردم. پس‌از دریافت کارت‌های هدیه به مراکز تجاری می‌رفتم و مغازه‌هایی را که مشتریان زیادی داشتند، انتخاب و با بازی اعداد از آنان مبالغی سرقت می‌کردم.». این‌ها گوشه‌ای از اعترافات سارقی حرفه‌ای است که با فریب صاحبان چندین واحد تجاری، ده‌هامیلیون‌ریال از آنان سرقت کرده است.
به گزارش شهرآرا، این مرد جوان در جلسۀ بازجویی در ستاد فرماندهی پلیس آگاهی ضمن اعتراف به سرقت‌های مکارانه‌اش از واحدهای تجاری مشهد، به افسر تحقیقات پرونده گفت: «‌با مراجعه به چند بانک در سطح شهر، تعدادی کارت هدیه دریافت کردم. سپس به مراکز تجاری پر‌رفت‌‌و‌آمد ‌رفتم و مغازه‌هایی را که مشتریان زیادی داشتند، انتخاب کردم و زیر‌نظر گرفتم. زمانی‌که مغازۀ مورد‌نظر مملو از مشتری بود وارد آن می‌شدم و هم‌زمان با اینکه صاحب فروشگاه مشغول پاسخ‌گویی به مشتریانش بود، چند کالا برمی‌داشتم و برای پرداخت هزینۀ آن کارت می‌کشیدم اما به‌جای اینکه رقم واقعی کالا را در دستگاه کارت‌خوان وارد کنم، چند صفر کمتر می‌زدم و بعد‌از دریافت قبض، آن را به صاحب فروشگاه می‌دادم و در‌حالی‌که فرد فروشنده مشغول دو‌دوتاچهارتا بود، قبل‌از اینکه مبلغ دقیق رسید را ببیند، از فروشگاه خارج می‌شدم و با خودرویم که مقابل فروشگاه پارک بود، فرار می‌کردم.».

سوء‌استفاده از غفلت مرد بقال
ماجرای دستگیری متهم اصلی این پرونده از آنجا شروع شد که مردی جوان با دردست‌داشتن مرجوعۀ قضایی به ستاد فرماندهی پلیس آگاهی مراجعه کرد و از فردی که چند‌روز قبل، به شیوه‌ای مکارانه به مغازۀ او دستبرد زده بود، شکایت کرد.
تیم تحقیقاتی این پرونده در بررسی اظهارات شاکی دریافتند که سارق با مراجعه به مغازۀ او، ٢۵۶هزارتومان برنج خریداری و هنگام استفاده از دستگاه کارت‌خوان، به‌جای درج‌کردن مبلغ اصلی، ٢۵هزار‌و۶٠٠تومان وارد کرده و سپس با دادن قبض به‌دست فروشنده، قبل از چک‌کردن آن از محل متواری شده است.
مأموران با دریافت این خبر و با هماهنگی قضایی وارد عمل شدند و پس‌از بررسی دقیق تصاویر ضبط‌شدۀ دوربین‌های مداربستۀ این واحد تجاری، متهم را که مردی حدوداً سی‌ساله بود، چهره‌زنی کردند.
در‌حالی‌که تحقیقات این پرونده ادامه داشت، مأموران ادارۀ مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی مشهد با استفاده‌از سرنخ‌های موجود و ردزنی‌های میدانی، مخفیگاه این سارق مکار و حرفه‌ای را که در خیابان چمن بود، شناسایی کردند. سپس ضمن هماهنگی با مقام قضایی و اخذ مجوز ورود به منزل، با رعایت شئونات اسلامی، وارد مخفیگاه متهم شدند و این سارق حرفه‌ای را که مشغول استراحت بود، دستگیر کردند.

شناسایی سارق توسط ١٢شاکی
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی با اشاره‌به دیگر ابعاد این پرونده گفت: «متهم اصلی این پرونده در اعترافات خود عنوان کرده است که از غفلت فروشندگان استفاده و نقشه‌های شومش را عملی کرده است. علاوه‌بر‌این، متهم تاکنون به ١٢فقره سرقت با شیوۀ کلاهبرداری و جعل اعتراف کرده است؛ در‌این‌رابطه تاکنون ١٢شاکی به ادارۀ آگاهی مراجعه و پس‌از شناسایی متهم از او شکایت کرده‌اند.».
سرهنگ حمید رزمخواه افزود: «طبق بررسی‌های انجام‌شده، میزان کالا و اقلام سرقت‌شده توسط این سارق ١٠٠میلیون‌ریال برآورد شده است و احتمال افزایش جرائم این مرد جوان وجود دارد.».
وی با بیان اینکه تحقیقات این پرونده ادامه دارد، اظهار کرد: «در‌حالی‌که کارآگاهان پلیس آگاهی مشغول بررسی دیگر زوایای این پرونده بودند، یکی از تیم‌های دایرۀ آگاهی کلانتری شهید نواب‌صفوی مشهد هنگام گشت‌زنی در حوزۀ استحفاظی خود به مردی جوان که با دیدن خودروی پلیس فرار کرده بود، مشکوک شدند و پس‌از تعقیب و گریزی کوتاه، او را دستگیر کردند.».
رزمخواه تصریح کرد: «مأموران در بازرسی‌های اولیه، از متهم متواری یک دستگاه گوشی تلفن همراه سرقتی کشف کردند. این مرد جوان پس‌از انتقال به کلانتری ضمن اعتراف به جرمش، پرده از راز سرقت‌های سریالی خود در اتوبوس‌های مسافربری مسیر مشهد به تهران برداشت.».
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی ادامه داد: «متهم دستگیر‌شده که دارای سه سابقۀ کیفری سرقت است در اعترافاتش به پلیس گفته که به‌عنوان شاگرد در یکی از اتوبوس‌های مسافربری مسیر مشهد به تهران کار می‌کرده و با سوء‌استفاده از غفلت مسافران، موبایل‌هایشان را سرقت می‌کرده است.». 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی